Ποσο καιρο θα κανουν να πεταξουν οι νεοσσοι;

Συζήτηση με θέμα Ποσο καιρο θα κανουν να πεταξουν οι νεοσσοι;, που ξεκίνησε από Kiriakos Hadjiloucas, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 15 Μαρ 2016.

ianos
Best Answer ianos, 15 Μαρ 2016
Κυριάκο, γνωρίζεις ας πούμε οτι αν η θερμοκρασια του χυμού που τους δίνεις είναι μεγαλύτερη απο τη συνιστώμενη, κινδυνεύουν να καούν οι πρόλοβοι των... Ολόκληρο το Post
  1. Kiriakos Hadjiloucas

Kiriakos Hadjiloucas PB New Member

Γεια σας παιδια η μια μου η καμαρα εκανε 3 αυγα και τα εχει εκκολαψει...επειδη δεν εδειμε πολυ τροφη τα ταιζω και εγω ειμαστεν στην 7 μερα και τωρα αρχισαν να βγαινουν καποια φτερακια...επειδη παω και σχολειο και ετσι τα ταιζω προι μεσημερι απογευμα...ποσο καιρο θα κανουν να πεταξουνε λετε.;; σημερα ανοιξανε τ ματακια τους και παρατιρισσα λιγα φτερακια στης φτερουγες τους

2. Best Answer:
    Post #312587 by ianos, 15 Μαρ 2016
  3. ianos

ianos Daily Active Member

Στις περίπου 30 ημερες και κάτι λογικά θα έχουν απογαλακτιστεί. Αυτο φυσικά αν έχουν μια φυσιολογική ανάπτυξη, το οποίο σημαίνει να τα ταΐζουν οι γονείς τους σωστά. Τωρα στην περίπτωση σου δεν ξέρω, μπορεί και να αργήσουν.
    Όπως και να εχει το πράγμα, αν δεν τα δεις επανειλημμένως να σπάνε σπόρια μόνα τους και να τρώνε, μην τα βγάλεις απο τους γονείς. Εγώ συνήθως στις 40 ημερες και μετα απο πολλή παρατήρηση για να ειμαι σιγουρος τα χωρίζω απο τον πατέρα τους

4. Kiriakos Hadjiloucas

Εε νομιζω θα αργησουν αλλα ειναι 7 ημερων μου ανοιγουν το στομα τωρα που ανοιξανε τα ματια δεν νομιζω να διατρεχουν καποιο κυμδινονετσι.;; απο την στιγμη που μου ανοιγουν τ στομα τους

5. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Οι νεοσσοι βγαίνουν από τη φωλιά και μπορούν να πετάξουν στις 16-18 ημέρες ζωής τους. Περίπου όταν γίνονται ενός μήνα είναι έτοιμα να αποχωριστούν τους γονείς τους. Ασφαλώς χρειάζεται επίβλεψη όπως σου είπε ο Γιάννης, παρατηρούμε ότι σπάνε σπορους γιατί κάποιο μπορεί να έχει μείνει πίσω σε ανάπτυξη. Αλλά Κυριάκο είσαι μόλις 16 ετών έχεις εμπειρία από τάισμα στο χέρι? Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Χρειάζεται ειδικός εξοπλισμός και ειδικές γνώσεις που ακόμα και έμπειροι εκτροφεις δεν αναλαμβάνουν να ταισουν στο χέρι. Γίνεται μόνο σε περιπτωσεις που έχουμε εγκατάλειψη των νεοσσών από τους γονείς και πάλι χρειάζεται πολύ υπευθυνότητα και εμπειρία. Πως ταΐζεις και τι τους δίνεις?

6. Kiriakos Hadjiloucas

Σκόνη απο πετσοπ και την διαλειω στο νερο με συριγγα τα δινω εχει 7 μερες δεν ειχα προβλημα τωρα θα εχω που εχουν μεγαλωση λιγο

7. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Το θέμα είναι γιατί πίστεψες πως χρειάζεται να το κάνεις αυτό, αφού τάϊζαν οι γονείς;

