Ποιο είναι το πρότυπο αχάτη μωσαϊκού για έκθεση;

Συζήτηση με θέμα Ποιο είναι το πρότυπο αχάτη μωσαϊκού για έκθεση;, που ξεκίνησε από ΙωαννηςΝος, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 2 Οκτ 2015.

1. ΙωαννηςΝος

ΙωαννηςΝος PB New Member

Ποια χαρακτηριστικά θα πρέπει να έχει ένας αχατης κόκκινου μωσαϊκού για να διαγωνιστεί; Ποια είναι τα κύριοτερα ελαττώματα;

2. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Up. Καλα κανεις δεν ξερει τα προτυπα?

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Δες εδώ κάποια πράγματα για τα διμορφικά γενικά.

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

ΙωαννηςΝος δεν αδιαφόρησα για το θέμα σου .
    Προσπαθώ αρκετές μέρες να συγκεντρώσω όλα όσα χρειάζονται για εκθεσιακά πουλιά σε μια κατηγορία που δεν γνωρίζω όσα πρέπει....
    Αν καταφέρω να συγκεντρώσω τα απαραίτητα για τη σωστή ενημέρωση.... θα απαντήσω....

5. misalouris

Έχω φέρει στην παρέα μας αρχείο σχετικά με τα standard των εκθεσιακών πτηνών.
    Δυστυχώς οι γνώσεις μου δεν μου επιτρέπουν σωστή μετάφραση των κειμένων....
    Θα πρέπει λοιπόν ο καθένας μόνος του να επιστρατεύσει όσα "εργαλεία" του χρειάζονται για να καταλάβει, κατανοήσει και μελετήσει τα δεδομένα κρίσης των πτηνών που διαθέτει. Εκτός αν κάποιος διαθέτει μαζί με την όρεξη και τα απαραίτητα για να τα μεταφράσει για όλους μας..
    Επιπρόσθετα να πω ... πως τα standards αυτά αλλάζουν κατά περίπτωση.
    Το κείμενο στο σύνδεσμο http://www.comomj.org/images/stories/OMJ/STANDARD_PDF/STANDARD_COLORE/Coleur_English_Standard.pdf είναι σε μορφή pdf και μπορεί ο καθένας να το κατεβάσει και να το κρατήσει για μελέτη και αρχειοθέτηση.

6. ΙωαννηςΝος

ΙωαννηςΝος PB New Member

Ευχαριστώ παρά πολύ κυριε Γιαννη για τον χρόνο που διαθεσατε να το ψαξετε, με μια πρώτη μάτια με καλύπτει απόλυτα για τις πληροφορίες που ζητάω κ δε ξέρω, και εγώ δεν είμαι τόσο καλός στη μετάφραση αλλά θα το παιδεψω όσο μπορώ για να μάθω!

7. misalouris

Λίγο πολύ ... στα ίδια παλεύουμε όλοι...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...