Ποια είναι η κατάλληλη ώρα για να βάλουμε μπάνιο στα πουλια;

Συζήτηση με θέμα Ποια είναι η κατάλληλη ώρα για να βάλουμε μπάνιο στα πουλια;, που ξεκίνησε από Φαμπιο, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 11 Ιουν 2009.

1. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Ποια ειναι η καταλληλη ωρα για να βαλουμε μπανιο στα πουλια;
    Μια ζεστη μερα ειναι καλο να τους βαζεις μεσημερι που εχει υψηλη θερμοκρασια;
    Η υπαρχει καποιο tip;

2. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Νικη εγω τους βαζω το μεσημερι που εχει πολυ ζεστη και το τιμουν ολα δεοντως.

3. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Πρωινές ή μεσημεριανές ώρες για να προλάβουν να στεγνώσουν, ώστε να μην κοιμηθούν βρεμένα το βράδυ. Καλύτερα να αποφεύγουμε τις απογευματινές και βραδινές ώρες. :)

4. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Κι εγω μεσημερι τους βαζω σε ολα που κανει την πιο πολυ ζεστη!
    Απλα μου περασε και μια σκεψη μην τυχον και λειτουργησει εναντιον τους η πολυ ζεστη με το βρεγμενο πουπουλο:)

5. efi

efi PB New Member

Νικη μου κ εγω μεσημερι τους βαζω κατα τις 4-5 αλλα καπου ειχα δει οτι ελεγε η Τζωρτζινα για πρωι καλυτερα 9 με 10...Απλα επειδη εγω λειπω εκεινες τις ωρες "αναγκαστικα" τους βαζω μεσημερι...

6. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Το πρωί κατά κανόνα έχουν περισσότερες πιθανότητες να κάνουν μπάνιο ακόμη και τα πουλιά που δεν το προτιμούν.

7. sainer

sainer PB New Member

οι πρωινες ωρες ειναι καλυτερες.βεβαια και το μεσημερι 2-3 περιπου παλι θα κανουν μπανιο.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...