Ποιος ειναι ο ρολος του αρσενικου μετα τη γεννα;

Συζήτηση με θέμα Ποιος ειναι ο ρολος του αρσενικου μετα τη γεννα;, που ξεκίνησε από steliosagk, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 28 Ιουν 2009.

1. steliosagk

steliosagk PB New Member

Καλημερα... εχω μια ερωτηση για την οποια ζηταω συγνωμη αν εχει συζητηθει ηδη, αλλα δεν το βρηκα πουθενα. :(

Αφου γεννησει η θηλυκια, ποιος ειναι ο ρολος του αρσενικου μετα;;;
    Μηπως θα πρεπει να τα ξαναχωρισουμε;;; Ή δεν υπαρχει προβλημα να ειναι στο ιδιο κλουβι;;;

2. Εμμανουήλ

Εμμανουήλ PB New Member

Καλησπέρα,εγω Στέλιο σε ολα μου τα ζευγάρια δεν εχω χωρίσει ποτέ τον αρσενικό,και ΠΟΤΕ δεν είχα πρόβλημα ασε βέβαια που και ο αρσενικός βοηθάει πολύ στο τάισμα των νεοσσών με αποτέλεσμα να ταίζονται ολα καλά ακόμα και αυτά που έχουν διαφορά.Εχω ακούσει κάποιες περιπτώσεις που τα αρσενικά θέλοντας να ζευγαρώσουν ενοχλούσαν τη θηλυκιά και την φωλιά αλλά είναι πολύ σπάνια περίπτωση σε εμένα και σε φίλους δεν έχει συμβεί ποτέ.

Οτι άλλο θες στην διαθεσή σου.

3. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 10 Ιουλ 2016
  4. steliosagk

steliosagk PB New Member

Σας ευχαριστω πολυ...

5. PRO

PRO PB New Member

Εγω εχω ενα ζευγαρι που ειναι στην δευτερη γεννα και τοποθετησα το χωρισμα. Απομονωσα το αρσενικο στην μια πλευρα και το θυληκο στην αλλη με τα μικρα.Τωρα που τα μικρα βγηκαν στο κλαρι βοηθουν και τα δυο στο ταισμα.Ο λογος που τα χωρισα ειναι για να αποφυγω την τριτη γεννα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...