Ποιο είδος πουλιών είναι;

Συζήτηση με θέμα Ποιο είδος πουλιών είναι;, που ξεκίνησε από Stavros, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Εξωτικά Πουλιά' του PetBirds, 25 Δεκ 2014.

1. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ποιο είδος πουλιών είναι; Γνωρίζετε αν είναι ζευγάρι;

10878871_10152658114103822_1887940237_o-001.jpg 10886383_10152658113978822_279220906_o-001.jpg

2. Stfns

Stfns PB Member

Από όσα έχω διαβάσει πρόκειται για zebra finch και από τη φωτογραφία καταλαβαίνω πως το πουλάκι που κάθεται στον πάτο του κλουβιού είναι αρσενικό, καθώς έχει έντονο χρωματισμό στα μάγουλα. Το άλλο μπορεί να είναι και θηλυκό μιας και ο χρωματισμός στα μάγουλα δεν είναι και τόσο έντονος. Λέω εγώ τώρα.....

υ.γ. Σταύρο στα αλήθεια δεν ξέρεις τι είδος πουλιών είναι αυτό;;;;;;;

3. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Zεμπρακια, νομιζω 2 αρσενικα.

4. Wind-sa

Wind-sa PB Member

2 αρσενικα zebra finch. Light back & Black Breasted.

5. vasilis.a

vasilis.a PB New Member

2 αρσενικα zebra finch.αλλα γιατι σε τετοιο κλουβι τα καημενα??

6. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Βασίλη δεν έχω ιδέα. Τα πουλιά είναι ενός φίλου της σελίδας μας στο Facebook, ο οποίος δεν μιλά ελληνικά και θέλησα να τον βοηθήσουμε, τουλάχιστον στο θέμα του είδους και του φύλου που τον απασχολεί.

7. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Ειπα κι εγω σου εκανα δωρο πουλια για τα Χριστουγεννα.

8. Καναρίνι4ever

Καναρίνι4ever PB New Member

Σας κάλυψαν οι προλαλήσαντες σχετικά με το είδος! Να τα χαίρεστε! Να υποθέσω είναι πρώτη σας φορά που αποκτάτε παραδείσια;

9. passenger

passenger PB New Member

100% αρσενικά ζεμπρακια...όπως είπαν και οι φίλοι :) H ψάθινη φωλιά πολύ ωραία (τα ζεμπράκια φτιάχνουν φωλιά ακόμα και για να ξαπλώνουν το βράδυ, χωρίς απαραίτητα να θέλουν να αναπαραχθούν), αλλά το κλουβί αποτυχία

10. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Προσωπικά ούτε η ψάθινη φωλιά μου κάνει για την δουλειά της, όμορφη μεν, ακατάλληλη πιστεύω.

11. passenger

passenger PB New Member

Δε μπορώ να δω καθαρά την είσοδο της. Η πρώτη φωτογραφία είναι άσχημα τραβηγμένη. Ωστόσο, αν η είσοδος είναι από πάνω (!) όπως μοιάζει να είναι στη πρώτη φωτογραφία...τότε όντως είναι μια προβληματική φωλιά

12. brand13

brand13 PB Member

Όντως είναι παραδείσια. Το ένα (το σκουρόχρωμο) είναι σίγουρα αρσενικό. Το θηλυκό είναι συνήθως λευκό με κόκκινο ράμφος και λίγο μαύρο κάτω από τα μάγουλα. Τουλάχιστον έτσι ήταν το ζευγαράκι που είχα παλαιότερα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...