Πολύ κρίμα

Συζήτηση με θέμα Πολύ κρίμα, που ξεκίνησε από stam64, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 18 Ιουν 2008.

1. stam64

stam64 PB New Member

Καλημέρα,
    Πριν λίγη ώρα άκουσα περίεργες κραυγές από το μπαλκόνι όπου υπάρχουν τα κλουβιά μου και είδα τα εξής:
    Ο αρσενικός κάναρός μου έβγαζε αυτούς τους ήχους -κραυγές και σε λίγο δεν μπορούσε να σταθεί στο κλαράκι του. Τώρα έχει παραλήσει, βαριανασαίνει, βγάζει σάλια από το στόμα.Επίσης έβγαλε λευκά/ άχρωμα υγρά ( 2 σταγόνες περίπου) από την αμάρα. Να σημειώσω πως δεν είχε κάποια συμπτώματα. Ήταν υγιέστατο. Τι μπορεί να συνέβη???Να το τσίμπησε κάτι?

2. stam64

stam64 PB New Member

δυστυχος περασε στην αιωνιοτητα!ο αγαπημενος μου αρσενικος αφησε πισω του 5 μικρα καναρινακια.ευχομαι καποιο να του μοιαζει νατον θυμαμαι.δε μπορω να καταλαβω πως εγιναν ολα τοσο γρηγορα.μεσα σε 2 ωρες περιπου .:(

3. endurasKE-30

endurasKE-30 PB New Member

Κριμα ρε πατριωτακι.
    Κριμα το καναρινακι.

4. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

λυπαμαι πολυ.
    μηπως εχεις ιδεα τι μπορει να το πειραξε??

5. lizard

lizard PB Member Article Writer

κριμα λυπαμαι για το καναρινι σου μπορει να επαθε εγκεφαλικο και να πεθανε.

6. Kostas21

Kostas21 PB Member

Λυπαμαι πολυ...Τουλαχιστον σου αφησε απογονους ολο και καποιο θα του μοιαζει.

7. epo

epo PB New Member

λυπαμαι πολυ φιλε μου!
    το γεγονος οτι εχεις τα παιδια του ειναι παρηγορο για σενα!
    το ενδεχομενο της δηλητηριασης υπαρχει?

8. aggel

aggel PB New Member

:(Λυπαμαι πολυ ξερω πως ειναι να χανεις το αγαπημενο σου καναρινακι και εμενα περσι το καλοκαιρι εχασα το αγαπημενο μου καναρινακι οταν το διαβασα και εμενα για εγκεφαλικο μου εμοιαζε!κριμας:)

9. Nikoletta

Nikoletta PB New Member

Λυπάμαι πάρα πολύ.. Η απώλεια μιας ψυχούλας είναι πολύ οδυνηρό γεγονός.. Εύχομαι κάποιο από τα παιδάκια του να του μοιάσει για να τον θυμάσαι..

10. Νομίσω πως το καναρινάκι σου το τσίμπησε κάποια μέλισσα(σφήγκα).Πρίν αρκετα χρόνια μου έτυχε και εμένα ακριβός το ίδιο.:(

11. stam64

stam64 PB New Member

ρε παιδια ειλικρινα δεν ξερω τι μπορει να εγινε.τα καναρια που εχω στο μπαλκονι ειναι 5.στο ιδιο μερος ολα. το πρωι γυρω στις 8 τους εβαλα νερακι φρεσκο και ολα καλα.δεν εδωσα κατι αλλο μονο σποροι υπηρχαν εκεινη τη στιγμη στο κλουβι.μετα εγινε ο,τι εγινε.εγκεφαλικο???

12. lizard

lizard PB Member Article Writer

δεν νομιζω οτι οι μελισσες θα τσιμπανε τα καναρινια αλλα δεν λεω οτι αποκλειετε γιατι βλεπω οτι ερχονται στα καναρινια και δεν τα πειραζουν καθολου εγω παλι νομιζω εγκεφαλικο.Φιλε οταν το καναρινι εβγαζε θορυβους κουνασε το κεφαλι προς μια συγκεκριμενη κατευθηνση η απλα φωναζε;

13. stam64

stam64 PB New Member

ολα εγιναν σε δευτερολεπτα απτη στιγμη που εβγαλε κραυγη εχανε την ισοροπια του και σταδιακα δεν μπορουσε να σταθει μεχρι που εμεινε κατω.εδειχνε να εχει παραλυσει.φτερα κουνουσε ποδια καθολου.βρηκα μια μελισσα ψοφια κατω απτα κλουβια.δεν το σκεφτηκα καθολου αυτο.τι να πω.κριμα...

14. valantis1

valantis1 PB New Member

Λυπαμαι φιλε για το καναρινακι σου

15. endurasKE-30

Αυτο ειναι φιλε μου τοτε 100% δυστυχως!
    Στην Χιο ημουν το Σαββατοκυριακο που μας περασε και απο οτι ειδα εχουν αυκηθει ολα τα εντομα απο κουνουπια μεχρι σφηκες.
    Απο που εισαι?

16. Άρη μην το αποκλείεις το τσίμπημα.Οι μέλισσες πηγαίνουν στα κλουβια για το νερό και όταν υπάρχει αυγοτροφή επειδη μυρίζει τα ελκύει.Πολλες φορές τα καναρίνια αμύνονται βγάζοντας κραυγές.Οι κραυγές αυτές άλλοτε τις διώχνει και άλλοτε οχι.

17. kimi

kimi PB New Member

Το καημενο το καναρινακι! Αν το τσιμπησε κατι ... θα περασε πολυ πονο.

18. Pigaki

Pigaki PB New Member

Λυπαμαι πραγματικα...τι εγινε ρε παιδια, ποσα πουλακια θα πεθανουν αυτες τις μερες? Κι εγω εχασα σημερα τον δικο μου...Θα τα θυμομαστε με αγαπη

19. stam64

stam64 PB New Member

παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους και ολες για το ενδιαφερον.κυριακο απο χωρα μεσα ειμαι περιοχη στρατωνες.

20. endurasKE-30

Εκει στην ταξιαρχια εννοεις?
    Εγω ειμαι απο το Πυργι!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...