Ποιες φωλιές να χρησημοποιήσω για την αναπαραγωγή καναρινιών

Συζήτηση με θέμα Ποιες φωλιές να χρησημοποιήσω για την αναπαραγωγή καναρινιών, που ξεκίνησε από Giorgos, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 4 Φεβ 2007.

1. Giorgos

Giorgos PB New Member

Γεια σας,

Πρόκειται αυτές τις ημέρες να αγοράσω φωλιές για τα καναρίνια μου αλλά επειδή δεν έχω εμπειρία στην αναπαραγωγή θα ήθελα να μου πείτε ποιες νομίζετε ότι είναι οι καλύτερες, εσωτερικές ή εξωτερικές. Ποιες έχουν τα περισσότερα πλεονεκτήματα σε σχέση με τα μειονεκτήματά τους;

2. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Γεια σου
    Απο την δικη μου εμπειρια μπορω να σου πω ,πως για τα πουλια δεν εχει διαφορα εχω χρησιμοποιησει και τα δυο ειδη ταυτοχρονα δηλ.ειχε κανει 1γεννα το πουλι και μολις μεγαλωσαν λιγο τα πουλια(3) καπακι η θηλυκια εψαχνε μερος για να κανει την 2 γεννα ετσι χωρις να θελω να τα χωρισω τα μικρα απο τους γονεις τους τοποθετησα και δευτερη (η πρωτη εσωτερικη ,η δευτερη εξωτερικη )για εσενα τωρα ,ειναι πιο πρακτικη η εξωτερικη γιατι αναπασα στιγμη μπορεις να την αφαιρεσεις (σε περιπτωση που θελεις να τσεκαρεις κατι)χωρις να αναστατωσεις το ζευγαρι (ιδιαιτερα).

3. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Γεια!
    θα σου πω την προσωπικη μου γνωμη.Δεν γνωριζω κατι για τα πλεονεκτηματα και μειονεκτήματα των εξωτερικών φωλιων , γιατι δεν τις ειχα χρησιμοποιησει ποτε. Χρησιμοποιουσα μονο τις εσωτερικες φωλιες για το λόγο οτι θεωρουσα οτι ειχαν καλυτερη και πιο ανετη προσβαση και οι δυο γονεις στο ταισμα των νεοσσων. Ετσι κανενα μικρο δεν εμενε αταιστο αφου οι γονεις εκαναν τον γυρο της φωλιας και τα ταιζαν όλα. Το μοναδικό "πρόβλημα ήταν οτι μειώνονταν ο χωρος για πεταγμα, και οτι η φωλια σφηνωνε στα καγκελα τόοοοσο καλα , που αν χρειαζόταν για καποιο λόγο να την βγάλω, δυσκολευόμουν λίγο μιας και δεν εβγαινε και ευκολα απο την πορτα.( πραγμα που δεν φανταζομαι οτι συμβαινει με τις εξωτερικες φωλιες)
    Δεν γνωρίζω αν εχει κυκλοφορήσει καποιο άλλο μοντελο τελευταια. Αν καποιος γνωρίζει κατι , ας μας ενημερώσει.

4. AGiannak

AGiannak Banned

Σε μικρες απλες ζευγαρωστρες ,εχω την γνωμη ,οτι δεν μπορουν να τοποθεηθουν εσωτερικες φωλιες.
    Η υπαρξη καλαμιων,αυγοθηκων,θηκης φρουτου κ.λ.π.,αν μπει εσωτερικη φωλια μειωνει
    τον χωρο κινησης του ζευγαριου,αλλα και των νεοσσων

5. SAKIS_X

SAKIS_X PB New Member

εγώ χρησιμοποιώ εσωτερικές και εξωτερικές φωλιές. Βασικό κρητίριο που τις επιλέγω είναι να μπορώ να τις βγάζω εύκολα, να μην είναι σταθερές (κουμποτές δηλαδή). Από την ώρα που θα αρχίσει η κανάρα να κάνει το πρώτο αυγό, η φωλιά θα βγεί τουλάχιστον 6 φορές. Οπότε θέλω να μπορώ να τη βγάζω και να την τοποθετώ εύκολα. Ανάλογα με το μέγεθος του κλουβιού βάζω εσωτερικές ή εξωτερικές. Αν το κλουβί είναι μικρό (όπως μονή ζευγαρώστρα) βάζω εξωτερικές. Οταν επιλέξω ποιά φωλιά θα βάλω σε κάθε ένα θηλυκό μετά δεν αλλάζω τον τύπο της φωλιάς. Αν αρχίσω με εσωτερική τελειώνω την αναπαραγωγή με εσωτερική. Το μοναδικό πρόβλημα που ίσως προκύψει από τις εξωτερικές φωλιές είναι όταν ο αρσενικός θέλει να βατέψει μέσα στη φωλιά, ιδιαίτερα μετά τη γέννηση του δεύτερου αυγού, όταν η θηλυκιά αρχίζει να κλωσσάει. Για φέτος αυτό το πρόβλημα πιστεύω να μην το έχω, γιατί δεν αφήνω τους αρσενικούς μαζί με τις θηλυκές παρά μόνο για να βατέψουν. Ετσι όταν βάζω μέσα τον αρσενικό συνήθως η θηλυκιά σηκώνετε από τη φωλιά.

6. Giorgos

Giorgos PB New Member

Σας ευχαριστώ πολύ. Μάλλον τελικά θα πάρω τις εξωτερικές γιατί νομίζω ότι θα με εξυπηρετήσουν καλύτερα. Ευκολότερη διαχείριση, διακριτική παρατήρηση κ.λπ. ;)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...