Πολύ αίμα στο πόδι καναρινιού

Συζήτηση με θέμα Πολύ αίμα στο πόδι καναρινιού, που ξεκίνησε από ΙωαννηςΝος, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 9 Σεπ 2015.

1. ΙωαννηςΝος

ΙωαννηςΝος PB New Member

Εχτες που γυρισα από την δουλειά είδα σε ένα θηλυκό καναρινάκι αίματα στον χώρο του, είχε βγάλει το νύχι του από το πισω δάκτυλακι, δεν έχει φύγει αλλά κουνιετε παρά πολύ ( όταν κουνάει κάνει και αιμοραγία ). Θα πρέπει να βγει το νύχι ,να αφαιρεθεί; Ή πρέπει να γεινει προσπαθεια για να επουλώσει οπός είναι;

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Περιγράφεις ένα πολύ κακό κάταγμα?
    Είναι κάτι που αφορά μόνο το νύχι?
    Γιατί δεν ανεβάζεις μια δυο φωτογραφίες.... θα λάβεις πιο καλή βοήθεια έτσι.

3. Sissy

Sissy PB Senior Member

Ακόμα αιμορραγεί; πάρε αμπούλα αδρεναλίνης από το φαρμακείο και ταμπονάρισε το σημείο που αιμορραγεί ή βάλε του κορν φλάουρ ώστε να σταματήσεις το αίμα.

4. ΙωαννηςΝος

ΙωαννηςΝος PB New Member

Έχουμε σταματήσει την αιμορραγία (πίνουμε πορτοκαλάδα για βοήθεια) ,με το νύχι τι πρέπει να κανουμε; Θα βάλω φωτό..

Συνημμένα Αρχεία:

5. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Να περιμένουμε τις φωτογραφίες για να μπορέσουμε να πούμε τη γνώμη μας....

6. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Γιάννη πως πάει το καναρινακι; Σταμάτησε η αιμορραγία; Μου είχε τύχει κάτι παρόμοιο με ένα καναρίνι που πιάστηκε το δάχτυλο του στην ταΐστρα και είχε σφηνωσει. Αιμορραγουσε λίγο πάνω από το νύχι και σε λίγο καιρό έθρεψε μόνο του. Περαστικά σας.

7. nikosel1

nikosel1 PB New Member

Περάστηκα αφού σταμάτησε η αιμορραγία θα επουλωθεί μονο του βάλε λίγο μπενταντιν για να αποφύγεις καμία μόλυνση

8. Stfns

Stfns PB Member

Στη θέση σου θα το άφηνα να επουλωθεί μόνο του σε συνδυασμό με betadin και πολύ καλή καθαριότητα στο χώρο του.

9. alicedros

alicedros PB Supporter

Πολλές φορές στις αιμορραγίες βοηθάει και το pulvo! Νομίζω κι γω πως με betadine, καθαριότητα και ίσως βιταμίνες στο νεράκι σε λίγες μέρες θα είναι περδίκι!! Περαστικά σας! :)

10. alligator

alligator PB New Member

Εγω αν εχω τετοιο θεμα εχω αιμοστατικο spray και ολα λυνονται ωσον αφορα την αιμοραγια

11. ΙωαννηςΝος

ΙωαννηςΝος PB New Member

...τα πάμε μια χαρα, ο προβληματισμός μου ήταν αν έπρεπε να βγάλω εντελώς το νύχι αφού κρεμόταν από μια πετσουλα μόνο.

12. TheBigL

TheBigL PB Member

Το betadine την κρέμα πρέπει να βάλεις σε τέτοια περίπτωση ή απλό?

13. harabudgie1

harabudgie1 PB New Member

Κρεμα

14. ΙωαννηςΝος

ΙωαννηςΝος PB New Member

...δεν χρησιμοποιησα την κρέμα ,το υγρό του εβαζα και το κραταγα λίγο μέχρι να στεγνώσει

15. TheBigL

TheBigL PB Member

Έφτιαξε?

16. ΙωαννηςΝος

ΙωαννηςΝος PB New Member

Ναι ολα μια χαρα

17. TheBigL

TheBigL PB Member

Μπράβο φίλε.

18. ΙωαννηςΝος

ΙωαννηςΝος PB New Member

Ή άτακτη μικρούλα ανάρρωσε..