Ποια είναι η ημερησια μερίδα μεικτών σπόρων για Ζακο;

Συζήτηση με θέμα Ποια είναι η ημερησια μερίδα μεικτών σπόρων για Ζακο;, που ξεκίνησε από LuckyZako, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 6 Απρ 2016.

1. LuckyZako

LuckyZako PB New Member

Ποια είναι η ημερισια μερίδα μεικτών σπόρων και τι λαχανικά και φρούτα να του δίνω ?

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Με τον καιρό θα δεις την ποσότητα που τρώει κάθε μέρα και θα του βάζεις ανάλογα. Βέβαια όχι μόνο σπόρους και την υπόλοιπη πλήρη διατροφή που περιγράφεται στα άρθρα που σου έδωσα.

3. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Για να μη μεινει μετεωρο, εδω ειναι τα αρθρα που σε παρεπεμψε η Μαρια.
    https://petbirds.gr/articles/Οδηγός-φροντίδας-παπαγάλων.258/

4. LuckyZako

LuckyZako PB New Member

Ευχαριστώ πολύ. Με τον χρόνο θα καταλάβω ποσο να του βάζω . Εχθές πρώτη φορά τον έβγαλα από το κλουβί και έκατσε στον ώμο μου. Είναι καραπροπονημενος στο χέρι ο Lucky :)
    WP_20160406_21_31_07_Selfie.jpg

5. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Πανέμορφη η παρέα σου.
    Αυτές τις μέρες πόση ποσότητα σπόρων τρώει?
    Δείχνει να του αρέσει ή να προτιμάει κάτι άλλο?

6. maria p

Κούκλος φτου φτου να τον χαίρεσαι!!!

7. LuckyZako

LuckyZako PB New Member

Του βάζω 1 καπάκι ξυριστικου αφρού 3 με 2 φορές την ημέρα . Προτημαει πολύ την μπανάνα . :)Ευχαριστώ πολύ ;)

8. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

Η ποσοτητα που λες, αν μιλαμε για αφρο μαρκας Ν...ζ...μα επαρρκει για 3 μερες, με την προυποθεση οτι θα υπαρχουν φρουτα και λαχανικα στο κλουβι

9. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Δεν υπάρχει λόγος να το κρύβουμε...
    Για ποιο προϊόν μιλάς ακριβώς?

10. Sissy

Sissy PB Senior Member

Noxzema? τεράστια ποσότητα ....μήπως τρώει μόνο τους ηλιόσπορους κάθε φορά;; δείξε μας σε μια φωτογραφία το καπάκι

11. LuckyZako

LuckyZako PB New Member

Δεν ξερω μαρκα δεν γραφει και μου το εδοσε η μητερα μου ετσι για χαβαλέ να εχω να του δινω με κατι τροφη , για να μην δινω με την χουφτα . Η χωρητικοτητα του είναι 108 γραμμαρια νερου καθαρο βαρος ( χωρις δηλαδή τα 7 γραμμαρια το καπακι ) .

12. maria p

Και του δίνεις 300 γρ. σπόρους την ημέρα; Είναι πάρα πολύ! Τρώει όλη αυτή την ποσότητα;

13. LuckyZako

LuckyZako PB New Member

108 γραμμαρια νερο είναι 300 γραμμαρια σποροι? Νομιζα πολύ πιο λιγο . Ναι τα τρωει όλα όμως νομιζω αφηνει τα παρα πολύ μικρα σπορακια ( λιγα σε αριθμο ) .

14. maria p

Χα χα χα συγγνώμη δεν είχα δει το "νερό" :)
    Να του βάζεις λίγο λιγότερο, να τρώει και τους μικρούς σπόρους και να τρώει και άλλα τρόφιμα.

15. LuckyZako

LuckyZako PB New Member

Του βαζω να εχει μπανανα , καροτο και λιγο ροδι μια φορα την ευδομαδα και λιγοτερο. Του βαζω συχνα λαχανικα και φρουτα οποτε η τροφη του να μην αποτελείτε από σπορια αλλα και από διαφορα. :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...