Ποιό είδος παπαγάλου θα ταίριαζε σε μη έμπειρους εκτροφείς με κορίτσι 4 ετών;

Συζήτηση με θέμα Ποιό είδος παπαγάλου θα ταίριαζε σε μη έμπειρους εκτροφείς με κορίτσι 4 ετών;, που ξεκίνησε από konstantinosx, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 25 Οκτ 2014.

1. konstantinosx

konstantinosx PB New Member

Χαιρετώ όλη την παρέα ...

Αυτή τη στιγμή δεν φροντίζω κάποια πουλάκια, αλλά μάλλον αρκετά σύντομα - κατά την Πρωτοχρονιά - σκέπτομαι για παπαγάλο ως δώρο για την κόρη μου, 4 χρονών. Θα είναι το πρώτο "δικό της" ζωάκι και νομίζω ότι είναι αρκετά ταιριαστό για την ηλικία της.

Εγώ προσωπικά είχα τα τελευταία 20 χρόνια, δύο σκυλιά (έζησαν λίγο πάνω από 14 χρόνια το καθένα), καναρίνια (ένα ζευγάρι) και ψαράκια σε ένα μικρό ενυδρείο. Παλαιότερα, είχα και ένα ζευγάρι παπαγαλάκια ... Δεν θεωρώ όμως τον εαυτό μου έμπειρο με τα πουλιά.
    Θα με βοηθούσε η γνώμη κάποιου έμπειρου από την παρέα για την επιλογή του πιο κατάλληλου είδους παπαγάλου για τη μικρή μου.

Χαίρομαι πολύ που υπάρχει ο συγκεκριμένος ιστότοπος, χαίρομαι ακόμα περισσότερο που τον βρήκα και εύχομαι να τα λέμε συχνά!

Φιλικά

Κωνσταντίνος

2. alicedros

alicedros PB Supporter

Καλώς ήρθες στην παρέα μας Κωνσταντίνε και να χαίρεσαι την οικογένειά σου! Με το καλό να αποκτήσετε το παπαγαλάκι που θέλεις ως δώρο για την κόρη σου!

Απλά να πω πως θεωρώ ότι 4 χρονών η κορούλα σου είναι πολύ μικρούλα για να έχει το "δικό της" ζωάκι... Το μόνο που θα κάνει είναι να το κοιτάει και να του μιλάει! :)

3. konstantinosx

Καλημέρα Αλίκη! :)

Γι αυτό ακριβώς έβαλα σε εισαγωγικά την έκφραση. Για εκείνην θα είναι κατά κάποιο τρόπο το "δικό της". Θα αρχίσει (ελπίζω) να αποκτά την αίσθηση του οικόσιτου ζώου και θα αρχίσει να κατανοεί (έστω και σε αναλογία με την ηλικία της) τις υποχρεώσεις που αναλαμβάνει όποιος επιθυμεί να συμβιώνει με ένα ζωάκι.

Είχε ήδη μια πρώιμη εμπειρία αφού από ενός έτους συσχετιζόταν με το δεύτερο σκυλάκι που είχα ("έφυγε" πριν μερικούς μήνες).

Τώρα όμως θα είναι η πρώτη συνειδητοποιημένη συμβίωση αφού συζητά πια αρκετά για τον τρόπο με τον οποίο θα συσχετίζεται με το ζωάκι "της". Για να δούμε ...

Εννοείται ότι το γεγονός αποτελεί αφορμή και για μένα αλλά και τη γυναίκα μου να έχουμε ξανά κάποιο πουλάκι μετά από καιρό. Διευκρινίζω ξανά όμως ότι δεν είμαι ιδιαίτερα έμπειρος στη συμβίωση με πουλάκι και γι αυτό θα επιδιώξω να συμβουλεύομαι εμπειρότερους (γι αυτό είμαι και μαζί σας άλλωστε). ;-)

