Ποσες γεννες ειναι σωστο να κανει μια καναρα;

Συζήτηση με θέμα Ποσες γεννες ειναι σωστο να κανει μια καναρα;, που ξεκίνησε από δημητρις113, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 26 Απρ 2016.

1. ποσες γεννες ειναι σωστο να κανει μια καναρα

2. alicedros

alicedros PB Supporter

Το είναι σωστό είναι σχετικό... Θεωρητικά λοιπόν 2 γέννες είναι σωστό να κάνει κάθε κανάρα σε κάθε αναπαραγωγική περίοδο.

Αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς και όχι για μηχανές... Οπότε δεν υπάρχει σωστό και λάθος.. βλέπεις την φυσική κατάσταση της κανάρας μετά το πέρας της πρώτης γέννας (ίσως χρειαστεί να την φυσήξεις και από κάτω) αν είναι ζωηρή, αν δεν είναι πολύ αδύνατη κτλ και αν όλα είναι καλά τότε συνεχίζεις στην επόμενη γέννα.

Κάποιες κανάρες αντέχουν μέχρι και 3 και 4 γέννες.. κατά τη γνώμη μου ας μην φτάνουμε στα άκρα τις αντοχές τους... Είναι πολύ δύσκολη η όλη διαδικασία για τα θηλυκά μας. Η ωοτοκία, το κλώσημα το μεγάλωμα των νεοσσών.. και πολλές φορές το αναλαμβάνουν και ολομόναχες.. Ας μην τις αναγκάζουμε να περνούν όλη αυτή τη διαδικασία για πάνω από 2 φορές...

3. καλα αν δεν βαλεις φωλια και βγαλεις τον καναρο δεν θα κανει παλι αυγα γεννα δεν ειναι και αυτη ασχετος αν δεν ειναι βατεμενα?

4. ianos

ianos Daily Active Member

Μμμ, εγώ σε αυτο το σημείο συμφωνώ μαζί σου, οτι δλδ έστω και άσπορη, γέννα ειναι, εφόσον μιλάμε για παραγωγή αυγων, και κλωσημα, μια και έχουμε κατανάλωση ενέργειας και θρεπτικών συστατικών και για τα δύο. Απλά, μια και δεν θα υπάρχουν νεοσσοί, δεν θα υπάρξει και όλη αυτή η κούραση για το μεγάλωμα τους.

5. εμενα ποιο πολυ κουραστηκε ο καναρος να ταιζει μαμα και παιδια η μαμα τα ταιζε μαζι με τον μπαμπα 20 μερες μετα που εκανε την δευτερη φωλια σταματησε και ταιζε ο πατερας και μανα και παιδια μεχρι που απογαλατιστηκαν

6. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Απ' ό,τι διαβάζω όμως, υπάρχουν "τεχνάσματα" αναστροφής των ορμονών της για να μην κάνει ούτε άσπορα πχ αλλαγή περιβάλλοντος, μπάνια καθημερινά, να μην ακούει αρσενικούς να κελαηδούν και ίσως άλλα που δεν σημείωσα.

7. η απορια μου ειναι αφου η φυση τις το επιτρεπη να κανει γεννες και αλλες σημαινει οτι το αντεχη αν δεν το αντεχε γιατι η φυση να τις επιτρεπει τοσες γεννες μηπως δεν τις κανει καλο να τις διακοπτωμε οπως με μπανια κλπ δεν ξερω απλα εχω αποριες και τις καταθετω

8. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Καλά κάνεις, όλοι έχουμε απορίες και γι' αυτό συζητάμε αλλιώς θα ήμασταν κάθετοι.
    Αλλά να σου πω κάτι... οργανικά μια γυναίκα δεν μπορεί να κάνει ένα παιδί τον χρόνο; Μπορεί. Πως θα ήταν μια γυναίκα 35 ετών αν από τα 18 γεννούσε ένα παιδί κάθε χρόνο; Εμφανισιακά αλλά κυρίως οργανικά; Ένα ερείπιο, σου λέω εγώ.

9. σωστο εχεις δικιο μαρια αρα μπανακι αλλαγη περιβαλοντος κλπ αυτο θα κανω εμενα μου εχει κανει 3 γενες μια ασπορα μια με 4 αυγα και μια με 5 καλα της να την ξεκουρασω αλλα δεν θελω να κανει αυγα γιατι ειναι σαν να κανει γεννα αν ειναι να κανει αυγα καλυτερα να τα γενηση κιολας

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Αυτό δύσκολα το αποφεύγεις.. Αν μια κανάρα είναι πυρωμένη θα τα κάνει τα αυγά της κάτω άμα λάχει.. Αλλά θα πρέπει απ την προηγούμενη γέννα να έχεις αποσύρει τον αρσενικό για να της είναι πιο εύκολη η μετάβαση απ την αναπαραγωγική φάση στην επόμενη φάση!

11. μα ο καναρος ταιζει τα μικρα και την μαμα

12. alicedros

alicedros PB Supporter

Αν ο μπαμπάς χωριστεί ενόσω η κανάρα κλωσάει, αναγκαστικά θα τα μεγαλώσει μόνη της και θα αργήσει να θυμηθεί πως πρέπει να προχωρήσει σε επόμενη γέννα. Έτσι θα κερδίσεις χρόνο! ;)

13. Deukalion

Deukalion PB Active Member

Να ρωτήσω και κάτι σχετικό που το έχω μήνες απορία.
    Είναι ζητούμενο για την ανάπτυξη του οργανισμού έστω και μία αναπαραγωγική διαδικασία όπως έχω ακούσει για άλλα ζωα,πχ σκυλιά.

14. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Δεν γνωρίζω κάτι για τα πουλιά. Είναι όμως σίγουρο ότι ισχύει για τα άλλα ζώα;

15. Deukalion

Deukalion PB Active Member

Ιδέα δεν έχω,δεν έχω διαβάσει ποτέ και τίποτα σχετικό με άλλα ζώα,μόνο οτι έχω ακούσει ούτε εμπειρία έχω.
    Κρατώ πως αμφισβητείται.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...