Ποιός Θανάσης; (αρσενικό ή θηλυκό; )

Συζήτηση με θέμα Ποιός Θανάσης; (αρσενικό ή θηλυκό; ), που ξεκίνησε από Georgina, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 29 Απρ 2007.

1. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Ο τιτλος δεν ειναι και τοσο ασχετος οσο φαινεται αρχικα....

Θυμαστε που πριν λιγο καιρο σας εγραψα για ενα κιτρινο αρσενικο καναρινι της φιλης μου που δεν κελαηδουσε λογω πτερροροιας????Ε λοιπον τον φιλοξενω για λιγες μερες στο σπιτι! Σημερα το πρωι που συναντηθηκε με τα δικα μου αρσενικα νομιζω πως κατι τρεχει με τον Θαναση...:eek: Τα αρσενικα μου κολησαν την μουριτσα τους στα καγκελα και αρχισαν το κορτε.... με τοναπεναντι τυπο... Επειδη δεν ξερω να ξεχωριζω το φύλλο των πουλιων με τον...γνωστο τροπο σκεφτηκα να βαλω μαζι τον Θαναση με το δικο μου κοκκινο αρσενικο και να παρατηρησω αντιδρασεις...Λοιπον.....Τα δυο πουλια δεν τσακωθηκαν καθολου επι μια ωρα που ειναι μαζι...., ο κοκκινος αρσενικος μουγγαθηκε και ο Θανασης κανει μικρα τιτιβισματα. Και τα δυο πουλια ανοιγουν το στομα τους το ενα προς το αλλο απο αποσταση και κουνανε την γλωσσα τους, χωρις να τσιμπιουνται αλλα και χωρις να ταιζονται...Λοιπον τι λετε? Μηπως ο Θανασης μας προκυψει Αθανασια????

Τι κοκκινο αρσενικο μου ειναι χρονιαρικο....Τι να κανω τωρα????Λετε να προλαβω φετος να εχω γεννητουρια......??????????:D

2. Isidoros

Isidoros PB New Member

Georgina αν κοιτάξεις σχετικό άρθρο που υπάρχει στο forym σχετικά με τον διαχωρισμό του φύλου στα καναρίνια θα καταλάβεις αν ο Θανάσης είναι Θανάσης ή Αθανασία.Για να σε βοηθήσω κοίτα το αρσενικό σου από κάτω φυσώντας τό.Θα δεις ότι το μόριο του προεξέχει.Κοιτώντας το άλλο πουλάκι θα δεις αν είναι θυληκό την κοιλιά του να παίρνει ένα οβάλ σχήμα περίπου σαν του αυγού.Το ότι τα πουλιά τιτιβίζουν το ένα στο άλλο σημαίνει ότι το ένα αποζητά το άλλο.Πάντως αν είναι ζευγάρι σαφώς και προλαβαίνεις να έχεις γέννες.

3. muthos

muthos PB New Member

καλησπερα τζορτζινα θα σημφωνισω με τον ισιδορο!εμενα ενα ζευγαρι σημερα αρχισε να κανει φολια και ειναι πανω απο 2 μηνες μαζι

4. Georgina

Ισιδωρε διαβασα το σχετικο αρθρο και αρχισα να φυσαω και να ξαναφυσαω αλλα...τζιφος:D Ειμαι σιγουρη οτι το κοκκινο ειναι αρσενικο, αλλα με την μεθοδο αυτη δεν μπορεσα να καταλαβω την διαφορα....κατι προεξεχει και στον "Θαναση" αλλα ειναι μκροτερου μεγεθους απο το αρσενικο . Η καρινα του ειναι μυτερη και η κοιλια του μαλακη αλλα εχει αρκετα πουπουλακια και δεν μπορω να διακρινω κατι περισσοτερο.

Παντως τα πουλακια ειναι απο το μεσημερι μαζι χωρις να τσακωθουν. Εχω δει οτι οταν ειναι δυο αρσενικα στο κλουβι αρχιζουν οι μαχες....Το κοκκινο ενω ηταν λαλιστατο και κελαηδουσε ασταματητα, δεν κελαηδε καθολου απο το μεσημερι.Εχουν φυσιολογικη συμπεριφορα και τα δυο.'

Αν καταφερω θα σας στειλω φωτογραφιες απο τον Θαναση ωστε αν καποιος ξερει να μου πει τι ρατσα ειναι.

5. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Κελαηδάει-ουσε ο... Θανάσης;
    Είναι η ασφαλέστερη μέθοδος διάκρισης φύλου στα ενήλικα καναρίνια.

Αν και υπάρχει ένα πολύ μικρό περιθώριο λάθους, νομίζω πως στην περίπτωση σου είναι η πιο προσιτή και αξιόπιστη μέθοδος.

