Ποιο είναι το φύλο του 5-6 μηνών budgie μου;

Συζήτηση με θέμα Ποιο είναι το φύλο του 5-6 μηνών budgie μου;, που ξεκίνησε από stavros.kaiser, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 22 Δεκ 2013.

1. stavros.kaiser

stavros.kaiser PB New Member

Πριν λιγες μέρες απέκτησα ενα μικρό Budgie 5-6 μηνών είναι ενα κουκλί ,δεν έχω εμπειρία με άλλα πτήνα και είπα να σας γνωρίσω και να μάθω και κάποια πράγματα για τα παπαγαλάκια και πρώτα πρώτα το φύλο του !?!:)

Συνημμένα Αρχεία:

• budgn.jpg
      budgn.jpg
      File size:
      31,8 KB
      Προβολές:
      41
  2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Σταύρο, εμένα μου φαίνεται αρσενικό. Επειδή όμως δεν έχω μεγάλη εμπειρία από αυτά τα πουλιά και επειδή το συγκεκριμένο είναι και αρκετά μικρό, μην παίρνεις και πολύ τοις μετρητοίς αυτό που σου είπα.

Καλωσόρισες. :)

3. stavros.kaiser

Ευχαριστώ πολύ ελπίζω να μάθω το φύλο του για να του πάρω ένα ταίρι να έχει παρέα:D

4. stavros.kaiser

Αλλη μία φώτο αν βοηθάει..

5. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Κι εγω αρσενικο πιστευω πως ειναι. Τα νεαρα αρσενικα εχουν ροζ-γαλαζωπο χαλινο που καθως ωριμαζουν θα γινει κανονικο μπλε. :)

ριξε μια ματια κι εδω να δεις και μονος σου Keeping Budgies; Sexing Your Budgerigar

6. stavros.kaiser

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας :)

7. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Γεια σου καλώς ήρθες να σου ζήσει είναι πανέμορφο! Δεν είναι εύκολο να πούμε ακόμα, δεν φαίνεται και πολύ καθαρά. Στο κέντρο έχει αρχίσει να γίνεται λίγο καφέ; Αν ναι, πάει για θηλυκό. Περίμενε ακόμα πριν πάρεις και άλλο πουλάκι. Είναι μικρό δεν έχει δείξει καλά το φύλο του

8. stavros.kaiser

Καλησπέρα αναμεσα από τα ρουθούνια και χαμηλα πριν το ράμφος είναι ελαφρί καφέ και τα μάτια του γύρω από την μαύρη κόρη βλέπω έναν καφέ κύκλο (το αναφέρω για την ηλικία του πουλιού)
    και παλι ευχαριστώ για τον κόπο σας :)

9. maria p

Αναμονή κανείς δεν μπορεί να δώσει απάντηση προς το παρόν. Κατά τον Φλεβάρη που θα πλησιάζει η αναπαραγωγική περίοδος και θα έχει μεγαλώσει, θα δείξει στα σίγουρα. Καλή διατροφή τώρα έτσι κι αλλιώς, σουπιοκόκκαλο πάντα στο κλουβί και μάθε το να τρώει διάφορα χορταρικά και φρούτα. Αν δεν μπορείς να βρεις τις οδηγίες, ζήτα να σου τα δώσουμε εμείς :)

10. stavros.kaiser

Του βάζω μήλο και μπρόκολο αλλά δεν τα ακουμπάει καθόλου...

11. maria p

Θα τα ακουμπήσει εσύ βάζε τα. Ξεκίνα με χορταράκια, σπανάκι, χλωρή ρίγανη, βασιλικό αν έχεις χλωρό αυτή την εποχή, λίγο μαρουλάκι και συνέχισα με τα υπόλοιπα. Τα χόρτα τα πλησιάζουν πιο εύκολα. Μετά θα ξεθαρρέψει και θα δοκιμάζει και τα υπόλοιπα. Και καροτάκι βάζε του. Λίγα είναι αυτά που δεν κάνει να τρώνε.

12. alek

alek PB New Member

Πάντως, τα συγκεκριμμένα πουλιά είναι πολύ επίμονα. Κ εγώ όσο και να τους έβαζα μέσα φρούτα, λαχανικά κλπ, δεν τα ακουμπούσανε! Πηγαίνανε στο φαγητό, στις βιταμίνες, στα μπαστούνια, στο σουπιοκόκκαλο... αλλά σε αυτά ούτε από δίπλα! Και κατέληγα να τα πετάω μια ζωή. Σε αντίθεση πχ με τα καναρίνια που είναι πιο εύκολα. Ευχομαι να τον/την καταφέρεις!

btw, πολύ όμορφος, αλλά γιατί έχει τόσο μικρή ουρά; ξέρει κανείς; (εγκυκλοπαιδικά ρωτάω) Είναι επειδή είναι μικρό; σε πόσο χρόνο έχουν ανεπτυγμένη ουρά (σαν αυτά που βλέπουμε στα petshops)

13. stavros.kaiser

Ευχαριστώ για τις συμβουλές,εχει μακριά ουρά απλά δεν φαίνεται το σωστό βάθος λόγο του φλας :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...