Ποιο φύλο ζακό είναι πιο ομιλητικό;

Συζήτηση με θέμα Ποιο φύλο ζακό είναι πιο ομιλητικό;, που ξεκίνησε από ΖΑΦΕΙΡΗΣ, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 11 Σεπ 2008.

1. ΖΑΦΕΙΡΗΣ

ΖΑΦΕΙΡΗΣ PB New Member

Γεια σας .Γνωρισετε αν ο αρσενικος ζακο ειναι πιο ομηλιτικος απο τον θυληκο.Ευχαριστω.

2. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Εχω την εντύπωση ότι δεν παίζει τόσο το φύλο του παπαγάλου, όσο ο χαρακτήρας του και το πόσο θα ασχοληθείς μαζί του. Οσο πιο πολύ χρόνο του αφιερώνεις τόσο πιο ομιλιτικός και κοινωνικός θα γίνει. :)

3. ΖΑΦΕΙΡΗΣ

ΖΑΦΕΙΡΗΣ PB New Member

ευχαριστω.να σε καλα

4. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Γενικα υπαρχει η αισθηση οτι τα αρσενικα λογω του οτι στη φυση κανουν περισσοτερους ηχους οτι μαθαινουνε και περισσοτερα. Εδω ομως προκειται για πουλια τα οποια μαθαινουν φωνες και ηχους. Εχω ακουσει για θηλυκα που μιλουσανε ασταματητα και λεγανε παρα πολλα πραγματα προτασεις ολοκληρες, τραγουδια κτλ και για αρσενικα που μονο μαθανε να σφυριζουνε και μια η δυο λεξεις. Περισσοτερο λοιπον ειναι αυτο που σου εγραψε και η Μαιρη! ;)

Εαν τωρα σκεφτεσαι να αγορασεις εναν να ξερεις πως ενας τετοιος παπαγαλος κουβαλαει μαζι του ενα σωρο ευθυνες, υποχρεωσεις και εξοδα. Αυτα ειναι βασικα για τη διαβιωση του και πρεπει να τα παρει κανεις πολυ σοβαρα και μετα μπορεις να περιμενεις τα υπολοιπα. :)

5. ΖΑΦΕΙΡΗΣ

ΖΑΦΕΙΡΗΣ PB New Member

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΟΙΒΟ.ΖΑΚΟ ΕΧΩ .ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΤΟΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ

6. Yasmin

Yasmin PB Member

Γενικά εγώ νόμιζα ότι τα αρσενικά είναι πιο ομιλιτικά αλλά σίγουρα αυτό παίζει ένα πολύ μικρό ρόλο-αν παίζει κάποιο- θα συμφωνήσω όμως κι εγώ ότι ότι κυρίως έγκειται στο χαρακτήρα του πουλιού..

7. theo40gr

theo40gr PB New Member

και γω βρε παιδια..οσα και αν εχω διαβασει στα ανωτερω καταληγουν..αλλα με οσους
    ιδιοκτητες ζακο εχω συζητησει μου λενε πως τα αρσενικα εχουν ταση να μιλανε περισοτερο..αλλα..το να μιλησει ενας ζακο..νομιζω ειναι το λιγοτερο σε σχεση με αυτα
    που μπορει να σου δωσει..

Μοιραστείτε

Φόρτωση...