Ποια είναι η άποψή σας για το ζευγάρωμα το φθινόπωρο;

Συζήτηση με θέμα Ποια είναι η άποψή σας για το ζευγάρωμα το φθινόπωρο;, που ξεκίνησε από Nikfree, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 15 Αυγ 2016.

alicedros
Best Answer alicedros, 15 Αυγ 2016
Τα καναρίνια ειναι ζώα που ζευγαρωνουν μόνο μια φορά το χρόνο και αυτή η φορά είναι την άνοιξη. 2 το πολύ 3 γέννες είναι μια χαρά. Και στη φύση αυτό... Ολόκληρο το Post
  1. Nikfree

Nikfree PB New Member

καλησπερα παιδια ειχα μια διαφωνια με ενα φιλο και ειπα να σας ρωτησω υπαρχει μεγαλο προβλημα αν! δροσισει ο καιρος και βαλει ενα ζευγαρωμα? εγω ειμουν καθετος στο οχι αλλα θελω και τις δικες σας γνωμες.... επισης εχω ξανακουσει για ζευγαρωμα χειμωνα μεσα σε κλειστο χωρο βεβαια και εμενα τον χειμωνα μου ελεγαν να τα βαζω αλλα ειπα οτι θα γινει φυσικα δηλαδη οταν ερθει η διαθεση στα καναρινια απο την φυση! ειναι λαθος η αποψη αυτη?

2. Best Answer:
    Post #344146 by alicedros, 15 Αυγ 2016
  3. alicedros

alicedros PB Supporter

Ψήφοι: 1
    Τα καναρίνια ειναι ζώα που ζευγαρωνουν μόνο μια φορά το χρόνο και αυτή η φορά είναι την άνοιξη. 2 το πολύ 3 γέννες είναι μια χαρά. Και στη φύση αυτό γίνεται....

Το να βάλεις τα καναρίνια σου να ζευγαρωνουν το φθινόπωρο είναι μεγάλη λάθος και θα εξηγήσω το γιατί. Την άνοιξη που η θερμοκρασία είναι 17-22 βαθμούς και η διάρκεια του ημερήσιο φωτισμού είναι 14-15 ώρες είναι η ιδανική εποχή να ζευγαρωνουν. Και η θερμοκρασία είναι ιδανική (ούτε πολύ υψηλή ούτε πολύ χαμηλή) και η μέρα είναι όσο πιο μεγάλη γίνεται για να τρέφονται επαρκώς οι νεοσσοι και να μεγαλώνουν. Τον Σεπτέμβρη λοιπόν δεν υπάρχουν αυτές οι ιδανικές συνθήκες για ζευγαρωμα... εκτός αυτού το φθινόπωρο είναι μια περίοδος ζωτικης σημασίας για τα καναρίνια μας αλλά δεν είναι για αναπαραγωγή και ζευγαρωμα.... την άνοιξη ζευγαρωνουν, τέλη καλοκαιριού αρχίζει η πτεροροια (υπάρχουν περιπτώσεις που τα πουλιά ξεκινούν πτεροροια αρχές φθινοπώρου - ένας ακόμα λόγος που δεν επιτρέπει το ζευγαρωμα το φθινόπωρο) και διαρκεί περίπου 2 μηνες άρα τα πουλιά είναι ντυμενα περίπου τέλη Οκτώβρη (μπορεί και αργοτερα). Όπως έχω χιλιοπει και έχει μαλλιασει η γλώσσα μου και όλως εδώ μέσα, η πτεροροια είναι μια επιμονή και δύσκολη περίοδος για τα καναρίνια μας. Και μόλις τελειώσει είναι κουρασμένα.... δεν είναι έτοιμα για ζευγαρωματα και αναπαραγωγες. Αν γίνει κάτι τέτοιο μπορεί απ την υπερκοπωση να μην τα καταφερουν. Μόλις λοιπόν τελειώσουν με την πτεροροια χρειάζονται κάποιο χρονικό διάσημα να ξεκουραστουν. Αυτό το διάστημα είναι το υπόλοιπο φθινόπωρο και ο χειμώνας. Είναι η περίοδος που όπως λέμε "ξεχειμωνιαζουν" ανακτουν δηλαδή δυνάμεις για την άνοιξη που έρχεται. Μετά τον Φλεβάρη λοιπόν ξεκινάει η διατροφική προετοιμασία για 1-2 μήνες και μετά τα καναρίνια μας έτοιμα, υγιή και δυνατά είναι σε θέση να φέρουν εις πέρας την δύσκολη και απαιτητική περίοδο της αναπαραγωγής. Μια περίοδος που χρειάζεται προετοιμασία, οργάνωση και σωστό χρόνοπρογραμματισμό. Πες στους φίλους σου πως μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς με ανάγκες και μες τις ανάγκες αυτές είναι και η ξεκούραση μετά την πτεροροια... δεν είναι μηχανάκια αναπαραγωγής..... ας κάνουν υπομονή ένα 6μηνο... δεν χάθηκε και ο κόσμος...

