Ποιος ειναι ο πιο εγκληματιζμενος παπαγαλος με τον ανθρωπο;

Συζήτηση με θέμα Ποιος ειναι ο πιο εγκληματιζμενος παπαγαλος με τον ανθρωπο;, που ξεκίνησε από billpar, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 27 Σεπ 2008.

1. billpar

billpar PB New Member

Αναρωτιεμαι συνεχως ποιος παπαγαλος ειναι πιο εγκληματιζμενος με τον ανθρωπο???:confused::confused::confused::confused:

2. MyriamK

MyriamK PB New Member PBCP Contributor

Εννοείς ποιός δένεται ποιο εύκολα; Ποιός προσαρμόζεται πιο εύκολα;

3. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Όταν λες εγκλιματισμένος; Πιο φιλικός με τον άνθρωπο εννοείς;

Είναι κάποια είδη που εκπαιδεύονται πιο εύκολα αλλά με την κατάλληλη επιμονή και υπομονή όλα μπορείς να τα εκπαιδεύσεις. Βέβαια πουλί από πουλί διαφέρει, έχει άλλες ανάγκες, άλλες ιδιαιτερότητες, άλλες απαιτήσεις και φυσικά άλλο χαρακτήρα και προσωπικότητα.

Εσύ ενδιαφέρεσαι για κάποιο συγκεκριμένο;

4. billpar

billpar PB New Member

ναι ποιος δενεται πιο ευκολα και ειναι ποιο φιλικος

5. billpar

billpar PB New Member

σκεφτομουν για σενεγαλης αλλα δεν ξερω μου αρεσουν οι ζακο και οι sun conir δεν εχω αποφασισει

6. MyriamK

Αυτό δεν εχει τόσο να κανει με την ρατσα/γένος του παπαγάλου όσο με τον βαθμό εξοικοίωσης. όσο πιο μωρό είναι ένα πουλί, τόσο πιο εύκολα θα δεθεί μαζί σου..Εάν ειναι ταϊσμένο στο χέρι βοηθά πολύ στην φιλικότητα και εμπιστοσύνη απέναντι στον ιδιοκτήτη του..

7. billpar

billpar PB New Member

ακομα για αυτο σας ρωταω

8. billpar

billpar PB New Member

θες να πεις απεναντι σε αυτον που το εχει ταισει στο χερι(εκτροφεας) ή στον ιδιωκτητη

9. thanasis76

thanasis76 PB New Member

πιστευω οτι αν του δωσεις αγαπη και φροντιδα θα σε αγαπησει και θα ειναι μαζι σου μια χαρα...
    αλλος παπαγαλος θελει πιο πολυ προσπαθεια και αλλος πιο λιγο...
    ολα εξαρτωνται απο εσενα αλλα και πως εχει μεγαλωσει...

10. MyriamK

αν ειναι ταϊσμενος στο χερι, δεν εχει προβλημα με κανέναν...Δένεται ευκολα με τον νεο ιδιοκτητη, αλλα σαφως υπαρχει δεσιμο με τον εκτροφέα..Είναι όπως το μάθεις..

11. billpar

billpar PB New Member

ευχαριστω μαλλον οποιον παρω θα τον παρω απο εκτροφεα γιατι σημερα πηγα στο pet city να παρω τροφη και ειχαν φερει 5 ζακο,4 μακαο και τους ειχαν βαλει ανα ρατσα σε ενα μικρο κλουβακι.:(

