Ποσες ημερες να αφηνω την αυγοτροφη στο budgie μου;

Συζήτηση με θέμα Ποσες ημερες να αφηνω την αυγοτροφη στο budgie μου;, που ξεκίνησε από herodotos, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 12 Μαϊ 2009.

1. herodotos

herodotos PB New Member

οταν βαζω την αυγοτροφη στο μπατζι μου σε ποσεσ μερεσ πτεπει να την πεταω και να του βαζω αλλη?

2. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Αν μιλάμε για αυγοτροφή που την ετοιμάζεις εσύ με βρασμένα αυγά, την αφήνεις για λίγες ώρες. Αν μιλάμε για τύπου patte ή ξηρά τότε καλό θα είναι κάθε δεύτερη μέρα, αν και εγώ θα έλεγα καθημερινά.

3. herodotos

herodotos PB New Member

ειναι συσκευασμενη και αποτελειται απο αυγο και μελι.(ξηρη)μυριζει ωραια και ειναι κιτρινη

4. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Αν την δίνεις σκέτη τότε μπορείς να την κρατήσεις έως την δεύτερη μέρα, όπως είπε κι ο Γρηγόρης. Αν όμως προσθέτεις χυμό ή νερό για να την κάνεις πιο μαλακή τότε καλύτερα να την βγάζεις την ίδια μέρα. :)

5. herodotos

herodotos PB New Member

μπορω να την δινω και στο κοκατιλ μου?

6. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Απ' την στιγμή που το δίνεις στο Budgie σου, που είναι κι αυτό παπαγαλάκι γιατί όχι; ;)

7. anatoly

anatoly PB Member

κ αν δεν κανω λαθος δε χρειαζεται καθε μερα αυγοτροφη εκτος κ αν υπαρχουν μικρα που πρεπει να ταιστουν

8. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Μηπως εχει μεσα και κατι μαυρα λεπτα σπορακια?

9. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

[x]

Αυτη ειναι?

10. herodotos

herodotos PB New Member

επειδη δεν μπορω να ανοιξω την φοτο ναι εχει κατι μαυρα λεπτα σπορακια.ειναι καλη?

11. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Οχι δεν ειναι καλη γιατι δεν ειναι καν αυγοτροφη!
    Ειναι οι λεγομενες "βιταμινες"που καθε αλλο παρα βιταμινες ειναι:eek:
    Ειναι σαν τριμμενο μπισκοτο που το μονο που προσφερει στα πουλια ειναι προσθετο βαρος!Ο λογος υπαρξης ειναι κερδος στους εμπορους...
    Στα πουλια αρεσουν πολυ γιατι και σε ποιον απο μας δεν αρεσουν τα γλυκα???
    Αν δεν τρωγαμε κι εμεις γλυκα δεν θα μας ελειπε τιποτα..Ακριβως το ιδιο συμβαινει και με αυτα τα σκευασματα...
    Μην ξαναδωσεις στο παπαγαλακι σου τετοιο σκευασμα...Ασε που υποτιθεται οτι ειναι για καναρινια...
    Ουτε στικακια να τους δινεις..
    Στο λεω απο εμπειρια δικια μου,που τους τα εδινα ολα αυτα και το αποτελεσμα ηταν να εχω παχυσαρκα πουλια!
    Τα λεφτα που θα διεθετες γι αυτα δωστα σε καλυτερη ποιοτητα συσκευασμενη τροφη και μεγαλυτερα και ανετα κλουβια!

12. herodotos

herodotos PB New Member

ευτυχως δεν του αρεσε και δεν την τρωνε

13. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Αν μπορείς ανέφερε μας την μάρκα της αυγοτροφής. Αρκετές ''αυγοτροφές'' που πωλούνται ''συσκευασμένες'', μοιάζουν με τις patee επώνυμες αυγοτροφές.

14. herodotos

herodotos PB New Member

λυπαμαι δεν ξερω την μαρκα της γιατι δεν τισ αφηνω στο σακουλι τισ βαζω σε tupper τη καθε μια ξεχωριστα γα να μην υγραινονται

Μοιραστείτε

Φόρτωση...