Πολυβιταμινη beaphar MULTI-VIT

Συζήτηση με θέμα Πολυβιταμινη beaphar MULTI-VIT, που ξεκίνησε από thankar, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 13 Φεβ 2014.

1. thankar

thankar PB New Member

Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω εαν γνωριζει καποιος την ακριβη δοσολογια της συγκεκριμενης πολυβιταμινης και σε ποιες περιοδους ειναι χρησιμη π.χ. αναπαραγωγη, πτεροροια κλπ.

http://beaphar.gr/images/products/16173.png

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

3. thankar

thankar PB New Member

Σταυρο ξερεις μηπως καθε ποσες μερες τη δινεις, ποσες φορες μεσα στη βδομαδα??

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Προετοιμασία αναπαραγωγής και πτερόροια, καθημερινά. Στη συντήρηση, 2-3 μέρες κάθε 15νθημερο.

5. Ian32

Ian32 PB New Member

Προσωπικά την δίνω όπως το αυγό ή την αυγοτροφη. Ξεκινάω με 1 σταγόνα ανά πτηνό μια φορά την εβδομάδα και αύξανω σταθερά. Τώρα δίνω δύο σταγόνες ανά πουλί στο νερό κάθε μέρα που είμαι στις 2 τελευταίες εβδομάδες. Αρνητικό για μένα είναι ότι δεν έχει βιτ Ε.

6. thankar

thankar PB New Member

Ευχαριστω παιδια

7. panos70

panos70 PB New Member

Γιαννη γιατι βαζεις μονο δυο σταγονες ανα ποτιστρα,ποσα μλ ειναι οι ποτιστρες σου

θα μας πεις αν εισαι ευχαριστημενος με την συγκεκριμενη μετα το τελος των ζευγαρωματων ,

8. Ian32

Ian32 PB New Member

Δύο σταγόνες ανά 25 μΛ που δίνω στο κάθε πουλί. Δεν θέλω να το παρακανω ίσα να πάρουν κάποιες συμπληρωματικές βιταμίνες που τυχόν δεν πήραν από την προετοιμασία, και πολυβιταμινη να μην έδινα δεν νομίζω να είχα θέμα.

Σίγουρα Πάνο μόλις τελειώσουν τα ζευγαρώματα και κυρίως η Τρίτη γέννα είναι που θα μας δείξει την αντοχή του ζευγαριού. Οι περισσότεροι δεν προχωράνε σε Τρίτη επειδή τα πουλιά τους δεν είναι δυνατά και μένουν με μια γέννα και αυτή κουτσή.

9. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  10. alicedros

alicedros PB Supporter

Νομίζω ότι το MULTI-VIT είναι πιο κατάλληλο για την πτερόροια... Και αυτό που ουσιαστικά προτείνει και η Orlux για την προετοιμασία αναπαραγωγής είναι το FERT-VIT....

11. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Aλίκη, το ferti vit είναι το κατ'εξοχήν συμπλήρωμα για την περίοδο αναπαραγωγής ..Αυτό οφείλεται στα υψηλά ποσοστά βιτ. Ε που δεν έχει το muta vit , αλλά φαντάζομαι και το multi vit (δεν βρήκα ακριβή στοιχεία σύνθεσης του)

orlux_products

Muta-vit Orlux

12. alicedros

alicedros PB Supporter

Ουπς! Μπερδεύτηκα! Νόμιζα ότι μιλάγαμε για το MUTA-VIT! Συγγνώμηηηηη!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...