Ποιο είναι το κατάλληλο μέρος για την ζευγαρώστρα μου;

Συζήτηση με θέμα Ποιο είναι το κατάλληλο μέρος για την ζευγαρώστρα μου;, που ξεκίνησε από TRIG94, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 29 Ιαν 2014.

1. TRIG94

TRIG94 PB New Member

καλησπέρα , θα ήθελα να μάθω με τι κριτήρια θα βρώ το κατάλληλο μέρος για την ζευγαρώστρα μου ;

2. xaris1993

xaris1993 PB New Member

σε προσηλιο μερος και αν γινεται καπου ψηλα , να νιωθει ασφαλεια.

να μην ειναι κοντα σε μερος που εχει υγρασια (κουζινα , μπανιο)...

3. TRIG94

TRIG94 PB New Member

και μιλάμε για εσωτερικό χώρο μονο ?

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Υποθέτω ότι ρωτάς για το μέρος που θα βάλεις στο ζευγάρι σου κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής. Αν είναι έτσι, οποιοδήποτε μέρος δεν έχει πολύ συνωστισμό, έχει αρκετό φυσικό φωτισμό και καλό εξαερισμό χωρίς ρεύματα αέρα, είναι κατάλληλο για αυτή την περίπτωση.

Πριν ξεκινήσεις την αναπαραγωγή, καλό θα ήταν να διαβάσεις καταρχήν το άρθρο Ζευγάρωμα καναρινιών για κάποιες βασικές κατευθύνσεις, και στη συνέχεια να ψάχεις το φόρουμ Άρθρα για την Αναπαραγωγή - Νεοσσούς των Πουλιών και να διαβάσεις οτιδήποτε σου φανεί χρήσιμο.

Αυτά θα δώσουν απαντήσεις σε αρκετές απορίες σου. Αν παρόλα αυτά θέλεις να ρωτήσεις οτιδήποτε, μη διστάσεις.

5. alicedros

alicedros PB Supporter

Όχι φυσικά! Εγώ γενικοτερα είμαι του έξω γιατί θεωρώ είναι πιο φυσικό για να διαμένουν τα καναρίνια... Αν έχεις μέρος στο μπαλκόνι σου που δεν το πιάνει ο αέρας και με κάποιον τρόπο να τα προστατεψεις και απο τα αρπακτικα μπορουν να μενουν εκει μονιμα και να σου γεννησουν! ;) Εχεις τετοιο χωρο στο μπαλκονι σου??

6. TRIG94

TRIG94 PB New Member

ωραία θα τα κοιτάξω ... φυσικά και έχω είναι φωτεινο χωρίς αέρα και μπορούν να είναι και ψηλά αλλα εαν βρεχει τα πιανει η βροχη ,

7. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Εννοείται απορρίπτεται άσε που αν τα βλέπει η βροχή, πέραν του αυτονόητου, θα τα βλέπουν και τ' αρπακτικά

8. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Θα πρέπει να σκεφθείς μια κατασκευή που θα τα προφυλάσσει πολύ καλά από τη βροχή και τα αρπακτικά, αλλά που δεν θα περιορίζει το φως της ημέρας. Έτσι, θα γίνει το πιο κατάλληλο μέρος για να τα βάλεις.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...