Πολυ ριψοκινδυνο εγω δεν θα το κανα ποτε!

Συζήτηση με θέμα Πολυ ριψοκινδυνο εγω δεν θα το κανα ποτε!, που ξεκίνησε από Fotis_K, στο Forum 'Φωνές Πουλιών, Βίντεο, Φωτο' του PetBirds, 18 Ιουλ 2008.

1. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

εσεις θα αφηνατε ετσι τον παπαγαλο σας με την ελπιδα οτι θα γυρισει?εγω το μονο που εκανα οταν ειχα εξημερωμενο παπαγαλακι ειναι να βγαινω εξω μαζι του!δειτε τα παρακατω βιντεακια και πειτε μου...

?WFDzcb8qlSM]YouTube - Revisiting Macaws flying at Fisher Towers

?WFDzcb8qlSM]YouTube - Revisiting Macaws flying at Fisher Towers

?dkCXcICxGuw]YouTube - Darwin free flying - 2

το τριτο αφιερωμενο στον φοιβο!

2. Stefan

Stefan PB New Member

Aμα τα ειχα εκπαιδευσει να το κανουν γιατι οχι?

3. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

και πως θα σουν σιγουρος οτι δεν θα την κανει και μετα τραχα γυρευε...και πως τα εκπαιδευουν εγω απορω...

4. Stefan

Stefan PB New Member

Αυτο και αν ειναι ριψοκινδυνο!

5. theo40gr

theo40gr PB New Member

τελικα το θεμα ειναι να βρισκαμε καποιον να μας ελεγε πως τα εκπαιδευουν
    εγω παντως αμα ξαναπαω στο αττικο παρκο θα ρωτησω..εκει εχουν εκπαιδευτες και κανουν και επιδειξη μαλιστα..
    τι πιο φανταστικο απο το ναχεις ενα εκπαιδευμενο παπαγαλο στο να πετα?απο το να τουχεις κομμενα τα φτερα μη τυχον σου φυγει?

6. Evane

Evane PB New Member

Παιδιά δείτε αυτό...

Είναι λίγο μεγάλο το βιντεάκι...Μετά τα δύο λεπτα κ είκοσι δευτερόλεπτα φαίνεται η κατάληξη που είχε αυτό το πουλί..Δε λέω οτι αυτό γίνεται σε όλες τις περιπτώσεις...Υπάρχει όμως μεγάλη πιθανότητα να συμβεί..Κ το συγκεκριμένο πουλί κ από άλλα βιντεάκια που έχω δει απ'τον ίδιο δείχνει αρκετά εκπαιδευμένο κ δεμένο με τον ιδιοκτήτη του..Όχι όμως στο free flying, αφού στο τέλος ''την έκανε''..Σίγουρα για κάτι τέτοιο χρειάζεται πολύ εκπαίδευση κ από κάποιον που γνωρίζει...

7. theo40gr

theo40gr PB New Member

αχχ..οποιος τοχει νιωσει αυτο μπορει να τον καταλαβει
    ενας απο τους παραγοντες που μπορει να τα χαλασει ολα
    στην εκπαιδευση ενος παπαγαλου να πετα ελευθερα ειναι
    η αναζητηση συντροφου...ετσι εχασα και γω τη στελα..ενω πεταγε ελευθερα
    στο κηπο του εξοχικου και παντα ξαναγυρναγε..οταν ειδε μια δοση κατι
    δεκαοκτουρες να πετανε ψηλα..μη την ειδατε μη την απαντησατε..την εκανε

8. Yasmin

Yasmin PB Member

Εγώ δεν νομίζω ότι ποτέ θα το διακινδύνευα ποτέ μα ποτέ αυτό.. Αφού υπάρχει πλέον η επιλογή του aviator harness θα κατέληγα σε αυτό, εφόσον το πουλι μου χωρίς να έχει κομένα τα φτερά κινούνταν με ακρίβεια και ασφάλεια μέσα στο σπίτι!

9. theo40gr

theo40gr PB New Member

βρε εφη..ειδες κανενα τελικα απο τους φιλους μας εδω ναχει επιτυχια με
    το aviator harness?

10. Yasmin

Yasmin PB Member

Εγώ τώρα το προσπαθώ..Ευχαριστώ το μέλος του forum για αυτό! Είμαι στη φάση που το βάζουμε στο κεφάλι, τώρα αν θα καταλήξω κάπου δεν ξέρω! Απλά σίγουρα για κάποιον που ξεκινάει τώρα με ένα πουλάκι το οποίο θα είναι 3 μηνών θα το δεχτεί μια χαρά..

Μοιραστείτε

Φόρτωση...