Πολυβιταμίνες (σκευάσματα - περιεκτικότητες - σύνθεση)

Συζήτηση με θέμα Πολυβιταμίνες (σκευάσματα - περιεκτικότητες - σύνθεση), που ξεκίνησε από geog87, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 30 Ιαν 2014.

1. geog87

geog87 PB New Member

Πίνακας πολυβιταμινούχουν σκευασμάτων (συστατικά – σύνθεση)

Κάντε "κλικ" στην εικόνα για την προβολή του πίνακα

by Geam..

2. xaris1993

xaris1993 PB New Member

Ωραιος..! ευχαριστουμε George...!

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Πολύ χρήσιμο, ευχαριστούμε πολύ !

4. panos70

panos70 PB New Member

πολυ καλο Γιωργο,εγω φετος εμπιστευτικα για πρωτη φορα το ferti vit μαζι με το breedmax για να δουμε πως θα παμε

5. alicedros

alicedros PB Supporter

Και εγώ το ferti-vit μαζί με calci-lux θα χρησιμοποιησω! Απ ότι είδα είναι η πολυβιταμινη με την περισσότερη περεκτικοτητα σε βιταμίνη ε..

6. Ian32

Ian32 PB New Member

Geam ευχαριστουμε επισης geo ! φετος θα εχω μονο το multi vit bogena της beaphar ολα τα υπόλοιπα με φυσικους τροπους !

7. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Αυτό, από μόνο του δεν είναι απαραίτητα καλό. Η βιταμίνη Ε είναι λιποδιαλυτή και η μεγάλη ποσότητα για μεγάλο χρονικό διάστημα μπορεί να επιβαρύνει το συκώτι.

Προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει πάντως ούτε φοβερά αποτελέσματα στην αναπαραγωγή, ούτε προβλήματα.

8. xaris1993

xaris1993 PB New Member

Παιδια εγω παλια ειχα παρει βιταμινη ε και καλα για πυρωμα........ εδινα εδινα και αποτελεσμα δεν ειδα.

Σε σημειο που να νομιζω οτι εχει νερο το μπουκαλακι μεσα.... χα χα

Προβληματα ουτε εγω ειχα δει.

9. alicedros

alicedros PB Supporter

Εγώ επειδή φοβάμαι μη δημιουργηθεί ζημιά στο συκώτι, σκέφτομαι να το ξεκινήσω σταδιακά (1 φορά τη βδομάδα, 2 φορές κτλ κτλ) και καθημερινά να το δώσω 3 βδομάδες. Όχι παραπάνω...

10. panos70

panos70 PB New Member

μαζι με το ferti vit και το breedmax για μια εβδομαδα πριν και τωρα που κανουν αυγα δινω και
    Ostex Solution Tafarm 15ml

11. alicedros

alicedros PB Supporter

Το ferti-vit το έδωσες μόνο για μια εβδομάδα πριν τα ενώσεις?? Σε ρωτάω γιατί οι οδηγίες λένε καθημερινά για 3-4 εβδομάδες πριν..... Θεωρείς πως είναι πολύς καιρός??

12. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Δεν ξέρω κανέναν που να μπορεί να ισχυριστεί, με αποδείξεις φυσικά, ότι τα πουλιά του έπαθαν κάποιο πρόβλημα επειδή τα έδινε καθημερινά Ferti-vit επί έναν ή δύο μήνες. Θεωρητικά ναι, η υπερπρόσληψη βιταμίνης Ε μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα, αλλά είναι λάθος να βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα ότι η Ferti-vit μπορεί να βλάψει τα πουλιά επειδή έχει υψηλότερη περιεκτικότητα σε βιταμίνη Ε από τα υπόλοιπα σκευάσματα που κυκλοφορούν στην αγορά.

Από την άλλη, δεν γνωρίζω κανέναν που να μπορεί να ισχυριστεί με αποδείξεις ότι το Ferti-vit συνετέλεσε στο να έχει καλύτερα αποτελέσματα στην αναπαραγωγή των πουλιών του. Για να βγει συμπέρασμα σε αυτά τα θέματα, θα πρέπει να κριθούν όλοι οι παράγοντες που συντελούν στο αποτέλεσμα και κάτι τέτοιο είναι σχεδόν αδύνατον να γίνει από έναν ερασιτέχνη, όποιο και αν είναι το γνωστικό του επίπεδο.

Στην έκβαση του αποτελέσματος μιας επιτυχημένης αναπαραγωγής, δεν αρκεί από μόνη της ούτε η περίσσεια, ούτε η έλλειψη της βιταμίνης Ε.

13. panos70

panos70 PB New Member

Αλικη εκανα οτι λενε οι οδηγιες με το ferti vit kai to breedmax μονο το ostex το δινω οταν ετοιμαζεται να κατσει η θηλυκια αφου εχει κανει τι φωλια και μεχρι και το τεταρτο αυγο μετα οχι αλλο,δλδ 7-8 μερες

14. panos70

panos70 PB New Member

κι εγω νομιζω πως ειμαστε υπερβολικοι απεναντι στα πουλια γιατι εχω 2 φιλους ,που δινουν μονο φρεσκο αυγο καθε μερα και μια δυο φορες μηλο την εβδομαδα,χωρις καθολου προσθετες βιταμινες ουτε καν αυγοτροφη,εγω τους δινω καμια φορα που και που,και βγαζουν πουλακια σιγουρα 4 στα 5,κι εγω με ολα τα κομφορ βγαζω 5 στα 5 η και 4 στα 5, η διαφορα ειναι οτι εγω μπορω να προχωρησω μεχρι και 3η γεννα με καλα αποτελεσματα ενω αυτοι μονο στην πρωτη εχουν επιτυχια μετα αρχιζουν να βγαζουν 1-2-3 πουλακια το πολυ

15. geam

geam PB New Member

ποιος είναι αυτός ο GeAm????
    :p

16. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Ελα να βλέπω να παρουσιάζεσαι νέε μου στο Φόρουμ για να σε γνωρίσουμε.

Μην ξεχάσεις να μας πεις τι πουλάκια έχεις.

Ολα όμως να μας τα πεις...

17. geam

geam PB New Member

θα στα πω αύριο εσένα....

18. andy1976

andy1976 PB New Member

Καλησπερα και απο εμενα,εχω παρει εδω και μια εβδομαδα που ξεκινησα προετοιμασια στο ζευγαρι μου το TABERNIL TOTAL. Στις οδηγιες λεει οτι δινουμε επι 5 μερες 2 φορες το μηνα αλλα δεν διευκρινιζει σε ποιες περιπτωσεις. Στην προετοιμασια του ζευγαρωματος ξερει καποιος πως το δινουμε;Εχω σκοπο να δινω μια φορα την πρωτη εβδομαδα δυο τη δευτερη και παει λεγοντας μεχρι να φτασω καθε μερα στην ενωση,τι λετε και εσεις;

19. geog87

geog87 PB New Member

Δινε 5 μερες τη βδομαδα...

20. andy1976

andy1976 PB New Member

Απο την πρωτη εβδομαδα, η πεντε μερες την εβδομαδα να φτασω στο τελος της προετοιμασιας;

Μοιραστείτε

Φόρτωση...