6. Georgina

Toν περιβοητο θαναση τον αγορασα εγω δωρο στην βαφτηστηρα μου τον Οκτωβριο.Τον πληρωσα για αρσενικο χωρις να βεβαιωθω για το φυλλο του. Εδειξα εμπιστοσυνη στον πωλητη.Η κουμπαρα μου μου ελεγε οτι το πουλι κελαηδουσε, οχι ιδιαιτερα πολυ, μεχρι τον Δεκεμβριο. Εκτοτε αρχισε να εχει πτερρόροια επι 2μηνο και ουτε ξανακουσανε την φωνουλα του Πηρε θεραπειες που συνεστησαν οι κυριοι των πετ σοπ επι 20μερο. Το φτερωμα αποκατασταθηκε πληρως και ειναι ενα πανεμορφο και υγιεστατο πουλακι.Εγω το εβλεπα παντα βραδυνες ωρες και ποτε δεν ειχα ακουσει την φωνη του. Απο σημερα που τον εχω εδω ακουσα μερικα πολυ ελαφρα τιτιβισματα που σε καμια περιπτωση δεν θυμιζουν κελαηδημα αρσενικου. Νομιζω πως θα σιγουρευτω τελικα για το φυλλο του μονο αν ο Θανασης κανει κανενα ...αυγο.

7. Georgina

Καλημερα και καλο μηνα σε όλους...:)

Εβαλα χτες δοκιμαστικα στο ζευγος φωλια και νημα...Αν και δεν πειραξαν ακομα το νημα, ο Θανασης κοιμηθηκε την νυχτα στην φωλια και το κοκκινο καθονταν στην ακρη της φωλιτσας. Ο γιος μου που ειχε την ευκαιρια να τα παρακολουθει περισσότερη ωρα, μου ειπε οτι τα ειδε να......γκουχ γκουχ Εγω δεν ειδα τιποτα....παντως ακομα.;)

Φωτογραφιες του "Θαναση". Αν γνωριζει καποιος θα ηθελα να μου πει τι ρατσας φαινεται να ειναι το πουλακι.Σας ευχαριστω εκ των προτερων:)

.

.

8. paoki72

paoki72 PB New Member

GEORGINA ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΔΙΑΧΩΡΙΣΕΙΣ ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΘΗΛΥΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΦΙΛΗΣΕΙΣ.ΑΝ ΚΟΚΚΙΝΙΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΑΝ ΟΧΙ ΘΗΛΥΚΟ:D

9. Georgina

Δυστυχως η μεθοδος που προτεινες δεν ειναι η πλεον ενδεδειγμενη.:rolleyes: Ευτυχως που ακολουθησα την συμβουλη του Σταυρου και αφου το πουλι εξεταστηκε απο "ειδικο"... καταληξαμε στο συμπερασμα οτι ο Θανασης , αν και δεν αλλαξε χρωμα , ειναι αρσενικο! Ομως δυστυχως Ο Μικρουλης υποφερε απο ασθμα και γιαυτο τον λογο δεν τραγουδαει.Οταν ρωτησα τι θεραπεια να ακολουθησω , δεν ακουσα κατι που να με πεισει. Ετσι περιμενω τις οδηγιες οσων γνωριζουν κατι σχετικο στην ενωτητα για τις ασθενειες.

10. Georgina

Tο ξερω πως σας εχω ζαλισει....αλλα ειχαμε εξελιξεις....Ο ειδικος αποδειχτυκε κομπογιαννιτης...:eek: Ολο αυτο τον καιρο παρατηρουσα τις αντιδρασεις του "Θαναση" αλλα και του δικου μου αρσενικου και παρολο που ολες οι αποψεις συνεκλιναν στο οτι ο Θανασης ειναι γενους αρσενικου, διατηρουσα καποιες επιφυλαξεις.Ετσι αφου ξαναεξεταστηκε το πουλι διαπιστωθηκε ΟΡΙΣΤΙΚΑ και ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΑ ειναι....ΘΥΛΗΚΟ.!:D(αλλα δεν ειναι πυρωμενο). Σταματησα φυσικα το φαρμακο για τα ακαρεα και περιμενω να μου πειτε αν προλαβαινω τα ζευγαρωσω τα πουλακια και τι να κανω για να πυρωσει το θυληκο.Συγνωη αν σας κουρασα....

11. dimok

dimok PB New Member

Τζωρτζινα βαλε στην Αθανασια αυγουλακι σε καθημερινη βαση (πολυ καλα βρασμενο) επισης δωστης και βιταμινη Ε και ολα θα πανε καλα . Φυσικα το πυρωμα της θυλικιας εξαρταται και απο την διαθεση του μαγκα που εχεις διπλα. Αν αυτος την καλει με κελαιδισματα τοτε θα γινει ποιο γρηγορα η δουλεια.Σημαντικο ρολο παιζει επισης και το φως (μην την εχεις σε μερος που δεν εχει πολυ φωτισμο). Παντως η γνωμη μου ειναι οτι...ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΡΓΑ ΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΟΙ ΖΕΣΤΕΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ.

Δημητρης

Μοιραστείτε

Φόρτωση...