Ποια ειναι η θερμοκρασια των καναρινιων;

Συζήτηση με θέμα Ποια ειναι η θερμοκρασια των καναρινιων;, που ξεκίνησε από toni, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 4 Απρ 2008.

1. toni

toni PB New Member

εχει κανενας δοκιμασει να βγαλει πουλακι με θερμενομενη φωλια (απο αναγκη) ? τα καναρινια τι θερμοκρασια σωματος εχουν? :confused:

2. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Η θερμοκρασία του αυγού για την εκόλαψη είναι από 37,5 - 37,78 και η θερμοκρασία της κανάρας όταν επωάζει είναι 41,5 και για αυτό την βλέπεις να στριφογυρνάει κάθε λίγο και λιγάκι για να διατηρήσει την σωστή θερμοκρασία. Δύσκολο μου ακόγεται για αναπαραγωγή με θερμενόμενη φωλιά. Ίσως σε κλωσσομηχανή αλλά και πάλι δύσκολο μου φαίνεται.

Φιλικά

3. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Το μυστήριο στην θερμοκρασία των προς εκκόλαψιν αυγών,
    είναι οτι τα περιθώρεια ανοχής είναι τόσο στενά (απο 37,50-37,78 βαθμοί)
    που πραγματικά είναι να απορεί κανείς ,πώς είναι δυνατόν
    τα θηλυκά να τα διατηρούν πάντα μέσα σ' αυτά τα πλαίσια.
    Δεδομένου οτι η θερμοκρασία του σώματος των ενηλίκων είναι 41,5 βαθμοί,
    χρειάζονται απο την πλευρά της θηλυκιάς συνεχείς κινήσεις
    που να ρυθμίζουν τα ανώτατα και τα κατώτετα όρια αδιαλύπτως.

Υ.Γ χαχα πιάσε κόκκινο Γρηγόρη.

4. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Αυτό θα πει συγχρονισμός! χαχα

5. redcanary

redcanary PB New Member

Να συγχαρώ και ανοιχτά τους προλαλήσαντες για την εξειδικευμένη γνώση που μοιράστηκαν μαζί μας!

6. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Πιστεύω ότι την πληροφορία την έχουν δώσει ήδη οι προηγούμενοι. Απλά μια απορία έχω. Ποιά είναι η ανάγκη; Ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημα και θες να ζεστάνεις τα αυγά; Το ρωτάω γιατί ίσως η λύση να μην είναι η θερμενόμενη φωλιά αλλά κάτι άλλο.

7. toni

toni PB New Member

λογου οτι ειχα προβλημα με μια καναρα μου που επασχε απο δυστοκια, ηθελα να ειμαι προετιμασμενος για να ξερω τι μπορω να κανω. το ελυσα αλιοσ το θεμα τωρα. ευχαριστω σε ολους για τισ πληροφοριες που εδωσαν!

τονι

Μοιραστείτε

Φόρτωση...