Ποιος ο καταλληλος φωτισμος εκτροφειου για καναρινια red factor;

Συζήτηση με θέμα Ποιος ο καταλληλος φωτισμος εκτροφειου για καναρινια red factor;, που ξεκίνησε από legendguards, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 10 Δεκ 2014.

1. legendguards

legendguards PB New Member

Αγαπητοι φιλοι ανοιγω για ακομα μια φορα ενα απο τα πολυσυζητημενα θεματα σε αυτο το φορουμ δηλαδη το φωτισμο για εσωτερικη εκτροφη,
    Εγω οπως θα δειτε και στις φωτογραφιες εκανα κατι σαν αποθηκη αλλα επισης θα την χρησημοποιησω ως χωρος εσωτερικης εκτροφης για καναρινια red factor
    Οπως φαινετε καi στις φωτογραφιες θα χρησημοποιησω 2 τετραπατες και 2 μονες ζευγαρωστρες οι οποιες θα καρφωθουν στον κιτρινο τοιχο πανω ψηλα. Επισης οπως φαινετε αριστερα εχω τοποθετησει πλαστκο clear τραπεζοειδες τσιγκο για να εχω εισοδο φως απο την Ανατολη, δυστυχως ομως λογω των γυρω κατοικιων η προσβαση του ηλιου ειναι περιορισμενη
    Ξερω οτι αρκετοι εχετε εμπειρια σε αυτο το θεμα. ηδη εχω παρει καποιες αποψεις για τι φωτισμο και πως να βαλω τις λαμπες αλλα θελω και την δικη σας γνωμη
    εχω βαλει και ενα σχετικο σχεδιαγραμμα του χωρου και πως σκεφτομαι να τοποθετησω τον φωτισμο,

10407610_752274401516578_2047025382499616864_n.jpg 10502215_752274358183249_635851826359128004_n.jpg 10505616_752274274849924_8171911951353969252_n.jpg 10846306_752274301516588_5702367832968122900_n.jpg 1484582_752274324849919_7882070361269528029_n.jpg Untitled.png

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Σίγουρα εδώ που βρίσκεσαι θα βρεις απαντήσεις στις περισσότερες ερωτήσεις.
    Για να μπορέσουν όσοι μπορούν να σε βοηθήσουν καλό είναι να μας γράψεις μερικές πληροφορίες ακόμη...
    1. Στο σχεδιάγραμμα αναφέρονται δύο λυχνίες, υπάρχουν, τις έχεις ή απλά το σκέφτεσαι?
    2. Σε ποιο διάστημα σκοπεύεις να ξεκινήσεις την αναπαραγωγή;
    3. Αυτό το ημιδιαφανές υλικό είναι πλαστικό; Έχεις τη δυνατότητα να στηρίξεις με κάποιο τρόπο μπροστά ή ακόμη και πάνω στο υλικό αυτό τα κλουβιά?

3. legendguards

οχι δεν τις εχω,ετσι το σκεφτομαι,φυσικα η προταση καποιου φιλου ηταν να βαλω μια στο κεντρο καθετα οχι οριζοντια οπως στο σχεδιο και να βαλω μια καθετη πανω στο πασαμανο που βρισκεται στο μεσο του τσιγκου .
    θα αρχισω με προγραμμα φωτισμου σε μια βδομαδα , για να ζευγαρωσω τελευται βδομαδα του φλεβαρη.

Συνημμένα Αρχεία:

4. misalouris

Πριν ξεκινήσεις για το φωτισμό καλά είναι να διαβάσεις κάποια βασικά πράγματα έτσι ώστε να μειώσεις τον κίνδυνο να ξοδέψεις άσκοπα τα (δυσεύρετα) χρήματα αλλά και να χάσεις εκτροφικό κεφάλαιο από κακές επιλογές.
    Έχουν γραφτεί πάρα πολλά σχετικά εδώ μέσα.
    Ενδεικτικά θέλω να διαβάσεις εδώ, εδώ , εδώ κι εδώ και μετά θα είναι όσοι μπορούν έτοιμοι να σου λύσουν και τις απορίες που μπορεί να έχεις.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 23 Ιουλ 2016
  5. legendguards

Εσενα ποια ειναι η αποψη σου ?

6. misalouris

Αν διαβάσεις τα άρθρα θα καταλάβεις.
    Ευελπιστώ πως θα ξοδέψεις λίγο χρόνο διαβάζοντας, για να μην ξοδέψεις πληρώνοντας άσκοπα.

