Ποια είναι η σωστή τιμή καναρινιού;

Συζήτηση με θέμα Ποια είναι η σωστή τιμή καναρινιού;, που ξεκίνησε από George98, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 7 Ιουν 2015.

1. George98

George98 PB Active Member

Καλησπέρα τώρα που τελειώνει η περίοδος αναπαραγωγής θέλω να αγοράσω ενα-δυο καναρινάκια να ξεκινήσω και με αυτα εκτός απο τα περιστέρα :)

Ρώτησα έναν εκτροφέα στην γειτονία μου και μου είπε αν ήθελα να πάρω τώρα έχει κόκκινα στην τιμή των 20 € είναι καλή τιμή για καναρίνι ? (πιστεύω ναι αλλα δεν ξέρω καθόλου πως είναι οι τιμές)

2. alicedros

alicedros PB Supporter

Γιώργο μου "σωστή" τιμή για ένα καναρίνια δεν υπάρχει. Μπορείς να βρεις καναρίνι με 15 ευρώ και καναρίνι με 120 ευρώ! Σημασία έχει εσύ τι θες (ποια ράτσα, χρώμα κτλ) και εμείς μπορούμε να σου πούμε που κυμαίνονται περίπου οι τιμές στην αγορά για το συγκεκριμένο τύπο, ράτσα ή χρώμα καναρινιού που θες! ;)

3. George98

Σωστό και αυτό θα πάω ξανά στον κύριο αυτόν και θα σας ενημερώσω για τις ράτσες αλλα απο ότι κατάλαβα αυτα που μου είπε είναι τα κλασικά κόκκινα χρώματος

*Απο ότι μου είπες Αλίκη κατάλαβα πως 20 € είναι απο τις χαμηλότερες τιμές για καναρίνι γενικά
    οπότε εγω που δεν το βλέπω σοβαρά για εκτροφή απλά 1-2 καναρινάκια μονο που θέλω για να κάνω το χόμπι μου(δηλαδή όχι κορυφαία ράτσα) νομίζω πως απο τιμή είναι καλά (ότι ράτσα και να είναι) σωστά ?

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Σ' αυτή την τιμή καλύτερα να διαλέξεις ένα κοινό καναρίνι που θα το ακούσεις να τραγουδάει όμορφα και να πληροί τις υπόλοιπες προδιαγραφές επιλογής https://petbirds.gr/articles/Αγορά-νέων-πουλιών.106/ , https://petbirds.gr/articles/Αγορά-καναρινιού-χωρίς-προβλήματα-ή-άγχος.182/

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 10 Ιουλ 2016
  5. YannisK

YannisK PB Known Member

Μια χαρά τιμή είναι και ειδικά για κόκκινο.

6. George98

Ωραία πρώτα ο Θεός την Παρασκευή ή Σάββατο θα το έχω :cool:

7. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Καλή επιλογή...
    Γιατί σε πολλές περιπτώσεις που γνωρίζω .. το φτηνό τελικά τους βγήκε ... "ακριβότερο" από το ακριβό.

8. alicedros

alicedros PB Supporter

Γιώργο μου ξέρεις ηλικία του καναρινιού?? 20 ευρώ μια χαρά είναι! Απλά να ξέρεις πως το κόκκινο χρώμα του για να διατηρηθεί πρέπει να του δίνεις χρωστικές. Αν δε σε νοιάζει και δε θες να δώσεις χρωστική (μαζί σου) τότε μετά την πτερόροια (Σεπτέμβρη, Οκτώβρη) θα γίνει πορτοκαλοκόκκινο. :)

9. George98

Τα καναρινάκια αυτά είναι φετινά μικρά κύριος αυτός έχει πολλές ράτσες όταν θα παω σε λίγες μέρες θα δω τι θα πάρω γιατί νομίζω τα έχει όλα περίπου ίδια τιμή

*Το κόκκινο χρώμα δεν με ενδιαφέρει πολύ... πιο πολύ να έχει κάποιο χρώμα(να μην είναι καφέ δηλαδή σαν σπουργίτι) και να κελαηδάει

