Ποια η σωστη θερμοκρασια διατηρησης αυγων;

Συζήτηση με θέμα Ποια η σωστη θερμοκρασια διατηρησης αυγων;, που ξεκίνησε από kostasb, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 2 Μαϊ 2015.

1. kostasb

kostasb PB New Member

Μιας και η θερμοκρασια ανεβαινει σιγα σιγα και επειδη αντικαθιστω τα αυγα με ψευτικα ποια ειναι η μεγιστη θερμοκρασια φυλαξης χωρις να τους δημιουργησω προβλημα σε περιπτωση αντικαταστασης τους?

2. Καλησπέρα Κώστα. Από ότι γνωρίζω η ιδανική θερμοκρασία είναι η θερμοκρασία δωματίου, δηλαδή 18-22 βαθμούς κελσίου.

3. kostasb

kostasb PB New Member

Σε ευχαριστω.Η εκτροφη μου ειναι εσωτερικη και η θερμοκρασία σήμερα ηταν κοντά στους 20.7 το ανώτερο που είδα. Το θέμα είναι ότι επειδή περιμένω γέννες τις επόμενες ημέρες είμαι σε δίλημμα για το αν πρέπει αυτή την φορά να τα αντικαταστισω μιας και αναμένεται περαιτέρω αύξηση της θερμοκρασίας τις επόμενες ημέρες.

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Αν διαβάσεις το θέμα εδώ Να αντικαταστησω τα αυγα στις φωλιες ή οχι; ίσως βρεις τις απαντήσεις που αναζητάς.
    Από αυτά που ξέρω αν η θερμοκρασία περνά τους 20 αρχίζουν σοβαρά προβλήματα για την "βιωσιμότητα των αυγών... και όπως θα διαβάσεις το ψυγείο απαγορεύεται ...
    Μόνο με πατέντες μπορούμε να κρατήσουμε περισσότερο από 1+2 μέρες τ' αυγά τώρα...

5. kostasb

kostasb PB New Member

Ευχαριστω Γιαννη.Οταν εννοεις με πατεντες να φανταστω ότι εννοείς κλιματισμό ή έχεις και κάποια άλλη πρόταση που προτείνεις?

6. sdc

sdc PB Member

Γιατί εάν η θερμοκρασία φτάσει τους 25 ή 30 τι θα πάθει το αυγό?

7. kostasb

kostasb PB New Member

Αν δεν κανω λάθος ξεκινάει γρήγορα η ανάπτυξη του εμβρύου με αποτέλεσμα την σύντομη νεκρωση του.

8. sdc

sdc PB Member

Εάν ήταν έτσι στους 22 θα υπήρχε αργή ανάπτυξη, οπότε πάλι πρόβλημα θα είχε

9. kostasb

kostasb PB New Member

Αν θες εξήγησε τι εννοείς με την πρότασή "αργή ανάπτυξη" γιατί δεν το κατάλαβα. Λέμε ότι από τους 20 και πάνω ξεκινά η ανάπτυξη του εμβρύου.Κατω απο αυτή την θερμοκρασία δεν ξεκινάει.

10. misalouris

Έχω ακούσει για ειδικά κουτιά ισοθερμικά, για ειδικές παγοθήκες κλπ...
    Ποτέ δεν έχω μπει σε αυτή τη λογική γιατί σταματάω συνήθως πριν ανέβουν εκεί οι θερμοκρασίες..
    Όπως θα διάβασες οι θερμοκρασίες που αναγράφονται προέρχονται από "σοβαρές¨εκτροφές ορνιθόμορφων πτηνών και εγώ δεν έχω στοιχεία να τις αμφισβητήσω.

11. kostasb

kostasb PB New Member

Αρα το καλύτερο πλέον είναι να αναλάβει η φύση μιας και μιλάμε πλέον για την τελευταία γέννα για φέτος και μια μικρή υποστήριξη απο εμένα να σωθούν όσοι περισσοτεροι νεοσσοι γίνεται. Συμφωνείς Γιάννη?

12. misalouris

Κράτα έξω το πρώτο.. ίσως και το δεύτερο αυγό... και επιστροφή.
    Και κάτι ακόμη... χρειάζεται να γυρίζεις τα αυγά σ' αυτές τις θερμοκρασίες.
    Διαφορετικά όπως λες... δεν πειράζω τίποτε... ξέρουν αυτά τι θα κάνουν.

13. kostasb

kostasb PB New Member

Δηλαδη δεν αρκει πλεον να ειναι απλα με τον αεροθαλαμο προς τα επανω? Δυστυχως μιας και ο χρονος ειναι ελαχιστος για τετοιους χειρισμους θα αφησω αυτες τις τελευταιες γεννες μου στα χερια τις φυσης και θα λειτουργησω υποστηρικτηκα εφοσον χρειαστει και μπορεσω.

14. misalouris

Αυτό με τον αεροθάλαμο εγώ δεν το κατανοώ....
    Αφήνω τα αυγά όπως είναι.... δεν ξέρω γιατί πρέπει ο αεροθάλαμος να μείνει πάνω....άλλο με τη θερμοκρασία.

15. kostasb

kostasb PB New Member

Αρα ασχετως με πανω η κατω τον αεροθαλαμο,χρειαζονται γυρισμα καθαρα για λογους θερμοκρασιας?

16. misalouris

Ειλικρινά δεν έχω ζήσει με αφαίρεση αυγών σε τέτοιες συνθήκες και δεν μπορώ να εκφέρω προσωπική γνώμη.
    Το γύρισμα του αυγού θεωρώ λογικά πως έχει σκοπό να αποτρέψει το "κλούβιασμα" του αυγού που λένε στο χωριό μου....

Μοιραστείτε

Φόρτωση...