Ποια η σωστή εποχή και από ποιόν να αποκτήσω καρδερίνα;

Συζήτηση με θέμα Ποια η σωστή εποχή και από ποιόν να αποκτήσω καρδερίνα;, που ξεκίνησε από giannis.kirp., στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 31 Μαρ 2014.

1. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η σωστή εποχή και από ποιόν να αποκτήσω καρδερίνα ???( Αν μπορείτε να μου προτείνεται κάποιους εκτροφής από Θεσσαλονίκη )

2. Lovecarduelis

Lovecarduelis PB New Member

Παντως όχι τωρα φιλε μου. Από Νοέμβρη μέχρι και Φλεβάρη είναι η ενδεδειγμένη εποχή κατ εμέ.

3. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Τι θα πει αυτό???

4. dourios

dourios Banned

Ότι πρέπει να περιμένεις κάνα 6μηνο

5. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Μπορείτε τότε να μου αναφέρεται κάποιους εκτροφής από Θεσσαλονίκη να τους έχω υπόψιν μου???

6. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Τελευταία επεξεργασία: 15 Ιουλ 2016
  7. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Ευχαριστώ πολύ.

8. xaxo4

xaxo4 PB New Member

οι καρδερίνες εκτροφής εχουν άλλο χαρακτήρα απο τις άγριες?

9. Stavros

Είναι περισσότερο "κοινωνικοποιημένες". Αυτό σημαίνει ότι ο όρος "πτηνά συντροφιάς" τις αντιπροσωπεύει καλύτερα. Αναπαράγονται πιο εύκολα στην αιχμαλωσία και είναι λιγότερο επιρρεπείς στις ασθένειες, σε σχέση πάντα με τις καρδερίνες που ζουν στη φύση.

10. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Από ποιόν εκτροφέα να αποκτήσω καρδερίνα τελικά ???( από Θεσσαλονίκη )

11. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Από ποιόν εκτροφέα να αποκτήσω καρδερίνα τελικά ???( από Θεσσαλονίκη )

12. Stavros

Δυστυχώς Γιάννη, όσο υπάρχει απόθεμα στη φύση, τόσο πιο δυσεύρετοι θα είναι οι εκτροφείς καρδερίνας.

13. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Δυστυχώς.:(

14. moutafis55

moutafis55 PB New Member

Σήμερα βρισκόμουν στην Θεσσαλονίκη και πέρασα από ένα κατάστημα στην Αριστοτέλους friends of Quiko mega pet, πολύ καλό (λίγο τσιμπημένο), μου είπε ότι καρδερίνες εκτροφής θα έχει τον Οκτώβριο με Νοέμβριο.

15. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Ευχαριστώ το έχω ακουστά αλλά δεν ήξερα ότι είχε καρδερίνες εκτροφής;)

16. moutafis55

moutafis55 PB New Member

Και εγώ που πήγα το Σάββατο δεν είχε, απλά ρώτησα και με ενημέρωσε ένας εξυπηρετικότατος κύριος στον όροφο με τα πουλιά (υπόγειο). Μπορώ να πω ότι πρόκειται για καταπληκτικό κατάστημα με σεβασμό σε αυτό που κάνουν, κάτι που δεν το έχω ξαναδεί σε άλλο μαγαζί (όχι ότι έχω δει και πολλά!). Ακούγομαι σαν παπαγαλάκι του καταστήματος και ελπίζω να μην το πάρετε έτσι, απλά μου έκανε πραγματικά μεγάλη εντύπωση το κατάστημα!

17. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Θα προτιμούσα τα συγκεκριμένα πουλάκια από εκτροφέα όπου θα βλέπαμε και την εκτροφή του παρά από pet-shop.

18. Kostas Paulou

Kostas Paulou PB New Member

Καλησπερα....αμα ενδιαφερεσται για Θεσσαλονίκη μπορω να σας πω 2-3 ατομα..αλλα υπαρχει περιπτοση να διαθεσω και γω...

19. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Ενδιαφέρομαι πολύ! Αλλά για νέα πουλιά. Μπορείς να μου πεις περίπου τις τιμές για 1 ζευγάρι???

20. Kostas Paulou

Kostas Paulou PB New Member

Στα 150 ευρω περιπου...για του 14 πουλια θα βγουν τωρα....

Μοιραστείτε

Φόρτωση...