Ποια ειδη υβριδιων αναπαραγονται εκ νεου με καναρες;

Συζήτηση με θέμα Ποια ειδη υβριδιων αναπαραγονται εκ νεου με καναρες;, που ξεκίνησε από SKINTZOS, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 26 Δεκ 2008.

1. SKINTZOS

SKINTZOS PB New Member

χρονια πολλα σε ολουs .εχω ακουσει οτι δυο ειδη υβριδιων αναπαραγουν εκ νεου με καναρεs το φανετοκαναρο και το σπινοκαναρο μαλιστα το σπινοκαναρο ζευγαρωνει και με καρδερινα. ισχιει αυτο!

2. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

Φιλε μπορουν να ζευγαρωσουν αυτα τα πουλια ομως δε θα δωσουν απογονους ειναι αγονα.Το μονο υβριδιο που μπορει να δωσει εκ νεου απογονους ζευγαρωνοντας με καναρα ειναι το σκαρθοκαναρο.Το συγκεκριμενο θεμα εχει συζητηθει πολλες φορες διαβασε λιγο το φορουμ

3. Σπινοκάναρο ,εάν θυμάμαι καλά,
    έχει επισήμως να εμφανιστεί από το...87'!
    Εάν επιβιώνει, θα είναι μεγαλούτσικο για τρέλες! ;))
    -Μου "ζευγάρωσε" φέτος σπίνος με κανάρα & έκανα...όνειρα...απατηλά.:)

4. Σωτήρη,
    τώρα είδα ότι έχεις στα πουλιά που φροντίζεις
    σπινοκάναρα.
    Είναι δικής σου εκτροφής;

5. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

6. tolisarta13

tolisarta13 PB New Member

δηλαδή τζάμπα παλεύω να βγάλω σπινοκάναρα;;;δεν πειράζει...αν όμως τα καταφέρω θα γίνω διάσημος...

7. xxx

xxx PB New Member

σπινοκάναρο ρε παιδιά δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει ούτε στον αιώνα τον άπαντα, εδώ και πολλά χρόνια έχει να βγει τέτοιο υβρίδιο...όσο για το υβρίδιο που μπορεί να δώσει απογόνους με κανάρα είναι το σκαρθοκάναρο από όσα έχω ακούσει ως τώρα:rolleyes:

8. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Εχει δίκιο ο Βασίλης ...
    Το σκαρθάκι είναι serinus-serinus ,άρα της ιδίας οικογενείας με το καναρίνι.
    Ετσι οι απόγονοι μιας τέτοιας διασταύρωσης είναι γόνιμοι.

9. Serinia

Serinia PB New Member

Αρα Μακη με το ιδιο σκεπτικο , εκ νεου γονιμους απογονους μπορουμε να εχουμε και απο την αναπαραγωγη καναρας με Τουσκοσκαρθακι (Serinus Pusilus)?

10. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Δεν είμαι γεννετιστής για να γνωρίζω πιθανές λεπτομέρειες ή τυχόν
    εξαιρέσεις του κανόνα αλλά η λογική αυτό λέει.Τα πουλιά που ανοίκουν στα
    Order: Passeriformes
    Family: Fringillidae
    Genus: Serinus
    θα δώσουν υβρίδια γόνιμα

11. Serinia

Serinia PB New Member

Οι γνωσεις σου ειναι εξαιρετικες Μακη και συγνωμη αν καποιες φορες γινομαι φορτικη.Σε ευχαριστω.

12. tolisarta13

tolisarta13 PB New Member

που θα βρούμε κανένα τουρκοσκαθάκι βρε παιδιά;;;

13. xxx

xxx PB New Member

όμορφο είναι πολύ...προς το παρόν βρες το εδώ σε μία φωτογραφία:p

Συνημμένα Αρχεία:

14. Λέγετε πως μέσα από διασταυρώσεις serinus pusillus x Καναρίνι δημιουργήθηκε η ράτσα lizard... Παρόλα αυτά το παραγώμενο υβρίδιο παρουσιάζει πολύ μικρή γονιμότητα. Επίσης και με άλλα πουλιά που ανήκουν στο γένος serinus (S.mozambicus, S.alario κτλ). Παρακάτω μια φωτο pusillus x καναρίνι.

Συνημμένα Αρχεία:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...