7. legendguards

σιγουρα θα τα διαβασω , αλλα θελω και την γνωμη σου

8. misalouris

Ασφαλώς και θα την έχεις, αλλά θα ήθελα να αφιερώσεις 15-20 λεπτά στο διάβασμα και να πάμε σε ερωτήσεις. Ο διάλογος θα προσφέρει σε όλους μας γνώσεις και τροφή για παραπάνω σκέψεις. Άλλωστε λίγοι είναι οι ειδικοί και ασφαλώς όχι εγώ. Ερωτήσεις λοιπόν, προτάσεις και συζήτηση θα μας φέρουν τις προτάσεις για τη σωστή για τη δική σου περίπτωση λύση.

9. legendguards

μετα απο αυτα που διαβασα,οι αποριες μου τουλαχιστον για την δικη μου περιπτωση ειναι αρκετο το φως που μπαινει απο τιν τσιγκο clear για να παιρνουν τα πουλια μου βιταμινη Δ η χρειαζεται να βαλω λαμπες αρκαδια ?
    δευτερο εχω δει το θεμα με το εκτροφειο του Πετρου και θα φροντισω να το δω απο κοντα αλλα η δικη μου περιπτωση δεν ειναι η ιδια αφου του Πετρου δεν υπαρχει σχεδον καθολου προσβαση φωτος.
    απο αυτα που διαβασα λογικα πρεπει να βαλω μια καθετη πανω στο πασαμανο στο μεσο του τσιγκου για να αποφυγω τις πιθανες σκιες στα κατω κλουβια.
    περιμενω τις γνωμες σας

10. misalouris

Είναι όμορφο οι συζητήσεις να γίνονται με ενημερωμένα άτομα που έχουν διαμορφώσει άποψη άσχετα αν είναι διαφορετική. Στα πλαίσια τέτοιου διαλόγου θα πω την άποψή μου, επισημαίνοντας προς όλους πως δεν είμαι ειδικός και πως ότι γνωρίζω είναι από παρόμοιες συζητήσεις, διαλόγους και αναγνώσματα.
    Από την ώρα που σκοπεύεις να κάνεις τους πρώτους μήνες του χειμώνα αναπαραγωγή είναι απαραίτητος ο τεχνητός φωτισμός. Στη δική σου περίπτωση πρέπει να θεωρηθεί μεικτός μια και το φως του ήλιου έστω και από το ημιδιαφανές υλικό θα μπορεί να περάσει μέσα στο χώρο σου.
    Θα πρότεινα δυο βαθμίδες φωτισμού, δύο τουλάχιστο ανεξάρτητα κυκλώματα, ώστε να μπορείς να ελέγχεις τη φωτοπερίοδο ξεχωριστά στα αρσενικά και τα θηλυκά καναρίνια σου, χρησιμοποιώντας κάποιο αδιαφανές χώρισμα μεταξύ τους. Αυτό πρακτικά σημαίνει πως θα έχεις στην ουσία δύο χώρους όσο αυτό είναι εφικτό. Το παραπάνω είναι απαραίτητο μια και τα αρσενικά καθυστερούν να έρθουν σε οίστρο σε σχέση με τα θηλυκά που έρχονται πολύ πιο γρήγορα και είναι ο μοναδικός τρόπος να αποφύγεις τις άγονες γέννες αυγών.
    Οι λάμπες φωτισμού που θα επιλέξεις μπορεί να είναι οποιασδήποτε μάρκας αλλά πρέπει να φροντίσεις να έχουν ψυχρό φως 5.500-6.500οΚ και χρωματική απόδοση C.R.I μεγαλύτερη από 90. Εδώ υπάρχουν για όλους κάποιες σχετικές τεχνικές λεπτομέρειες
    Ο εκκινητής των λαμπτήρων (ballast) αν χρησιμοποιήσεις TLD φθορίου να είναι ηλεκτρονικός για αποφυγή του σταβοσκοπικού φαινομένου, ενώ θα φροντίσεις να υπάρχει μια λάμπα 36watt ανά 3-4 ζευγαρώστρες, ξέχωρα από τις δυο που θα μπουν στην οροφή και θα θεωρούνται βασικός φωτισμός του χώρου (τρίτο ανεξάρτητο ηλεκτρικό κύκλωμα).
    Καλό είναι το φως να φροντίσεις να φωτίζει όλες τις περιοχές των κλωβών χωρίς να αφήνει σκοτεινά σημεία και κυρίως χωρίς να τυφλώνει τα πτηνά.
    Για τη δημιουργία Ανατολής - Δύσης υπάρχουν από φίλους φοβερά αξιόλογες προτάσεις που μπορείς να τις δεις εδώ.
    Ασφαλώς θα χαρώ να παρακολουθώ τις εξελίξεις στο εκτροφείο που ετοιμάζεις ευελπιστώντας σε τακτική ενημέρωση και φωτογραφικό ρεπορτάζ.
    Επιπρόσθετα ελπίζω να διαβάσω κι άλλες απόψεις, άλλωστε η ποικιλία μορφώνει.

