Ποιο είδος Καρδερίνας σας αρέσει περισσότερο;

Συζήτηση με θέμα Ποιο είδος Καρδερίνας σας αρέσει περισσότερο;, που ξεκίνησε από Stavros, στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 16 Φεβ 2015.

1. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Η καρδερίνα είναι ένα πανέμορφο πουλί που ευτυχώς ακόμη έχουμε τη χαρά να το βλέπουμε στην ελληνική φύση. Εκτός από την ελληνική καρδερίνα (balcanica) υπάρχουν πολλά ακόμη είδη, λιγότερο όμορφα, εξίσου ή και ομορφότερα κατά πολλούς από τη δική μας. Μια αναφορά στα είδη της καρδερίνας εδώ Τα είδη της Καρδερίνας Carduelis, περιγραφή | PetBirds

Ποιο είδος καρδερίνας αρέσει σε εσάς περισσότερο; Ποιο από τα είδη της θα θέλατε να έχετε στην εκτροφή σας;

2. magdaki

magdaki PB New Member

Αν και τα πιο ωραία χρώματα τα έχει η μπαλκανικα εμένα μου αρέσει περισσότερο από όλες η major λόγω μεγέθους. ...

3. George.72

George.72 PB New Member

Όλες είναι υπέροχες! Η κάθε μία βέβαια, ξεχωρίζει από την άλλη για τα δικά της χαρακτηριστικά... μακάρι να μπορούσα να είχα όσα περισσότερα είδη γίνεται!

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Γενικά προτιμώ τις κλασσικές από τις μεταλλάξεις τους.
    Από αυτές του άρθρου, πρώτη βρίσκω την Carduelis carduelis tschussi και μετά την Carduelis carduelis balkanika .
    Φυσικά πρέπει να ξέρει κάποιος και τις φωνές τους για να έχει σαφή γνώμη. Σχολιάζω βάσει των φωτογραφιών.

5. sakis ok

sakis ok PB New Member

ολεs ειναι ομορφεs! H Μajor περισσοτερο.

6. vag21

vag21 PB New Member

balcanica γιατι ξερει να τραγουδαει :)

7. kostaskirki

kostaskirki PB New Member

Balcanica σίγουρα λόγω φωνής όπως λέει και ο vag21 αλλά και οι major λόγω μεγέθους και σχεδόν πάντα πιο έντονων χρωματων !

8. Strouthos

Strouthos PB New Member

το ελευθερο

9. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Σωστά... το ομορφότερο....!
    1000 like

10. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Σίγουρα, αλλά φροντίζεις και ιθαγενή ...

11. Strouthos

Strouthos PB New Member

Αμαρτιες γονεων παιδευουν τεκνα
    Και τουλαχιστο απο εκτροφη.

12. Paianas

Όλα μπορούμε να τα αλλάξουμε...αφού έχουμε αλλάξει νοοτροπία !
    Εσύ φαίνεται ότι σκέφτεσαι σωστά. Στο χέρι σου είναι να πείσεις κι άλλους για το σωστό.Δυστυχώς και στην Κύπρο το πιάσιμο και το ξεκλήρισμα των αγρίων είναι διαχρονικό χόμπυ.

13. thomaspal

thomaspal PB New Member

Carduelis carduelis balkanika .

14. Paianas

Εγώ ξεχωρίζω αυτή και σαν 2η επιλογή την isabella

Il Cardellino

15. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Τι κουκλί είναι αυτό Νικόλα...

16. Paianas

Kαι δεν ξέρω ποιά μετάλλαξη είναι Γιάννη ..οι Ιταλοί την ονομάζουν cardellina pezzata (αλλά pezzata στη μετάφραση μου βγάζει με ''στίγματα'' .

Μοιραστείτε

Φόρτωση...