και επισης δεν ηταν φιλικοι

εξημερωμενοι

12. billpar

billpar PB New Member

μεγαλωνουν ασχημα

13. sophias

sophias PB New Member

να πάρεις απο εκτροφέα,φυσικά!στο πετ σοπ,και να θέλουν οι άνθρωποι δεν έχουν το χρόνο (πολλές φορές και τις γνώσεις)να ασχοληθούν δημιουργικά με τα πουλάκια,το μόνο που καταφέρνουν είναι να τα στρεσσάρουν,βγάζοντας το κλουβί έξω για "κράχτη",και αφήνουν τα ζωάκια ,βορά στα παιδάκια,άσχετους κλπ,που κοπανάνε το κλουβί και φωνάζουν όλοι μαζί... με αποτέλεσμα το πουλάκι να τρέμει πανικόβλητο...
    η εξημέρωση,ανεξαρτήτου είδους,εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο απο εσένα!αν αφιερώσεις χρόνο και οπλιστείς με υπομονή,θα τα καταφέρεις...
    μη περιμένεις θαυματα απο τη μιά μέρα στην άλλη...κανένα πλάσμα δε κερδίζεται εύκολα...
    ακόμα και αν είναι εξημερωμένο απο τον εκτροφέα,πρέπει να συνεχίσεις εσύ,με προσοχή!
    καλή επιτυχία:)

14. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Όταν αποφάσισα να πάρω τον Πάρη δεν φανταζόμουν ότι ένα πουλί θα μπορούσε να δεθεί τόσο πολύ μαζί μου μιας και δεν είχα καμία εμπειρία πριν.Αγάπη αγάπη και φροντίδα θέλουν και όλα θα γίνουν.Η πρώτη μου συνάντηση μαζί του ήταν όταν ήταν ενός μηνός και ακολούθησαν άλλες δύο μέχρι να απογαλακτιστεί (τριών μηνών και κάτι ) οπότε και τον πήρα.Το δέσιμο του ξεκίνησε από την πρώτη μέρα.Δεν έγιναν όλα εκ θαύματος ,αλλά με τις συμβουλές της εκτροφέα κτίστηκε σιγά σιγά γιατί εγώ από την απειρία μου και την λαχτάρα μου να αποκτήσω ένα παπαγάλο έγινα στην αρχή υποχείριό του και αυτό αρχηγός αγνοώντας πολλές φορές τις συμβουλές της εκτροφέα.Η σχέση εμπιστοσύνης χτίζεται με τη φροντίδα και αγάπη αλλά και με τη σταθερότητα του χαρακτήρα απέναντι στο πουλι ενισχύοντας τις καλές συμπεριφορές και αγνοώντας τις κακές προς απογυγή προβλημάτων στο μέλλον.Με τη σταθερότητα του χαρακτήρα σου καταφέρνεις να καταλάβει το πουλί τι θέλεις να του πεις γιατί αλλιώς μπερδεύεται και δεν θα ξέρει τι του ζητάς.Μήπως είμαι off topic;Αν ναι οι mod ας σβήσουν το post μου.

15. billpar

billpar PB New Member

ποτε πηρες τον Παρη

16. Yasmin

Yasmin PB Member

Γενικά πιστεύω ότι το καλύτερο είναι να πάρεις φυσικά πουλί από εκτροφείο και ταισμένο στο χέρι, αυτό εννοείται..Τώρα ως προς τη φιλικότητα του παπαγάλου, περισσότερο έχει να κάνει με το πουλί θεωρώ και τον χαρακτήρα του. Βέβαια ο Ζακό ξεχωρίζει από πολλές απόψεις, αλλά αν δεν έχεις ασχοληθεί ξανά με παπαγάλους, θα ήταν καλύτερα να βρεις κάτι λιγώτερο απαιτητικό και που να ''ελέχγεται'' πιο εύκολα..

17. billpar

billpar PB New Member

σαν ποιον παπαγαλο

18. billpar

billpar PB New Member

εσυ εχεις σενεγαλης σωστα

19. billpar

billpar PB New Member

θελω να σε ρωτησω ποσο μεγαλο ειναι το κλουβι του τι διαστασεις εχει???

20. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

ενα Budgie ή ενα ζευγαρακι Lovebird δεν εχει τρελες απαιτησεις και ειναι καλοβολα πουλακια;)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...