Ποιο υλικό φωλιάς προτείνετε;

Συζήτηση με θέμα Ποιο υλικό φωλιάς προτείνετε;, που ξεκίνησε από HaRdKoR, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 11 Φεβ 2014.

1. HaRdKoR

HaRdKoR PB New Member

Στην προηγούμενη αναπαραγωγική περίοδο είχα χρησιμοποιήσει το λεγόμενο τραγόμαλο. Ωστόσο μου φάνηκε πως δε πολυβόλευε τις κανάρες μου. Θα ήθελα τις γνώσεις σας για διαφορετικά υλικά και πως τα ζητάω απο τα pet shop.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 22 Ιουλ 2016
  3. Ian32

Ian32 PB New Member

Καλησπέρα φίλε καλό ειΝαι να αποφύγεις αυτί το λευκό νήμα διότι μπλέκεται στα πόδια των νεοσσων και ενδέχεται να υπάρξουν προβλήματα. Μπορείς να πάρεις λινατσα να την μαδησεις, κανάβη υδραυλικών(τζιβα) , ή όλα τα άλλα κλασσικά που βρίσκομαι στα πετ με την συνοδεία του βαμβακιού για να τελειοποιησει η καναρα την φώλια της!

4. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Δυο απο τα καλύτερα υλικά

Γιούτα και βαμβάκι. Δύο σε ένα.

95349-2179-thickbox.jpg

Ζωική λευκασμένη τρίχα ψιλοκομένη. Οτι καλύτερο για έλεγχο της φωλιάς απο ψείρα.
    Χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα. Δεν ξεφτάει και κρατά σε πολύ υψηλά επίπεδα τον αερισμό της φωλιάς.
    95151-2048-thickbox.jpg

5. HaRdKoR

HaRdKoR PB New Member

Σχετικά με το τσουβάλι κάτι έχω ακούσει και για τα μάλλινα τσουβάλια που έχουν τις πατάτες στις λαικές αγορες...

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 22 Ιουλ 2016
  6. pap

pap PB New Member

Το γιουτα με βαμβακι ειναι κορυφη,για το λογο οτι απ'οσο εχω πληροφορηθει περναει και κλιβανο.τωρα αμα πας να παρεις σακι απο πατατες απο τη λαικη να μαδησεις,παιζεις και λιγο τζοκερ οσον αφορα τα ζωηφια...απο την αλλη αμα επιμενεις για τσουβαλια,λινατσα κτλ πας και το παιρνεις απο καταστημα με καλλιτεχνικα ειδη που τουλαχιστον ερχεται συσκευασμενο απο την παραγωγη ως την πωληση.

7. djpietro

djpietro PB New Member

Παιδια αυτο με το βαμβακι ειχα και γω ομως σε μερικες που δεν ειχαν ολοκληρωσει φωλια εβαλα μονο το πρωτο υλικο, τις κλωστες χωρις το βαμβακι.Το βαμβακι απ ότι είδα αρεσε πολυ στις καναρες αλλα κολλουσε μαζι με κουτσουλιες στα πόδια τους και επρεπε να τους τα καθαριζω.Καποιες οπως ειπα εχουν ηδη βαμβακι στις φωλιες ομως δεν το πειραξα.

8. grekosdx

grekosdx PB New Member

Εγώ την πρώτη φορά είχα βάλει σκέτο βαμβάκι και ήταν όλα μιά χαρά. Απλά κολλάει στα ποδαράκια τους, αλλά όχι και τόσο πολύ. Τελευαίως χρησιμοποιώ το έτοιμο των pet shop, με λιγότερο βαμβάκι και σχοινοκλωστή. Χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα..

9. panos70

panos70 PB New Member

κι εγω χρονια παιρνω την ασπρη σχοινοκλωστη (για να ελενχω για ψειρες) απο τα πετ σοπ ,χωρις προβλημα,

Μοιραστείτε

Φόρτωση...