Ποσο ασφαλη ειναι τα βαμμενα αυγα;

Συζήτηση με θέμα Ποσο ασφαλη ειναι τα βαμμενα αυγα;, που ξεκίνησε από Φαμπιο, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 20 Απρ 2009.

1. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Μπορουμε να δωσουμε στα πουλια μας αυγα που εχουν βαφτει για το Πασχα?
    Περναει οτιδηποτε χημικο της βαφης μεσα στο αυγο?
    Ειναι ασφαλες για ταισμα νεοσσων?

2. ζιζι

ζιζι PB New Member

δεν κανει να δινουμε βαμμενα αυγα στα πουλακια,απότι ξερω και ειδικα σε νεοσσούς.το χρωμα περναει μεσα τις περισσοτερες φορες και ειναι εντελώς ακαταλληλο για πουλακια

3. vag990

vag990 PB New Member

Την ίδια απορία είχα πριν καμιά ώρα που έβλεπα το τσουρέκι :) :)
    Αποφάσισα πάντως να μην το δώσω μιας και δεν ήθελα να το διακινδυνέψω.
    Κάνε μια ωραία σαλάτα και φάτα εσύ :)

4. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εγω δεν θα τα εδινα σε καμια περιπτωση. Ουτε σε ενηλικα πουλια ουτε σε νεοσσους.
    Γιατι να μην βρασεις μερικα χωρις μπογιες και χρωματα?

5. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Εννοειται οτι τους βραζω;))
    Απλα μπηκα στον πειρασμο επειδη υπαρχουν ετοιμα, για να "λουφαρω":D
    Αλλα αφου δεν κανει δεν υπαρχει περιπτωση να δωσω και θα το πω και σε αλλους να μην δινουν..
    Καλο ειναι να αναφερουμε οσο πιο πολλα μπορουμε για την καλυτερη δυνατη φροντιδα των φτερωτων μας φιλων!
    Ευχαριστω παιδια

6. sainer

sainer PB New Member

κι εγω φοβαμαι να τα δωσω αν και δεν ξερω αν τελικα ειναι επικυνδυνα τα βαμμενα αυγα.

7. Λουκας

Λουκας PB New Member

Σε καμία περίπτωση βαμμένο αυγό,εδώ μπορεί να επεεάσουν τον άνθρωπο πόσ μάλλον τα πουλιά, εγώ πήρα μια καρτέλα ολόκληρη για τους νεοσούς φρέσκα αυγά, τώρα που ηταν και με προσφορές!

8. paoki72

paoki72 PB New Member

Βαμμενα αυγα.

Δεν ξερω αν απο τους φιλους που δωσαν απαντησεις για τα βαμμενα αυγα,εχει καποιος δοκιμασει να δωσει στα πουλια του και οντως επαθαν κατι.Το λεω αυτο γιατι εγω τα δινω κανονικα,απλα βγαζω το τσοφλι και μεχρι τωρα δεν εχω την παραμικρη απωλεια.

9. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Υπάρχει ένα ακόμη σχετικό θέμα εδώ https://petbirds.gr/threads/Κόκκινα-αβγά-να-τα-δίνουμε-στα-πουλιά.240/

10. leon

leon PB New Member

Καλημέρα κ χριστός ανέστη!
    την ίδια απορία είχα κ γώ πλέον όμως δεν υπαρχει κατατοπιστικά κ σωστά όλα όσα αναφέρατε,μπράβο.

11. kostas358

kostas358 PB New Member

δεν εχουν κανενα προβλημα τα πουλια αν δεν εχει περασει η μπογια μεσα στο αυγο.ειναι κοινη λογικη φανταζομαι!

12. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Επισης κοινη λογικη ειναι κι οτι τα αυγα εχουν πορους και δεν ξερεις αν περναει κατι μεσα...
    Αφου ειμαστε ολοι στο ιδιο φορουμ καλο ειναι να μαθαινουμε καινουρια πραγματα απο εμπειρους στο ειδος;))

13. Λουκας

Λουκας PB New Member

Όπως και να χει, δεν ρισκάρεις την υγεία των πουλιών για να δείς αν δεν τους πειράζει η βαφή, τουλάχιστον έτσι σκέφτομαι εγώ , διαφορετικά η νεκροψία θα το δείξει..:D

14. GALEKOS

GALEKOS PB New Member

παιδια τα κοκκινα αυγα για δυο μερες ειναι τι στεναχωρια τραβαται?

15. Vagos

Vagos PB New Member

Τα ξεφλουδίζω και τους τα δίνω

16. GALEKOS

GALEKOS PB New Member

ναι απλα δεν εχει το τσοφλι που χρειαζονται πιο πολυ για το ασβεστιο
    εξαλλου ποσα κοκκινα αυγα εχετε ακομα ?
    μεχρι ποτε θα εχετε

17. ΔΗΜΗΤΡΑ

ΔΗΜΗΤΡΑ PB New Member

Εγώ πιστεύω ότι απ την μία κάνει γιατί αυγό είναι και το τρώνε αλλά απ την άλλη το στομάχι τον πουλιών είναι πολύ ευαίσθητο και δεν πιστεύω ότι πρέπει να δώσουμε κάτι χημικό σε πουλιά...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...