Περιμένω ήδη τις απόψεις σας για το ποιό είδος παπαγάλου θα ήταν πιο ταιριαστό σε μη έμπειρους εκτροφείς με κορίτσι 4 ετών.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας!
    Ευχαριστώ και σένα προσωπικά Αλίκη για την απόκριση. :)

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Με το καλό να αποκτήσετε το πουλάκι που σκέφτεστε και να χαίρεσαι την κορούλα σου.
    Δεν λες περίπου το ποσόν που θέλεις να διαθέσεις για την αγορά αυτή.
    Στα πρώτα έξοδα πρέπει να υπολογίσεις και ένα κλουβί σωστό και ανάλογο με τον παπαγάλο που θα επιλέξετε Κλουβιά για Πουλιά - κλουβιά | PetBirds .
    Τα περισσότερα αξεσσουάρ περιλαμβάνονται στο κλουβί, ίσως απλά θα χρειαστείς επιπλέον μικρές ταίστρες για τα εξτρά τρόφιμα.
    Από πουλάκι θα έλεγα ή ένα budgie Κοινά Παπαγαλάκια - Budgerigar | PetBirds , αρσενικό αν πάρετε ένα, ή ένα cockatiel Cockatiel (Κοκατίλ) Παπαγάλοι | PetBirds .
    Για τα cockatiels, μία λεπτομέρεια και λόγω της ηλικίας του παιδιού, παράγουν μία λευκή πούδρα, όχι ιδιαίτερα έντονη αλλά καλό είναι να το γνωρίζετε και να τσεκάρετε τυχόν αλλεργίες.
    Αν τώρα σκέφτεστε για κάποιο πιο ιδιαίτερο και ασυνήθιστο παπαγάλο, ρίξε μια ματιά σε αυτό το θέμα Συγκριτικός Πίνακας Ειδών Παπαγάλων (Project) | PetBirds και όποια απορία προκύψει την ξανασυζητάμε.
    Πάντως όποιο είδος και αν αποφασίσετε αφού υπάρχει και το χρονικό διάστημα στην διάθεση σας, καλό είναι να αναζητήσετε ένα καλό, αξιόπιστο και καθαρό εκτροφείο και να πάρετε από εκεί ένα κάπως ήμερο πουλάκι που θα χρειαστεί μικρότερη προσπάθεια εξοικείωσης με την οικογένειά σας και κυρίως με το μικρό σας.
    Επίσης γιατί όχι, να γνωρίζετε την αναμενόμενη γέννα και να την περιμένετε.
    Ό,τι χρειαστείτε μην διστάσετε να το συζητήσουμε και εύχομαι σύντομα να βρείτε το pet σας :)

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  5. konstantinosx

Ευχαριστώ πολύ Μαρία για τις συμβουλές σου!

Θα αρχίσω να μελετώ τα είδη που μου προτείνεις (πολύ χρήσιμη και η παρατήρηση για την πούδρα), ενώ ταυτόχρονα θα τα "υποβάλω" στην κρίση της κύριας ενδιαφερόμενης, δηλαδή της κόρης μου ;-)

6. Η γνώμη μου είναι πως ένα πουλάκι Budgie είναι μια καλή επιλογή για ''συντροφιά'' στην κορούλα σου Κωνσταντίνε, καλώς ήρθες στο φόρουμ! :)

7. konstantinosx

Ευχαριστώ Σίσσυ!

Ναι, τα budjies είναι σαφώς στις υποψήφιες επιλογές μας. Άλλωστε είναι και το μόνο είδος παπαγάλου με το οποίο έχω συσχετιστεί στη ζωή μου ... Αποτυχημένα, θεωρώ ... Είχα ένα ζευγάρι πολλά χρόνια πριν, το οποίο αγόρασα από ένα τοπικό pet shop, χωρίς ιδιαίτερη σκέψη και κάποια ιδιαίτερη γνώση ... Δυστυχώς, η θηλυκιά τσίμπησε, μέσα σε δύο μόνο μέρες, τόσο άσχημα το αρσενικό που αυτό δεν άντεξε. Στη συνέχεια, μετά από ένα περίπου μήνα και αφού μάλλον μελαγχόλησε, δεν άντεξε ούτε αυτή.

