Ποσα χρονια ζουνε τα καναρινια

Συζήτηση με θέμα Ποσα χρονια ζουνε τα καναρινια, που ξεκίνησε από Mithradil, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 12 Μαϊ 2009.

1. Mithradil

Mithradil PB New Member

εχω ενα καναρινι που ειναι 10 χρονων

2. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Ο μέσος όρος ζωής των καναρινιών είναι 8 με 10 χρόνια. Μπορεί να ζήσουν
    και παραπάνω, αν τα φροντίζουμε και τα περιποιούμαστε. :)

3. MARY

MARY PB New Member

Εγώ έχω καναρινάκο-γεράκο. Δεν ξέρω πόσο είναι, αλλά δεδομένου ότι μπήκε στο γραφείο μου από την πόρτα (κύριος ε; ) πριν από 13 χρόνια και υποθέτω να ήταν το λιγότερο 1-2 χρονών, δεν θά'ναι γεράκος τώρα; Έχει και αθροίτιδα στα ποδαράκια από το φθινόπωρο. Παντως από ότι ξέρω φτάνουν και τα 17 χρόνια αν τα φροντίζεις σωστά.

4. Mithradil

Mithradil PB New Member

εμενα τα καναρινια μου δν αντεχουν πανω 10 χρονια μονο ενα καναρινι ειναι πιο μεγαλο παρατηρησα στην κλουβα που τα εχω τα περισοτερα πουλια αυτα δν μου ζουνε παρα πολα χρονια δν μπορω να καταλαβω γιατι

5. leon

leon PB New Member

καλησπέρα
    Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε αν τα καναρίνια παίζει ρόλο πέρα απο την φροντίδα αν εξαρτάται κ απο την ράτσα τους το πόσο (ανθεκτικά) είναι το λέω διότι έχω ένα καναρίνι τον damian ο οποίος είναι 13 ή 14 χρονών κ είναι απο γερμανικό σκουφάτοΧκοινό καναρίνι,ακόμα και τώρα τα λέει όχι αρκετα και φαινεται οτι δεν μπορει αλλα και πάλι για την ηλικία του δεν ξέρώ αν τα καναρίνια κελαιδουν μέχρι το τέλος της ζωής τους?:confused:
    πάντως τα χρόνια του φαίνονται απο τα πόδια του κατα πολύ μπορώ να πώ,απο την πτερορροια που είναι πιο συχνή απο τα άλλα,δεν ξέρω όμως αν αυτά οφεόλονται στα γεράματα του.
    το μόνο που με ανησυχει είναι οτι πλέον δεν κοιμάται στα κλαδάκια αλλα στο πάτο του κλουβιου υπάρχει εξήγηση γι αυτό?
    Υ.Γ. :ότι και να γίνει όπως και να ναι για μένα θα έιναι ο αρχοντας κ την θέση του στο τετραώροφο δεν την πέρνει κάνείς,το ρετιρέ του ανηκει κ αποφασίζει αυτός..για περαιτέρω,

6. Mithradil

Mithradil PB New Member

κ εμενα το κλοστερ που εχω εδω κ δυο χρονια κοιματε κατω κ εχει ηλικια 10 χρονων,εγω πιστευω κοιματε κατω ισως κρυονει εποιδη ειναι μεγαλο σε ηλικια

7. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Σε παλιότερες συζήτησεις στο φόρουμ έχουν καταγραφεί σπάνιες περιπτώσεις στις οποίες τα καναρίνια έζησαν μέχρι 16 χρόνια. Και αυτό όμως αποτελεί εξαίρεση και όχι τον κανόνα. Το προσδόκιμο ζωής των καναρινιών ανάλογα και με την ποιότητα ζωής που τους προσφέρει ο ιδιοκτήτης τους είναι κατά μέσον όρο μέχρι 12 χρόνια.

8. MARY

MARY PB New Member

Αυτό που έχω καταλάβει έχοντας πουλιά πάνω από 20 χρόνια τώρα, (όχι ως εκτροφέας), είναι ότι όταν κοιμούνται στο πάτωμα, ή θα κρυώνουν (αν βρίσκονται έξω), ή αρρώστησαν, ή γέρασαν (καλή ώρα σαν τον αρχηγό τον δικό μου). Όταν γεράσουν, όπως ο γέρος άνθρωπος δεν τον "κρατούν" τα πόδια του, έχει αστάθεια, δεν καλοβλέπει κιόλας, κάπως έτσι γίνεται και με τα πουλιά και τα ζώα. Η πτερόροια είναι επακόλουθο (οι ηλικιωμένοι δεν χάνουν τα μαλλιά τους λίγο ως και πολύ;), σιγά-σιγά σταματάνε και τα πολλά τραγούδια... Αυτά έχω να σας πω...

9. georgio

georgio PB New Member

εγω εχω ενα καναρινι 10 χρονων αλλα δυστυχως δεν κελαιδαει παρα πολυ.Παντως ο ξαδερφος μου ειχε ενα καναρινι που ψοφησε στα 16 του χρονια!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...