Ποια είναι η καλύτερη τροφή για μπάντζι;

Συζήτηση με θέμα Ποια είναι η καλύτερη τροφή για μπάντζι;, που ξεκίνησε από leon cupra, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 13 Ιαν 2016.

1. leon cupra

leon cupra PB New Member

Καλημέρα στην παρέα....μπορει καποιος να μου πει ποια είναι η καλύτερη τροφή για μπάντζι ανεξαρτήτως χρημάτων? Τους δίνω την βερσαλε λαγκα πρεμιουμ με τους σπόρους βαμ... που φυσικα τους βαμ ούτε τους αγγίζουν...οπότε πάει περίπατο το πλεονέκτημα των βαμ...τουτέστιν τζάμπα τα επιπλέον λεφτά λόγο βαμ.

2. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Οπου ακους πολλα κερασια...

Πλακα κανω. Δοκιμασες καποια αλλη μαρκα?

3. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Kάτι δεν καταλαβαίνω απο εδώ. Δίνεις 2 διαφορετικές τροφές σε διαφορετικές ταίστρες και δεν τρώνε τη VAM? Αλλιώς πώς διαχωρίζεις ποιοι είναι οι σπόροι VAM? Όλοι είναι VAM.

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Όλες οι συσκευασμένες είναι καλές ή έστω αποδεκτές, μεταξύ των οποίων και αυτή που δίνεις.
    Καλή αποδοχή έχει η Quiko, η Beyers Deli Nature, η Manitoba, ακόμα και η Vitakraft.
    Γνώμη μου ξεκίνα με Deli Nature και ανακάτεψέ την με την Versele laga, μη την αλλάξεις κατευθείαν.
    Παρατήρησε και σε βάθος χρόνου, αν δεν μείνεις ικανοποιημένος, προχώρα σε άλλη αλλαγή.

5. leon cupra

leon cupra PB New Member

Δεν είναι βαμ όλοι...οι βαμ είναι κάτι στρογγυλά μικρά σαν πελετς

ςυχαρι
    Ευχαρισ
    Ευχαριστώ Μαράκι θα την δοκιμάσω

Την νιτακραφτ πρεβιοτικ αλλά κοροϊδία μου φαίνεται...είναι και πολύ ακριβή και έχει την λιγότερη ποσότητα από όλες..την έτρωγαν δεν μπορώ να πω .. Απλώς η μαρκα δεν μου γεμίζει το μάτι

6. maria p

Όχι μην το λες...
    Δύο τρόπους ξέρω εγώ τουλάχιστον να διαπιστώσεις σε μια τροφή που εξ όψεως σου φαίνεται καλή, αν και όντως είναι.
    Να μην έχει πολλή σκόνη και να δεις την βλαστικότητα των σπόρων της.
    Και φυσικά να την τρώνε τα πουλιά σου :)

7. Φοίβος

Τι λες βρε? VAM (Vitamins Amino acids Minerals) είναι η ονομασία της συγκεκριμένης τροφής επειδή έχει βιταμίνες, ανινοξέα και ιχνοστοιχεία επικαλλυμένα σε όλη την τροφή δηλ. σε όλους τους σπόρους. Αυτά που λες είναι κάποια μορφή πέλετς και συνήθως δεν τα τρώει κανένα μα κανένα πουλί απ'οσα έχω δει όσα χρόνια έχω πουλιά.

8. leon cupra

leon cupra PB New Member

Οτ
    Όταν εννοείς επικάλυψη τι εννοεις? Όπως ψεκάζουν τα μπεκ και κολλάει πάνω στους σπόρους? Γιατί αυτό μου ακουγεται σαν παραμύθι και χωρίς δράκο κιολας

Η βερσ
    η βερσαλε πάντως έχει σκόνη ειδικά στα τελιωματα

9. maria p

Το ξέρω, για αυτό την άλλαξα εγώ.:(

10. Φοίβος

Έτσι είναι όπως σου το έγραψα. Το παραμύθι στην ιστορία είναι ότι τα πουλιά δεν τρώνε τα τσόφλια όπου βρίσκονται οι βιταμίνες κι επίσης δεν έχουν σάλιο για να κολλήσει έστω μια ποσότητα τους εκεί, οπότε δεν ξέρω ποια η ουσία αυτού πέρα απο το μάρκετινγκ...

11. leon cupra

leon cupra PB New Member

Και γω
    Και γω αυτο πιστεύω μουφα η ιστορια ολη

Μοιραστείτε

Φόρτωση...