Ποσο ανθεκτικα ειναι τα κοκατιλ στο κρυο;

Συζήτηση με θέμα Ποσο ανθεκτικα ειναι τα κοκατιλ στο κρυο;, που ξεκίνησε από Steliospir, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 11 Σεπ 2009.

1. Steliospir

Steliospir PB New Member

θα ηθελα να μου πειτε αν τα κοκατιλ το κρυο!

2. dim

dim PB New Member

τα κοκατηλ (οι παπαγάλοι γενικα) ειναι ευαίσθητοι στα "ρευματα" αερα κυριως !

Τωρα στην χαμηλη θερμοκρασια (τουλαγιστον για το κλιμα στην Ελλαδα) δεν νομιζω να σου παρουσιασουν προβλημα!

Εγω προσοπικα θα τα εχω εξω στο μπαλκονι τιλιγμενα με ναιλον γυρο απ το κλουβι για το λογο που προανεφερα!

Φιλικα ,

3. Ladonna

Ladonna PB New Member

Μάλλον ο Στέλιος φοβάται για τους ελεύθερους μουσαφίριδες που κάνουν παρέα στα δικά του...

Στέλιο, έχω στο σπίτι ένα βιβλιαράκι για πάρακετ αυστραλίας, αλλά δυστυχώς τώρα είμαι στη δουλειά. Για τις ροζέλες ξέρω σίγουρα ότι είναι πολύ ανθεκτικές στο κρύο, αλλά τις σχετικές πληροφορίες για τα κόκατιλ δεν τις διάβασα γιατί δεν σχεδίαζα να πάρω... :p
    Αν δεν βρεθεί κάποιος να απαντήσει, θα ρίξω μια ματιά στο βιβλίο μου και θα σου πω το βράδυ.

4. Steliospir

Steliospir PB New Member

η ροζελα μου τωρα 3 χρονια που την εχω δν εχει παθει κτ και εχει βρεθει και σε θερμοκρασιεσ -2!

5. melagio80

melagio80 PB Member

Εγω τον Ιβαν απο την πρωτη μερα που τον πηρα τον εχω εξω...8 χρονια τωρα.
    Βεβαια ειναι προστατευμενος απο πανω και απο τα πλαγια και τις πολυ κρυες νυχτες τον βαζω μεσα.

6. Steliospir

Steliospir PB New Member

Αρα ειναο πολυ ανθεκτικα!

7. vas

vas PB New Member

παιδιά,αν το πουλί είναι απέναντι απο το παράθυρο και όταν ανοίγεις για να αερίζεται το δωμάτιο δημιουργείται ρεύμα,μπορούμε να του βάζουμε στο κλουβί για 1-2 ώρες[μόνο απο τη μεριά που το χτυπάει ο αέρας] ένα σεντόνι ή μια πετσέτα.Έτσι?

8. Steliospir

Steliospir PB New Member

ετσι το κανω εγω για να μν κανει ρευμα εκει που βρισκετε το πολι!η αν το εχω εξω οι 2 μεριεσ του κλουβιου ειναι παντα καλυμμνεσ με κατι!

9. Ladonna

Ladonna PB New Member

Δεν το βρήκα... :(
    από ότι είδα όμως, κάτω από δέκα βαθμούς, σε αντίθεση με τις ροζέλες, ξεπαγιάζουν...

10. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Χ

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Χ PB New Member

γεια σας.εγω τα εχω συνεχως εξω και αντεχουν στους-5 βαθμους και ποιο κατω...στα ρευματα δεν αντεχουν...ευαισθητα ειναι και τα μικρα που θα γεννηθουν μετα τον Αυγουστο στις χαμηλες θερμοκρασιες

Μοιραστείτε

Φόρτωση...