Ποιες είναι οι κατάλληλες πατήθρες για τα καναρίνια μου;

Συζήτηση με θέμα Ποιες είναι οι κατάλληλες πατήθρες για τα καναρίνια μου;, που ξεκίνησε από fotis δημουρ, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 8 Ιαν 2016.

YannisK
Best Answer YannisK, 8 Ιαν 2016
Μπορείς να πάρεις λείες καβίλιες από ξυλουργείο και να τις κόψεις (ή να στις κόψουν) στο μέγεθος που θέλεις, ή να παραγγείλεις από eshop ή να κόψεις... Ολόκληρο το Post
  1. fotis δημουρ

fotis δημουρ PB New Member

Θα ηθελα να με ενημεροσετε πιες ειναι οι καταληλες πατηθρες για τα καναρινια μου

2. Best Answer:
    Post #302947 by YannisK, 8 Ιαν 2016
  3. YannisK

YannisK PB Known Member

Στρογγυλές ξύλινες περίπου ένα 1-1,2 εκατοστά διάμετρος είναι μια χαρά! Αν μπορείς να τους έχεις διάφορες διαμέτρους στο ίδιο κλουβί ακόμα καλύτερα.

4. fotis δημουρ

Στην πολη μου απο τα 3 πετ σοπ κανενα δεν εχει ξηλινες πιες ακολουθουν??

5. alicedros

alicedros PB Supporter

6. YannisK

YannisK PB Known Member

Ψήφοι: 1
    Μπορείς να πάρεις λείες καβίλιες από ξυλουργείο και να τις κόψεις (ή να στις κόψουν) στο μέγεθος που θέλεις, ή να παραγγείλεις από eshop ή να κόψεις κλαδιά από δέντρα, Εγώ, εκτός από καβίλιες, χρησιμοποιώ κλαδιά από μουριά, είναι αρκετά λεία και ίσια. Κάθε χρόνο τα αλλάζω με νέα.

Οι στρογγυλές πλαστικές και ίσως οι οβάλ πλαστικές, ας μας πουν οι καναρινάδες.

YannisK, 8 Ιαν 2016
    Best Answer
  7. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Να κάνεις μόνος σου με σχοινί που θα περνάς όπου θέλεις και τέρμα ...

8. theodr

theodr PB Member

Εκτύπωσε μια φωτογραφία και πήγαινε στο petshop της πόλης σου και ζήτησε να σου παραγγείλουν από τον προμηθευτή τους.

9. fotis δημουρ

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας .

10. BabisNL

BabisNL PB New Member

Με τα νυχάκια θέμα πιασίματος έχουμε;

11. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Κανένα ...

12. Nontas

Nontas PB New Member

Εναλλακτικά μπορείς να πάρεις το παρακάτω http://www.praktiker.gr/p/kavilia-ravdoti-oksya-f-12mm-38070 και να το κόψεις στο πλάτος του κλουβιού σου. Στη συνέχεια προτείνω να κάνεις από μια εγκοπή στις άκρες για να στερεωθεί στο πλέγμα.

13. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Η πατήθρες πρέπει να εξυπηρετουν όχι μονο πουλί αλλα κι εσένα. Για χρονια είχα ξύλινες στρογγυλές πατήθρες και φυσικά κλαδιά. Όμως δεν αντέχουν πολύ πλύσιμο και μουχλιάζουν και κρατάνε πολύ υγρασία τις κρύες μέρες του χειμώνα. Τελευταία χρονια χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά πλαστικές πατήθρες. Λευκες απαραίτητα. Έτσι σε 2-3 μήνες μόλις θα λερωθούν (όχι από κουτσουλιές, αλλα από πατήματα) στο λευκό χρώμα όλες τις βρωμιές ξεχωρίζονται καλά,... τα μαζεύω για πλύσιμο. Πλένονται, απολυμανονται και στεγνώνουν πολύ καλά. Προβλήματα με τα πόδια δεν είχα ακόμα.
    Αλλα για μεγάλα κλουβιά από 1,5 μετρα και πάνω πρέπει να βρείς άλλη λύση.

14. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Για μεγάλες κλούβες πτήσης τα κοτάνθαρα είναι απαραίτητα και δίνουν λύσεις.
    Αν παρ' όλα αυτά χρειάζεται μεγάλο μήκος πατήθρες μπορούν να χρησιμοποιήσουν ηλεκτρολογική σωλήνα 10 ή 12mm αλλά με προβλήματα γιατί είναι εντελώς λεία η επιφάνειά τους.
    Συμφωνώ.. έτσι κάνω κι εγώ.
    Με βολεύει να τις αντικαθιστώ με άλλες ώστε να έχω όσο χρόνο χρειάζομαι για να πλύνω και να απολυμάνω τις λερωμένες. Στη συνέχεια τις στεγνώνω καλά και τις αποθηκεύω για την επόμενη αλλαγή.

15. Dimitris.P

Dimitris.P Daily Active Member

ακριβώς τις ίδιες χρησιμοποιώ και γώ..πλαστικές και λευκές! φαίνονται όλα..δεν σου ξεφεύγει τίποτα! κάθε τέλος της εβδομάδας,τις αντικαθιστώ με καθαρές ενώ οι λερωμένες μπαίνουν σε λεκανάκι με dettol..όλη μέρα! καλό ξέπλυμα,σκούπισμα και ..έτοιμες για την επόμενη αλλαγή!:thumbsup:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...