Στεναχωρήθηκα αρκετά γιατί ένιωσα και ανήμπορος και υπεύθυνος γιατί δεν ήξερα να αντιμετωπίσω την κατάσταση.

Γι αυτό, τώρα πλέον, θέλω να σκεφτώ πολύ την επιλογή του είδους και να γνωρίζω ήδη αρκετά για την σωστή εκτροφή του, από νωρίς. Εδώ "κολλάτε" κι εσείς! Και όποιος άλλος μπορεί φυσικά να προσφέρει εμπειρία και συμβουλές σε δύσκολες καταστάσεις.

:)

8. Σε γενικές γραμμές σε συμβουλεύω (κι εγώ) να διαβάσεις τα βασικά θέματα που σου έβαλε η Μαρία, καθώς επίσης και διάφορα άλλα θέματα που αφορούν σε δικές μας συμπεριφορές προς τα πουλιά και το αντίθετο (δεν έχει σημασία αν τα θέματα αναφέρονται μεγαλύτερους παπαγάλους...εγώ πιστεύω πως ότι δίνεις παίρνεις (αναλογικά) ).
    Κάποια ενδιαφέροντα θέματα πχ
    Χρήσιμα θέματα - απαντήσεις για τη φροντίδα των παπαγάλων
    Οι Δέκα Εντολές του ιδιοκτήτη παπαγάλων
    Γιατι δεν μπορουμε και ΔΕΝ πρεπει να τιμωρουμε τα πουλια
    Συμβουλές για παπαγαλάκια Budgerigar
    Πόσες ώρες πρεπει να κοιμαται ενας παπαγαλος;
    Ποσο επικινδυνο ειναι το τεφλον για τα πουλια;
    Επίσης εγώ στη θέση σου θα αγόραζα ένα πουλάκι ήμερο-ταϊσμένο στο χέρι (από εκτροφέα) και όχι από πετ σοπ

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 15 Ιουλ 2016
  9. konstantinosx

Ευχαριστώ πολύ Σίσσυ!

Αυτό το θέμα με το ταϊσμένο στο χέρι πουλάκι, το σκέπτομαι ... Κάποιοι λένε ότι αυτά τα πουλάκια είναι και πολύ πιο απαιτητικά στη σχέση τους με τον άνθρωπο ... Δηλαδή εξαρτώνται πλέον υπερβολικά απο τον ιδιοκτήτη τους. Δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό για άπειρους εκτροφείς (αν ισχύει φυσικά).

Σίγουρα θα διαβάσω όλο το "υλικό" που μου γνωστοποιείτε!

10. maria p

Όταν λέμε ταϊσμένο στο χέρι, δεν εννοούμε να έχει αποκοπεί από τους γονείς αμέσως με την γέννηση. Αυτό στερεί αντισώματα και στοιχειώδη εκπαίδευση από το πουλάκι και δεν είναι επιθυμητό. Απλά να υπάρχει παρέμβαση του εκτροφέα σταδιακά ή αποκοπή από τους γονείς λίγο πριν τον απογαλακτισμό. Ο ιδανικός τρόπος απ' όσα μέχρι στιγμής γνωρίζουμε είναι αυτός Ανατροφή νεοσσών με τη μέθοδο του co-parenting | PetBirds .
    Διάβασε κι αυτό το θέμα με μια ανταλλαγή απόψεων Απόψεις περι ταίσματος κι ανατροφής νεοσσών παπαγάλων | PetBirds

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 23 Ιουλ 2016
  11. konstantinosx

Τέλεια!