11. misalouris

Αυτή έχει θερμοκρασία χρώματος 12.000oK και γράφει Extreme Cool Daylight
    Αυτή έχει κατάλληλη θερμοκρασία χρώματος αλλά έχει χρωματική απόδοση C.R.I 80
    Τα ίδια και γι' αυτή
    Καμία όμως από αυτές δεν δίνει UVA-UVB και εμείς τις χρειαζόμαστε. Θα πρέπει να ψάξεις λάμπες σαν αυτές αλλά για να μην παρεξηγηθώ όχι απαραίτητα αυτές
    Για τις ταινίες led ή τα φωτιστικά led δεν αλλάζει κάτι σε αυτά που ζητάμε... απλά προς το παρόν αυτά που υπάρχουν επιβαρύνουν αρκετά (πολύ περισσότερο) τον οικονομικό ισολογισμό μας.

12. sdc

sdc PB Member

λαμπτήρες φθορισμού
    Θερμοκρασία χρώματος

CRI

Κατασκευαστής
    TL950 Series

5000 K
    9898
    Philips Lighting

bioLIGHT LT48BE8
    5000 K
    9898
    OTT bioLightsystems

Lumichrome 1XC
    5000 K
    9696
    Lumiram

Vita Lite
    5500 K
    9696
    Duro-Test

ΓΕΝΙΚΗ πλήρους φάσματος

Colortone 50
    5000 K
    9292
    Philips Lighting

Vita Lite "Original"
    5500 K
    9191
    Duro-TestDuro-Test

Vita Lite Plus
    5500 K
    9191
    Duro-Test

Chroma 50
    5000 K
    9090
    General Electric

13. misalouris

Μιχάλη είναι παλιά πρόταση αυτή από αυτό τον ιστότοπο. Έχουν αλλάξει από τότε αρκετά τα δεδομένα καθώς προοδεύει η τεχνολογία και αυτό που πριν μερικά χρόνια ήταν ιδανικό σήμερα έχει γίνει πραγματικότητα. Η θερμοκρασία 5.000-5.500οΚ θεωρείτε ελάχιστη πλέον.

14. sdc

sdc PB Member

Eπιστημονικές βάσεις του Φωτός δράσης των ζώων

Ο ήλιος ακτινοβολεί διαφορετικά μήκη κύματος της ακτινοβολίας, καθώς και εκείνοι των οποίων το μήκος κυμαίνεται από 400 μέχρι 800 nm (νανόμετρα, 1 νανόμετρο ισούται με ένα εκατομμυριοστό του χιλιοστού) με τη μορφή του ορατού φωτός, ενώ η μικρότερη και η μεγαλύτερη είναι αόρατα.Μικρότερες κύματα που μπορούμε να δούμε είναι οι Violet ακτίνες φωτός.Αυτά τα κύματα είναι άλλα που δεν είναι ορατά, και ως εκ τούτου ορίζονται με το όνομα της ακτινοβολίας.Αυτά τα υπεριώδη ακτινοβολία μπορεί να διαχωριστεί από ένα πρίσμα, όπως και ξεχωριστά ως ορατή ακτινοβολία.Τα κύματα φωτός ορατό με ... Identificarse

15. legendguards

εχω καπως μπερεδεψει τα πραγματα
    πρωτον
    εχω 2 επιλογες
    1) να βαλω 2 στην οροφη και μια καθετη (η δευτερη της οροφης δεν θα αναβει εκτος μονο αν την χρειαζομαι
    2) να βαλω μια στο κεντρο της οροφης και μια καθετη

δευτερον
    οι λαμπες της οροφης θα ειναι οι ιδιες με την καθετη ?

