Ποση ωρα να βρασω τα σουπιοκοκκαλα;

Συζήτηση με θέμα Ποση ωρα να βρασω τα σουπιοκοκκαλα;, που ξεκίνησε από EiriniKt, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 8 Μαρ 2015.

misalouris
Best Answer misalouris, 8 Μαρ 2015
Το βράσιμο δεν είναι τόσο σημαντικό όσο το πολύ καλό στέγνωμα.... Νομίζω 3-4 λεπτά βράσιμο είναι αρκετά να τα "καθαρίσουν" αλλά χρειάζονται πολλές ώρες... Ολόκληρο το Post
  1. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Καλησπερα! Χθες πηγα παραλια και μαζεψα μερικα σουπιοκοκκαλα για τα πουλια μου.Ποση ωρα να τα αφησω να βρασουν; Χρειαζεται να κανω κατι αλλο;

2. Best Answer:
    Post #250087 by misalouris, 8 Μαρ 2015
  3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ψήφοι: 1
    Το βράσιμο δεν είναι τόσο σημαντικό όσο το πολύ καλό στέγνωμα....
    Νομίζω 3-4 λεπτά βράσιμο είναι αρκετά να τα "καθαρίσουν" αλλά χρειάζονται πολλές ώρες στον ήλιο να στεγνώσουν ή στη χειρότερη στους 50 βαθμούς στο φούρνο της κουζίνας μας.
    Υπάρχουν εδώ σχετικές και ολοκληρωμένες οδηγίες Πως προετοιμαζουμε το σουπιοκοκαλο για να μπει στο κλουβι;
    Αν δεν γίνουν τα παραπάνω ... πολύ φοβάμαι πως θα έρθεις και θα ρωτάς Αν τα κόκαλα σουπιάς μυρίζουν, είναι κατάλληλα για τα πουλιά;

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
    misalouris, 8 Μαρ 2015
    Best Answer
  4. alicedros

alicedros PB Supporter

Να σαι καλά Ειρήνη μου ήθελα να ανοίξω κι γω παρόμοιο θέμα!

Εγώ είχα βρει ένα μεγάλο κόκκαλο σουπιάς όταν είχα πάει πρόσφατα την μικρή στην παραλία. Αλλά προχθές το έβαλα στην κατσαρόλα με αρκετό νερό και το ξέχασα! Και έβραζε για ώρες! Δεν μυρίζει τίποτα! Έχει στεγνώσει αλλά είναι λίγο πιο μαλακό.. Το κατέστρεψα?? Ή παραμένει το ίδιο?? Μπορώ από αυτό να ξύνω και να βάζω στην αυγοτροφή μου?? ή θέλει πέταμα? :p

5. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Αλικη,αν απλα το ...παραβρασες νομιζω ειναι πιο καλο να το θρυμματιζεις εσυ και να το βαζεις στην τροφη παρα να το βαλεις και να γινει θρυψαλα σε 2-3 μερες.

6. TheBigL

TheBigL PB Member

Το συσκευασμένο δεν είναι καλό?

7. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Το ίδιο είναι.

8. TheBigL

TheBigL PB Member

Δεν θέλει βράσιμο το συσκευασμένο σωστά?Οπως είναι το δίνεις

9. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Οχι το συσκευασμενο ειναι ετοιμο να το βαλεις στο κλουβι.

10. TheBigL

TheBigL PB Member

Οκ ευχαριστώ :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...