Μπορείς να ρωτήσεις κάτι τους φίλους σου εκ μέρους μου?? Αρχίζουν τα ζευγαρωματα το φθινόπωρο και τα τελειώνουν τον Ιούνιο του επόμενου χρόνου?? Ή κάνουν μια αναπαραγωγή το φθινόπωρο, περνάει ο χειμώνας και μετά πάλι αναπαραγωγή??

alicedros, 15 Αυγ 2016
    Best Answer
  4. Nikfree

Nikfree PB New Member

εκανε ενα ζευγαρωμα ανοιξη δλδ μια γεννα και ηθελε τρ να βαλει αλλη μια αλλα αν τα δω ετσι θα τα παρω δν θα τα αφησω ετσι!

5. alicedros

alicedros PB Supporter

Να στο πω ώρα.... πουλιά που τα ταλαιπωρουν έτσι με τόσες ασκοπες γέννες εκτός εποχής δεν έχουν πολλούς μήνες ζωής... 30 γραμμάρια είναι τα καημένα... ποσο να αντέξουν τόση κούραση?? Συνήθως πεθαίνουν από υπερκοπωση... αλλά όσοι ακολουθούν τέτοιες τακτικές δεν τους νοιάζει μιας και τα θεωρούν αναλώσιμα... σκέφτονται και λενε: "σιγά θα παρω άλλα"

Να βάλει άλλη μια γέννα μετά θα περάσουν χειμώνα και μετά πάλι γέννες??? Θα καταστρέψει το βιολογικό τους ρολόι και θα τα τρελάνει τα δυσμοιρα.... κρίμα....

Θα τα πάρεις απ τον φίλο σου? Ή δικά συ πουλιά είναι??

6. Nikfree

Nikfree PB New Member

θα τα παρω απο τον φιλο μου!
    εγω δεν κανω τετοια καθε φαση και καθε εποχη που περναει αξιζει να βλεπεις την φυση να κανει την δουλεια οποτε το καθε πραγμα στην ωρα του!

7. alicedros

alicedros PB Supporter

Δικά σου είναι τα πουλάκια και τα έχεις δώσει στον φίλο σου??

Όπως ακριβώς τα λες! Κάθε εποχή υπάρχει για κάποιο λόγο!! Και το φθινόπωρο σίγουρα ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ για αναπαραγωγή όταν μιλάμε για καναρινια... είναι εποχή για πτεροροια και ξεκούραση. :)

8. Nikfree

Nikfree PB New Member

Η καναρα ειναι δικια μου το αρσενικο δικο του

9. xaxo4

xaxo4 PB New Member

καλημέρα.συμφώνω σε όλα με την Αλίκη..για τα πουλάκια είναι καλύτερο το ζευγάρωμα την άνοιξη..προσωπικά μου αρέσει να παρακολουθώ όλο τον κύκλο τους,ακόμα και την άχαρη φάση της πτερόρροιας..επίσης λόγω προσωπικής εμπειρίας δεν θα δάνειζα καναρίνι μου..δάνεισα μία κάλη κανάρα μου σε έναν φίλο μου και μου την γύρισε σε κακή κατάσταση,ευτυχώς το πουλάκι συνήλθε..οπότε ας μην βιαζόμαστε και ας εκμεταλευόμαστε τον χρόνο ως την άνοιξη για να γινόμαστε καλύτεροι.

10. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Σωστά όλα όσα έχουν γραφτεί...
    Εγώ απλά έχω μια απορία...
    Για ποιο λόγο να ξεκινήσει η διαδικασία αναπαραγωγής καναρινιών το φθινόπωρο ή νωρίς το χειμώνα?
    Τι θέλει να κερδίσει ο φίλος σου... ξέρεις, ή απλά συζητούσατε θεωρητικά?

11. Nikfree

Nikfree PB New Member

Πραγματικα δεν ξερω τι να πω? Εδω χωρις αιτια και λογο

12. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Τότε θα πρότεινα να σταματήσει κάθε "κακή" σκέψη για αναπαραγωγή καναρινιών στις λάθος εποχές.
    Όσοι είναι ή αισθάνονται ερασιτέχνες στην εκτροφή πουλιών, ο σεβασμός στο βιολογικό ρολόι των πουλιών που πολύ σωστά προαναφέρθηκε... είναι πέραν του δέοντος απαιτητός.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...