Ποια ρατσα παραδεισιων να διαλεξω;

Συζήτηση με θέμα Ποια ρατσα παραδεισιων να διαλεξω;, που ξεκίνησε από EiriniKt, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Εξωτικά Πουλιά' του PetBirds, 2 Μαϊ 2014.

1. EiriniKt

EiriniKt PB Member

γεια σας! Θελω να παρω παραδισεια και ειμαι αναμεσα στα ζεβρακια, τα οποια απ οτι καταλαβα τα προτιμαν οι περισσοτεροι, και στα πιγκουινακια , για τα οποια δεν βρηκα πολλες πληροφοριες περα απ αυτες που μου εδωσαν διαφορα μελη του φορουμ.
    λοιπον θελω καποιο που να κελαηδαει ή τελος παντως να μην ειναι μουγκο, να κανει και λιγη φασαρια:p και να μπορει να εξοικειωθει με τον ανθρωπο σχετικα ευκολα
    κυριως ομως με ενδιαφερει το κελαηδισμα, αν και δεν ειναι κανενα απ τα δυο ωδικο πτηνο
    λοιπον τι μου προτεινετε?:)

2. Καναρίνι4ever

Καναρίνι4ever PB New Member

Να 'μαστε πάλι! Τα παραδείσια δεν θεωρούνται ωδικά πουλιά. Είναι διακοσμητικά πουλιά, λόγω των όμορφων χρωμάτων τους. Λίγο φασαριόζικα είδη, είναι τα ζεμπράκια τα πιγκουινάκια και λιγότερο φασαριόζικα είναι οι κοινωνικοί σπίνοι. Άλλα είδη είναι πιο ήσυχα και έχουν πιο ήσυχη φωνή. Εγώ θα σου πρότεινα πιγκουινάκια, γιατί όμορφα, ανθεκτικά και μπορείς εύκολα να τα ημερέψεις!

3. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Οι παπαγαλοι χαχαχα.. Ολα φανταζομαι κελαηδουν.. Αλλα ειπαμε πιγκουινακια..

4. EiriniKt

EiriniKt PB Member

και κατι ακομαα λετε να παρω ζευγαρι ή μονο ενα;

5. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Εγω πιστευω οτι μια παρεα πρεπει να την εχει.. Αλλα φυσικα αυτα καποια φαση θα κανουν αυγα.. Εχεις σκοπο να τα ζευγαρωσεις;

6. EiriniKt

EiriniKt PB Member

ναι θα ηθελα αν και δεν προλαβαινω φετος:/

7. EiriniKt

EiriniKt PB Member

παιδια κανονισα να παρω αυριο το πρωι απο εναν εκτροφεα εδω κοντα ενα ζευγαρι μωρα γκρι!:D θα βαλω φωτογραφιες!:))

8. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μπράβο με το καλό, να τον ρωτήσεις μην είναι αδέλφια

9. EiriniKt

EiriniKt PB Member

οντως αυτο ξεχασα να το ρωτησω!

10. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Γκρι;;; Ζεμπρακια;;;

11. EiriniKt

EiriniKt PB Member

πιγκουινακια!

12. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ.... Η τιμη;

13. EiriniKt

EiriniKt PB Member

15 ευρω το ενα! στα πετ σοπ τα βρηκα με 25:/

14. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Ξερουν τι κανουν στα pet shop..Να σου τα εδιναν και υγιεστατα να πω ενταξει.. Περασε καποια φαση φωτο

15. EiriniKt

EiriniKt PB Member

ετσι οπως τα λες! αυτα που ειδα σημερα ηταν σε κακο χαλι,πεντε μαζι και μερα μεσημερι κοιμοντουσαν ορθια, φαινοταν πραγματικα ταλαιπωρημενα και αρρωστα:(
    και ναι εννοειται πως θα ανεβασω:)

16. EiriniKt

EiriniKt PB Member

λοιπον πηρα ενα ζευγαρι τελικα! αλλα δεν μπορω και παλι να ανεβασω φωτογραφιες, λεει οτι το αρχειο ειναι πολυ μεγαλο:mad:

17. EiriniKt

EiriniKt PB Member

σε ευχαριστω πολυ!:D και κανω τη φωτο σμικρινση αλλα δεν μου αποθηκευεται><

Μοιραστείτε

Φόρτωση...