Ποσος χρονος πρεπει να μεσολαβει αναμεσα στις γεννες μπατζυ;

Συζήτηση με θέμα Ποσος χρονος πρεπει να μεσολαβει αναμεσα στις γεννες μπατζυ;, που ξεκίνησε από rania koko, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 29 Σεπ 2009.

1. rania koko

rania koko PB New Member

παιδια ενας φιλος μου πηρε 2μπατζυ ζευγαρι τα οποια γεννησαν πριν1μηνα περιπου.ο αρσενικοσ παλι κυνηγαει τη θηλυκια αλλα αυτη προσ το παρον αντιστεκεται:)χεχε!ποτε μπορει να βαλει φωλια ωστε να μην ειναι επικινδυνο για τα πουλια -επειδη ειχαν γεννα τοσο προσφατα?τι χρονοσ πρεπει να μεσολαβει αναμεσα στισ γεννεσ?ειναι μικρα σε ηλικια1.5χρονων περιπου

2. rania koko

rania koko PB New Member

δεν ξερει κανεις??

3. anatoly

anatoly PB Member

τα πουλια μπορουν αν θελουν να κανουν 2 κ 3 συνεχομενες γεννες
    2 συνεχομενες νομιζω ειναι αρκετες, αν τα πουλια ειναι καλα κ ειχαν καλη διατροφικη προετοιμασια, μπορει να τα αφησει κ για 2η, αρκει βεβαια 1ον τα υπαρχοντα μικρα να εχουν ανεξαρτοποιηθει κ 2ον να ξερει ο φιλος σου τι να κανει με τοσα μωρα

4. rania koko

rania koko PB New Member

ευχαριστω πολυ!το ζευγαρι το πηρε πριν λιγεσ μερεσ.ο προηγουμενοσ κατοχοσ τουσ κρατησε τα μωρα και εδωσε τουσ γονεισ..οποτε διατροφικη προετοιμασια και φωλιτσα..μακαρι να πανε ολα καλα:)

5. anatoly

anatoly PB Member

Αν η θηλυκια δεν ειναι πυρωμενη, ισως η φωλια μπει αδικα, η καταλληλοτερη εποχη ειναι η ανοιξη
    αν κ ειδικα για τα μπατζι εχω διαβασει διαφορα σχετικα με το ποια ειναι η καταλληλη εποχη, παντως κ εγω κ αλλα μελη που εχουν βαλει ζευγαρια αυτην την εποχη δεν ειχαμε αποτελεσμα

6. rania koko

rania koko PB New Member

ναι αλλα αυτα γεννησαν καλοκαιρι που ειναι η χειροτερη εποχη; φανταζομαι οτι κακο δεν κανει η φωλια οποτε ασ τη βαλει και αν δε θελει η θηλυκια ασ τη βγαλει μετα..

Μοιραστείτε

Φόρτωση...