Ποια ειναι η καταλληλη ψειροσκονη για τα καναρινια;

Συζήτηση με θέμα Ποια ειναι η καταλληλη ψειροσκονη για τα καναρινια;, που ξεκίνησε από eva vrs, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 25 Νοε 2015.

misalouris
Best Answer misalouris, 25 Νοε 2015
Μπορείς αν θέλεις να διαβάσεις για το σκεύασμα https://petbirds.gr/articles/chevi-tren-chevita.11/ το οποίο είναι πολύ καλό. Υπάρχουν φυσικά κι άλλα... Ολόκληρο το Post
  1. eva vrs

eva vrs PB Member

Εγω χρησιμοποιω το repeli sprey bird...που ειναι και για τα πουλια και για τα κλουβια...δεν ξερω αμα κανει δουλεια γιαυτο και σας ρωταω....αλλα πιστευω το μονο που κανει ειναι να μυριζει πολυ βαρια...καποια ψειροσκονη πραγματικα καλη θελω να με βοηθισετε να βρω....χωρις μυρωδιες βαριες αν ειναι δυνατον εντελως αοσμεσ ευχαριστωω

2. Best Answer:
    Post #296271 by misalouris, 25 Νοε 2015
  3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ψήφοι: 1
    Μπορείς αν θέλεις να διαβάσεις για το σκεύασμα https://petbirds.gr/articles/chevi-tren-chevita.11/ το οποίο είναι πολύ καλό.
    Υπάρχουν φυσικά κι άλλα πολύ καλά σκευάσματα.

4. kostasb

kostasb PB New Member

Και εγω το chevitren χρησιμοποιω με παρα πολυ καλα αποτελεσματα.

5. eva vrs

eva vrs PB Member

Αυτο Γιαννη συμφερει οικονομικα?το διαβασα στο θεμα αλλα ακομα δεν καταλαβα ακριβως πως να το χρησιμοποιησω..μπορεις να μου εξιγησεις??

6. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Υπάρχει στο πάνω μέρος του μπουκαλιού δοσομετρητής...
    Τρεις μεζούρες λοιπόν στα δυο λίτρα νερό ... και στη συνέχεια με κάποιο ψεκαστηράκι στα πουλιά, στο χώρο και στα κλουβιά. Προσοχή να μην υπάρχουν τροφές και νερό ....
    Απίστευτα ναι....

7. eva vrs

eva vrs PB Member

Αχ σε ευχαριστω πολυυυυυ θα το παρω αυριο κιολας.. θα το βαζω στα πουλια και στα κλουβια γτ πιο χωρο στο σαλονι τα εχω:) αυτο ομωσ που λεσ τρισ μεζουρες σε δυο λιτρα νερο κ μετα ψεκαζω αυτο το νερο ποτε χαλαει?εγω που εχω δυο καναρινια δεν μπορω να φτιαξω πιο λγ?και κατι αλλο..αυτο πες θα το ψεκασω στα πουλια ε και τις επομενες μερεσ κανουν μπανιο το φαρμακο φευγει η πρεπει να τα ψεκαζω μετα απο καθε τους μπανιο?η ερωτηση μ υσχυει κ για το κλουβι..πες το καθαριζω ανα πεντε μερες ε ανα πεντε μερες ψεκασμα???

8. kostasb

kostasb PB New Member

Θα βάλεις την αντίστοιχη ποσότητα για το νερό που θέλεις να φτιάξεις.Π.χ στο 1 λίτρο ενάμιση καπάκι.Με ένα ψεκασμα μια φορά την διάρκεια του χειμώνα και δύο το καλοκαίρι θα είσαι μια χαρά.Ο σκοπός του παρασιτοκτονου είναι να καθαρίσει εκτός από τα πουλιά και τον χώρο διαβίωσης τους άρα και να κάνει μπάνιο το πουλί και να του φύγει το φάρμακο από πάνω του ο χώρος θα είναι αποπαρασιτωμενος.

9. eva vrs

eva vrs PB Member

Χωρο διαβιωσης εννοεισ για το κλουβι ετσι

Ε αμα ειναι θα ψεκαζω κ πιο συχνα αφου τα καθαριζω και πιο συχνα

10. kostasb

kostasb PB New Member

Δεν υπαρχει λογος να ψεκαζεις συχνα χωρις να υπαρχει πραγματικο προβλημα .Εχε υποψιν σου οτι δεν παυει να ειναι ενα ειδος φαρμακου και η καταχρηση του μπορει να φερει αντιθετα αποτελεσματα.

11. eva vrs

eva vrs PB Member

Ναι αλλα αφου καθαριζω το κλουβι μια φορα την βδομαδα

12. kostasb

kostasb PB New Member

Και πολυ καλα κανεις!!! Συνεχισε να το κανεις χωρις να ψεκαζεις ομως καθε εβδομαδα.

13. eva vrs

eva vrs PB Member

Οκ σευχαριστω τωρα που μου ειπες αυτο μπορει κ να φτεει που εχει κτ το πουλι μ γτ ψεκαζα συνεχως κ πολυ με φαρμακο φφφφ

14. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Η συχνή χρήση θα έχει αντίθετα αποταλέσματα . Το κυριότερο είναι η προσοχή αυτών που βάζουμε στο σπίτι - κουμάσι . Είτε πουλιά , είτε τα διάφορα προιόντα που αγοράζουμε από πετ κλπ. Τρίτο και κυριότερο είναι τα αγριοπούλια , ιδιαίτερα τα σπουργιτάκια ....

15. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Μέχρι να τα τινάξουν όλα.

16. eva vrs

eva vrs PB Member

Ε αμαν μωρε εγω για το καλο τους το εκανα...που να ξερω πως θα τους βλαψω...αντι να μου συμπαρασταθητε εκει να με φατεεε

Ασε που το φαρμακο ελεγε ακινδυνο για τα πουλια κ φυσικο προιον

17. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Οταν χρησιμοποιεις οτιδηποτε...δε διαβαζεις πως χρησιμοποιειται?? Εδω ενα καθαριστικο πατωματος εχει δοσολογια ενα καπακι σε 5 λιτρα νερο και αν δεν τ κανεις κανεις πατιναζ στο σπιτι. Να διαβαζεις τς οδηγιες σε παρακαλω..τα φαρμακωνες. Οσο ακινδυνο και να ναι, ειναι ενα αντιπαρασιτικο που προφανως εχει βλαβερες ουσιες. Ειναι αβλαβες με σωστη αραιωση, χρηση και διαρκεια..

18. eva vrs

eva vrs PB Member

Που να ξερω οι οδηγιες λεγανε ανα εφτα μερες η ανα πεντε κτ τετοιο

Και δεν ηταν προς αραιωση

19. alicedros

alicedros PB Supporter

Ο Κώστας ξεχάστηκε να βάλει το μια φορά τον μήνα την διάρκεια του χειμώνα και δύο το καλοκαίρι κτλ κτλ ;)

Προφανώς οι οδηγίες θα αναφερόντουσαν σε πουλάκια που όντως έχουν ψείρες και εξωπαράσιτα. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα ψεκάζουμε μια φορά τον μήνα και 2 το καλοκαίρι (όπως είπε και ο Κώστας) προληπτικά, για να μην πιάσουν ψείρες και εξωπαράσιτα.

20. eva vrs

eva vrs PB Member

Αα οκ γτ μ φανηκε παραξενοο ευχαριστω

Μοιραστείτε

Φόρτωση...