Μαρία μου σ' ευχαριστώ ξανά! :)

12. konstantinosx

Καλημέρα σε όλη την παρέα και χρόνια πολλά καθότι εθνική εορτή σήμερα! :)

Λοιπόν, είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ενημερώσω ότι οι οριστικοί υποψήφιοι για τη θέση του παπαγάλου της οικογένειας (της Μαρίνας δλδ), είναι τα budjies και τα parrotlets !
    Τα πανέμορφα κοκατίλς, προς το παρόν δεν επιλέγονται αφού δεν ξέρουμε για τυχόν αλλεργικές αντιδράσεις στην πούδρα τους είτε από τη μικρή (κυρίως), είτε από μας, οπότε δεν θα ρισκάρουμε να διακινδυνεύσουμε αγορά παπαγάλου με πιθανότητα αποχωρισμού μετέπειτα ... Επίσης, λόγω μεγέθους (είναι το μεγαλύτερο από τα 3 υποψήφιά μας είδη) παίρνει λίγο "χαμηλότερο βαθμό" αφού θέλουμε να μην τυχόν δημιουργεί αισθήματα φόβου στη μικρή αλλά και να είναι πιο εύκολο πρακτικά στην πρώτη της επαφή με ανάλογο πετούμενο. Σημείωση : επειδή είμαστε δημοκρατικοί στις διαδικασίες, θα δεχθούμε και θα κρίνουμε ανάλογα, όποια αντίθετη γνώμη περί αυτού. :)

Τώρα, ανάμεσα στα budjies και τα parrotlets, τι θα προτιμούσατε για τις δικές μας, γνωστές, συνθήκες;
    Διάβασα και για τα δύο είδη (μας ελκύουν η εμφάνιση και τα χρώματα των budjies αλλά και η συμπεριφορά μεγάλου παπαγάλου και η ενέργεια των parrotlets) θα ήθελα όμως και εμπειρικές γνώμες ...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απόκρισή σας!

13. maria p

Καλημέρα, χρόνια πολλά!
    Ήταν μία από τις σκέψεις μου τα parrotlets αλλά δεν το πρότεινα λόγω του σχετικά "δύσκολου" χαραχτήρα τους. Δεν έχω προσωπική επαφή με το είδος τους αν και πάντα θέλω να αποκτήσω. Όταν είδα ότι και η Σίσσυ Sissy που είναι η γκουρού του είδους δεν το πρότεινε, σκέφτηκα πως είχα δίκιο. Περίμενε και άλλες απαντήσεις ωστόσο. Ότι είναι αξιαγάπητα και αξιοπρόσεκτα δεν συζητείται :)

14. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Τα budgies γινονται εξαιρετικα κατοικιδια κι ειδικα για πρωτο πουλακι ειναι πολυ καλη επιλογη. Συμφωνω με τη Μαρια στο οτι τα παροτλετς εχουν πιο δυσκολο χαρακτηρα και δεν θα τα προτεινα για τα χερια 4χρονου παιδιου. :)

15. konstantinosx

Μαράκι και Φοίβο,
    ευχαριστώ! :)

16. YannisK

YannisK PB Known Member

Συμφωνώ με Μαρία και Φοίβο.

17. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Κι εγω συμφωνω με τα παιδια..Τα παπαγαλακια budgie ειναι πανεμορφα,εφυιεστατα,ευκολα στη διαχειριση και φροντιδα τους και απολυτως εκπαιδευσιμα πουλια.Με λιγα λογια,δεν υστερουν σε τιποτα απο ενα μεγαλο παπαγαλο,για μενα τουλαχιστον που το μικρο μου budgie ειναι σαν ανθρωπακι :D Ειναι ο,τι πρεπει για να ασχοληθει ενας αρχαριος..Μονο να προσεχετε μην γινει κανενα ατυχημα με το κοριτσακι σας,ως μικρα πουλια ειναι και ευαισθητα..
    Αυτα απο εμενα,με το καλο να αποκτησετε τον νεο σας φιλο :)

18. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Δεν έχω καμμία σχέση με παπαγαλοειδή, αλλά ωσάν ''αντικειμενικός παρατηρητής'' και αποστασιοποιημένα σκεφτόμενος, θα πρότεινα budgie ..

19. konstantinosx

Ευχαριστώ πολύ Paianas ... :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...