τριτον
    πρεπει να τις εχω συνεχεια αναμενες κατα την διαρκεια του προγραμματος δηλαδη συνεχομενες 9 ωρες μεχρι και την μερα που θα φτασω τις 13,5 ωρες ?
    ή μπορω να τις αναβω το πρωι μεχρι να ξημερωσει και λιγο την νυχτα για να συμπληρωθουν οι ωρες του προγραμματος?
    δηλαδη το φως που εχω στον χωρο ειναι αρκετο η οχι ?

τεταρτον
    μπορω να παρω λαμπες arcadia των 36watt Fluorescent Bird Lamps | Arcadia Aquatic
    δεν ξερω αν κανει καποια απο αυτες

Stephanis - Retail Stores all over Cyprus selling thousands of technology products : Fluorescent lamp 36W G13 120cm Daylight G.E T8 Polylux XLR FT8/36W/860 62552

Stephanis - Retail Stores all over Cyprus selling thousands of technology products : Fluorescent lamp 36W G13 120cm Daylight G.E T8 Polylux XLR FT8/36W/860 62552

16. misalouris

Θα πρέπει να είναι μόνιμα αναμμένες όλες τις ώρες ανάλογα με τη φωτοπερίοδο και συνεχώς, χωρίς καμία διακοπή. Αργότερα την Άνοιξη που ο ήλιος θα είναι ποιο έντονος θα δεις τι πρέπει να κάνεις.
    Ναι θα είναι ίδιες
    Ναι τα έχεις μπερδέψει
    Η πρόταση που σου κάνω δεν σου αφήνει καμία επιλογή. Τέσσερις κάθετες σε δυο διαφορετικά κυκλώματα (για αρσενικά αρσενικά και τα θηλυκά) και δυο στην οροφή ως τρίτο κύκλωμα ενισχυτικό ή καλύτερα βοηθητικό. Ασφαλώς μπορείς να κάνεις όποια επιλογή φώτων θέλεις... απλά η δική μου άποψη είναι αυτή.
    Αν αυτές βρίσκεις μόνο...βάλε αυτές, απλά δεν κάνουν. Δε με πειράζει να απαντώ.. με πειράζει που δεν το διαβάζει καν.
    Αν είχες διαβάσει το πόστ 12 δεν θα ξαναρωτούσες.

17. legendguards

το διαβασα απλως δεν βρηκα στις λαμπες αυτες που γραφει ποσο ειναι το C.R.I για αυτο σε ρωτησα.
    Οι αρκαδια κανουν ? παρολο που ειναι πολυ πιο ακριβες
    απο θεμα οικονομιας ποιες ειναι οι πιο οικονομικες ?

18. misalouris

Οι λάμπες μπορούν να γίνουν παραγγελία και να φτάσουν στο χώρο σου. Έτσι άλλωστε τις αγοράζω κι εγώ.
    Δοκίμασε να δεις αν έρχονται στην πόλη σου....και εναλλακτικά αυτές ή αυτές ή αυτές. Ασφαλώς αν ψάξεις (σου το συνιστώ) θα βρεις κι άλλα καταστήματα και πιθανόν με μικρότερο κόστος. Αν μάλιστα θες μας ενημερώνεις σχετικά.
    Ασφαλώς και κάνουν Arcadia Bird Products | Arcadia Aquatic .. αλλά όπως είπες είναι πολύ πιο ακριβές.
    Η ηλεκτρική κατανάλωση είναι ίδια για ίδια ισχύος λαμπτήρες (36watt)
    Πολύ προσοχή στην επιλογή του ballast ... μόνο ηλεκτρονικό.

Μιχάλη αν θέλεις στείλε σύνδεσμο.
    Από αυτό το τεράστιο κείμενο από μετάφραση δεν μπορώ να βγάλω άκρη και πραγματικά θέλω να το διαβάσω.

19. sdc

sdc PB Member

CRI πρέπει να είναι 92-98 (98 είναι το καλύτερο)
    Η θερμοκρασία χρώματος μεταξύ 5.000 και 5.500Kelvin, πάνω από 5800 Kelvin δημιουργεί πρόβλημα.
    μήκους κύματος να είναι από 250 nm

Μοιραστείτε

Φόρτωση...