8. ianos

Ψήφοι: 1
    Κυριάκο, γνωρίζεις ας πούμε οτι αν η θερμοκρασια του χυμού που τους δίνεις είναι μεγαλύτερη απο τη συνιστώμενη, κινδυνεύουν να καούν οι πρόλοβοι των μωρών, ενώ αν είναι μικρότερη μπορεί να πάθουν μύκητες; Σχετικά με την αραίωση της τροφής, ξέρεις οτι η κάθε ηλικία χρειάζεται και διαφορετική; Οτι ο προλοβος των πουλιων πρέπει να αδειάζει οπωσδήποτε μια φορά την ημέρα, οτι όσο ταΐζεις εσυ, τόσο λιγότερα αντισώματα παίρνουν απο τη μητέρα τους, οτι τα πουλιά που είναι ταϊσμένα στο χέρι απο τόσο μικρή ηλικία, είναι πιο ευάλωτα και σαν ενήλικες ή οτι με αυτόν τον τροπο ενδεχομένως να μετατρέψεις δυο καλούς γονείς σε αδιάφορους;
    Θα έλεγα οτι εφόσον δεν υπάρχει ανάγκη, να αφήσεις τα μικρά στην ησυχία τους. Τα ζώα πρέπει να τα σεβόμαστε και να τα φροντίζουμε και οχι να βάζουμε τις δικές μας ανάγκες και επιδιώξεις σε προτεραιότητα.
    Καταλαβαίνω οτι οι προθέσεις σου είναι καλές και αγαθές, αλλα πολυ φοβάμαι οτι έχεις παρασυρθεί σε τακτικές που εγκυμονούν κινδύνους για αυτά τα μικρά που τόσο αγαπάς.

ianos, 15 Μαρ 2016
    Best Answer
  9. Dimitrispsaris

Dimitrispsaris PB New Member

Περιπου 14 ημερες!!

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Δεν υπάρχει στάνταρ απάντηση σε αυτό... Και Δημήτρη θα ήθελα να σε παρακαλέσω πριν απαντήσεις σε κάποιο θέμα να είσαι σίγουρος και να το έχεις ψάξει... Γιατί απαντώντας στο περίπου και σε αυτά που νομίζεις μπερδεύεις τον κόσμο και προκαλείς παραπληροφόρηση. Τα μικρά μπορεί να βγουν στις 12 μέρες μπορεί να βγουν και στις 20 μέρες. Αναλόγως αν είναι πολλά ή μόνο ένα στη φωλιά και αναλόγως αν ταίζονται καλά απ τους γονείς του ή όχι..

11. Kiriakos Hadjiloucas

Εχεις δικαιο αλικη...τωρα που σχολασα τα βρηκα ταισμενα και τα τρια ευαι δεν θα ταιζω

12. Kiriakos Hadjiloucas

Μεγαλώνουν με την μητέρα τους δεν ξαιναταιζω εγω

13. ianos

Ωραία. Απλά, φρόντισε να έχουν επάρκεια θρεπτικών συστατικών και μαλακών τροφών όταν θα μεγαλώσουν λίγο ακόμα. Διάβασε τα σχετικά άρθρα για την αναπαραγωγή, και τις αυγοτροφες.

14. Kiriakos Hadjiloucas

Τωρα ειναι 10 ημερων μπορω να βάλω μηλο στην μαμα να τα ταιζει η όχι.;

15. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Ναι Κυριάκο μου μπορείς να βάλεις.

16. alicedros

alicedros PB Supporter

Πολύ ευχάριστα νέα!! Μπράβο!! Και αν ακόμα δε σε φοβούνται μπορείς σιγά σιγά να τα κάνεις ήμερα καναρινάκια! ;)

17. Kiriakos Hadjiloucas

Αυτα τα τρια μεγαλώνουμ μερα με την μερα...Τωρα μου εβγαλε η κορη αυτης που γεννησε που ειναι περσινη τρια βγηκαν σημερα και τα ταισε σημερα υα δυο το αλλο βγηκε τωρα την νυχτα ελπιζω να το ταισει οπως θα κανει και με τα αλλα αυριο υο πρβιι και να μην επηρεασει επειδη βγηκε 8 ώρες αργοτεραα

18. ianos

Μην ανησυχείς. Όλα θα πάνε καλά.

19. alicedros

alicedros PB Supporter

Άντε να σου ζήσουν Κυριάκο! Πολύ μωρό έπεσε! ;)

20. Kiriakos Hadjiloucas

Εχουμε νεα...Τα τρια βγηκαν στο κλαρι και τα αλλα τρια που εδει η αλλη καναρα αρχισαν να βγαζουν φτερακια

Μοιραστείτε

Φόρτωση...