Ποια τα χαρακτηριστικά του παπαγαλου barant;

Συζήτηση με θέμα Ποια τα χαρακτηριστικά του παπαγαλου barant;, που ξεκίνησε από gio-pepe, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 6 Ιαν 2009.

1. gio-pepe

gio-pepe PB New Member

πειτε μ σας παρακαλω.ξερετε για παπαγαλο barabant πως ειναι χαρακτηριστικα κλπ?

ευχαριστω

2. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

μηπως εννοεις barraband? που το ανακαλυψες ρε πατριωτακι αυτο το πουλι? ονομαζεται αλλιως και orange cheeked .ζει σε υγρα και τροπικα μερη οπως τα δαση του αμαζονιου. ειναι πολυ ανθεκτικα πουλια και καλο θα ειναι να ειναι ζευγαρι. ειναι πολυ ησυχα,κοινωνικα,προσαρμοζονται ευκολα στο περιβαλλον τους.το φτερωμα τους ειναι κυριως πρασινο,με μαυρο κεφαλι και πορτοκαλι μαγουλα. αν τα εχεις σε εξωτερικο χωρο καλο θα ειναι να τα ζεσταινεις τακτικα. οταν στρεσσαρονται παρουσιαζουν προβληματα στα ποδια και στα ματια. τα αρσενικα ωριμαζουν στα 2 χρονια και τα θηλυκα στον πρωτο χρονο.θελουν χωρο για να γυμναζονται και η διατροφη πρεπει να περιλαμβανει σπορους φρουτα και λαχανικα. ειναι γενικα ησυχο πουλι αλλα θελει οπωσδηποτε παρεα και ευρυχωρο κλουβι παρα το μικρο μεγεθος του.

3. Greek yorkshire

ομορφο πουλι

και μια φωτογραφια του. κατα την γνωμη μου εχει πολυ ωραια χρωματα αλλα θα προτιμουσα ενα meyers η ενα μονκ.

Συνημμένα Αρχεία:

4. Greek yorkshire

και παλι barraband

Συνημμένα Αρχεία:

• χχ.jpg
      χχ.jpg
      File size:
      33,4 KB
      Προβολές:
      109
  5. gio-pepe

gio-pepe PB New Member

σε τι μεγεθος ειναι?απο θορυβο πως παει.ειναι παιχνιδιαρης?

6. gio-pepe

gio-pepe PB New Member

μηπως ειναι αυτος?
    BARABANT Polytelis Swainsonii

7. sophias

sophias PB New Member

8. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Eιναι διαφορετικο το πουλι που σου δειχνει η Σοφια απο αυτο που σου δειχνει ο Δημητρης!

Της Σοφιας ειναι barraband parakeet Polytelis swainsonii και του Δημητρη ειναι barraband parrot Gypopsitta barraband aurantiigena. ;)

Εσυ για ποιο ρωτας?

9. gio-pepe

gio-pepe PB New Member

μαλλον για το πρωτο το Polytelis sawinsonii.

10. Greek yorkshire

το ειδος που σου λεω εγω ειναι σχετικα μικρο πουλι (25 εκατοστα) και ησυχο. για το λογο αυτο σου αντιπροτεινα τον meyers η τον μονκ. της σοφιας ειναι 40 εκατοστα πουλι ! διαβασε και αυτο για το...δικο μου πουλι Barraband's Parrots aka Orange-cheeked Parrots: Species Information Page και αποφασισε τι θελεις

11. gio-pepe

gio-pepe PB New Member

αυτο που λεω εγω ειναι αυτο που λεει η σοφια.
    βρηκα ενα 200 ευρω απο πετ σοπ και ενα ζευγαρι απο εκτροφεα 250.αυτο που περιμενω ειναι να μ πειτε πρωτα εσεις τη γνωμη σας και φωτογραφιες των πουλιων απο τους πωλητες που βρηκα.

12. sophias

sophias PB New Member

εμείς να σου πούμε τη γνώμη μας,αλλά,πως θα ξέρουμε τι ζητάς ακριβώς?
    πές μας τι θέλεις, παπαγάλο για συντροφιά ή ζευγάρι (άγριο φαντάζομαι:()για αναπαραγωγή?
    Πόσο χρόνο θα αφιερώσεις σ'αυτό,πόσο χώρο έχεις για να το διατηρήσεις ευτυχισμένο?
    Πώς και επέλλεξες το συγκεκριμένο είδος?δεν είναι συνηθισμένο...
    Δώσε μας ένα ...μπούσουλα να πούμε γνώμη...εγώ,τουλάχιστον έτσι,ξεκάρφωτα,δε μπορώ...

13. Greek yorkshire

αν παρεις ενα πουλι ΕΣΥ θα εισαι ο συντροφος του για τα υπολοιπα χρονια με οτι αυτο συνεπαγεται. αν παρεις ζευγαρι μαλλον θα περιοριστεις να τα παρατηρεις και να τα φροντιζεις.πολυ δυσκολα θα ασχοληθουν μαζι σου. θελεις λοιπον ενασχοληση με το πουλι (δεν εννοω καθαρισμα κλουβιου και φαγητο και νερακι) η θελεις να εχεις κατι που σε ευχαριστει να το βλεπεις και να το φροντιζεις αλλα μεχρι εκει?

14. gio-pepe

gio-pepe PB New Member

ειναι κανεις απο θεσ/νικη?αν μπορει καποιος να παει να δει ενα που βρηκα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...