Ποια χορτα της φυσης να δινουμε στα πουλια;

Συζήτηση με θέμα Ποια χορτα της φυσης να δινουμε στα πουλια;, που ξεκίνησε από evans, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 30 Ιουν 2015.

1. evans

evans PB Member

Θα μπορουσατε να μου πειτε χορτα της ελληνικης φυσης που μπορουμε να δινουμε στα πουλια μας γενικως?Τωρα που φυτρωνουν πολλα !

2. evans

evans PB Member

Γλουπ!!!!:confused:

Το γαιδουραγκαθο πρεπει να ξεραθει?

3. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Το δινεις ξερο, χλωρο, τα σπορια, σε τσαι...Οπως θες.

4. evans

evans PB Member

Γιατι ειχα βρει ξερο και δεν πηρα !Τα σπορια μπορουμε να τα δωσουμε ωμα?off topic:Τo χνουδι που εχουν πανω αυτα τα σπορια οταν ξεραθει μπορει να χρησιμοποιηθει σαν υλικο φωλιας?

5. Myra

Τι εννοεις ωμα? Τα αλλα σπορια που τους δινεις, πώς τα δινεις βρασμενα? Οπως ειναι τα σπορια..
    Δεν ξερω για το χνουδι, αλλα φανταζομαι αν το κρατησεις μπορεις να δοκιμασεις του χρονου και να μας πεις.

6. evans

evans PB Member

Οπως ειναι απο το φυτο.

7. Myra

Ε προφανως. Το δινεις οπως ολα τα σπορια.

8. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Δεν είμαι σίγουρη αλλά νομίζω οι σπόροι του γαϊδουράγκαθου είναι πολύ σκληροί και δεν μπορούν να σπάσουν από τα καναρίνια. Σίγουρα θα ξέρει ο Νίκος να μας πει.

9. Myra

Επειδη εχω μαζεψει ειναι οντως πολυ σκληροι..Δεν ξερω κατα ποσο εχουν προβλημα βεβαια..

10. evans

evans PB Member

Για να δουμε αν ειναι τοσο σκληροι κατι θα μπορω να κανω για μαλακωσουν(βεβαια το καναρινι μου τους μαλακωνει βαζοντας τους στην ποτιστρα:rolleyes: οποιοσδηποτε σπορος το παιδευει με αποτελεσμα να αλλαζω νερο δυο φορες τη μερα)

11. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μπορείς να τους κοπανήσεις λίγο με γουδοχέρι ν' ανοίξουν ελαφρά.

12. nikosel1

nikosel1 PB New Member

Η μπορείς να τους μουσκεψεις και μόλις αρχίζουν να πετάνε μάτι να τους δίνεις , κάτι σαν βλαστωμενοι

13. TheBigL

TheBigL PB Member

Είναι όντως σκληροί σπόροι του γαιδουράγκαθου.Και εγώ μόνο όταν τους έσπαγα ελαφρώς τους έτρωγε.Διαφορετικά τους έβρησκα στον πάτο.Όπως και της αποφλειωμένης βρώμης σπόρους.Πάλι σπάσιμο.Τουλάχιστον για μένα μόνο έτσι φαγώθηκαν.Τώρα τους έκοψα όμως :)

14. nikosel1

nikosel1 PB New Member

Ούτε με τα δόντια δεν σπάνε :D Και εγώ τους κατήργησα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...