Μου είπε οτι αν θελω να τα πάρω τωρα απο μικρά(εγώ του είπα για τώρα) και αν μου βγεί θηλυκό να πάω να το αλλάξω με ένα άλλο

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Γιώργο διάβασε λίγο αυτό σχετικά με την αγορά πουλιών και γενικά σε αυτόν τον χώρο μην εμπιστεύεσαι τον καθένα. Δεν λέω να είσαι καχύποπτος με όλους, αλλά δες λίγο πως ζουν τα πουλάκια σε τι συνθήκες κτλ. Αν είναι μες τη βρώμα ή αν δεις πολλά άρρωστα, φουσκωμένα, να κοιμούνται μέρα μεσημέρι κτλ μην πάρεις κανένα και τρέχα! Και όλο και κάποιος μπορεί να σου δώσει ή και να σου χαρίσει από δω καναρινάκι!

Εδώ ο patilas θα βγάλει σε λίγο μπλε καναρινάκι και θα πας να πάρεις κόκκινο??? :p

Εγώ πάντως και κοριτσάκι να μου έβγαινε (όπως μου έτυχε φέτος) θα το αγαπούσα θα το κρατούσα και θα έπαιρνα και ένα αρσενικό! :p

11. George98

Εννοείται :) απλά μου το είπε επειδή του είπα αρσενικό επίσης αυτόν μου τον σύστησε ενας πολύ καλός φίλος πήγαμε εκεί κιόλας πριν απο καποιες μέρες για βόλτα όχι για να αγοράσω και μετά ζήλεψα λιγάκι :p και τον πήρα τηλέφωνο εχθές να των ρωτήσω για τιμές :D

Πολύ καθαρά και ούτε ένα άρρωστο δεν πρέπει να είχε (το μόνο <<πρόβλημα που είχαν 1-2 ήταν κάτι αίματα στην πλάτη και στο κεφάλι μάλλον ο πατέρας τα τιμώρησε λιγάκι πριν προλάβει να τα χωρίσει απο τους γονείς:faceplm)

12. alicedros

alicedros PB Supporter

Χχχχμμ μακάρι να είναι αυτό και μακάρι να έκανε κάτι γι αυτό..

13. patilas

patilas PB Member

Πες τα αλικη εδω παμε ν καταριψουμε την γενετικη και μιλαμε για κοκκινα? Πλακα πλακα το μπλεδουλη οσο μεγαλωνει παραμενει!

14. George98

Τι μπλέ ρε παιδιά ? σοβαρά ? ανέβασε καμια φώτο να δούμε :)

τα χώρισε όλα τα μικρά σε μεγάλες κλούβες :)

15. patilas

patilas PB Member

Εχω ανεβασει σε αλλο θεμα! Απο ποθ εισαι φιλε?

16. George98

Βάλε ένα λίνκ να το δω δεν ξέρω που είναι :( έγω μένω κοντά στην Θεσσαλονίκη

17. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Όταν λέμε μπλε ..μην περιμένεις να δεις κανένα θαλασσινό χρώμα ...είναι ενα γκρι-γαλάζιο.

18. George98

οκ :) αν ανεβάσει κάποιος το λίνκ θα το δω γιατί δεν το βρίσκω :(

άκυρο το βρήκα :)

19. patilas

patilas PB Member

Εισαι ατυχος μου πεφτεις μακρια

20. Δημητρηςχχχ

Δημητρηςχχχ PB New Member

Θα συμφωνησω με την maria p πως καλυτερα(αν υπαρχει καλυτερα )ειναι ενα κοινο καναρινι για την τιμη που αναφερεις ,για αρχη, οπως επισης νομιζω πως ειναι πιο αντοχης και πολυ πιο ευκολα στην αναπαραγωγη.Παντα να σου κανει στο ματι(σαν υγεια,χρωμα ,ηλικια κλπ) οτι και να διαλεξεις.Επισης ριξε μια ματια στα ειδη των καναρινιων μηπως καποιο σου αρεσει περισσοτερο.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...