Ποια είδη μικρόσωμων παπαγάλων μιλάνε;

Συζήτηση με θέμα Ποια είδη μικρόσωμων παπαγάλων μιλάνε;, που ξεκίνησε από VASSILIS25, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 10 Σεπ 2009.

1. VASSILIS25

VASSILIS25 PB New Member

Καλησπέρα θα ήθελα να μου πεί καποιος τι ποικιλιες παπαγαλων μιλάνε από τους μικρόσωμους.Υπάρχουν εύκολες και δύσκολες ποικιλίες στο θέμα της εκπαίδευσης τους να μιλάνε? Από τιμές που κυμαίνονται συνήθως?

2. kwnstantina

kwnstantina PB New Member

Απ' όσο ξέρω όλοι οι παπαγάλοι, από τον μικρότερο ως τον μεγαλύτερο, μπορουν να μιλήσουν... Τα μικρά μπάτζι, τα κοκατίλ και τα λοβμπιρντς δύσκολα μιλάνε.. Βασικά εξαρτάται από τον χαρακτήρα του πουλιού... Μπορεί ένα μπάτζι να μιλήσει αλλά ένας μακάο όχι... Αλλά ας σου πουν και οι υπόλοιποι...

3. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

τα μπατζι αν ειναι μικρα και ημερα μιλανε αρκετα ευκολα!
    τα κοκατιλ εγω απο τα τρια αρσενικα που εδωσα και τα 3 εμαθαν να μιλανε...

τα Lovebirds νομιζω δεν μποριυν να μιλισουν...δενε χω δει ή ακουσει ποτε κανενα να μιλαει...

στα αλλα συμφωνω!

4. mariah

mariah PB Member

Τα Lovebirds οχι δε μιλανε!Ουτε εγω εχω ακουσει ποτέ!

5. kwnstantina

kwnstantina PB New Member

Όπως είπα όλα βασίζονται στον χαρακτήρα των πουλιών...

6. κ τα παροτλετς μιλανε αλλα ολα ειναι σχετικα εχουν ικανοτητα ομιλιας αλλα εξαρτατε απο την ηλικια κ το ποσο θα ασχολιθεις μαζι τους

7. VASSILIS25

VASSILIS25 PB New Member

Πιο ευκολα?

Πιο ευκολα ποια μιλάνε?Από θέμα εξημέρωσης ποια είναι πιο ευκολα στην εκπαιδευση? Μικρα δυσκολα να βρω τετοια εποχη? Τι μου προτεινεται να πάρω?

8. οι ποιο πολοι παπαγαλοι εχουν ικανοτητα ομηλιας αυτο εξαρτατε απο το ποσο θα ασχολιθεις μαζι του, την ηλικια του πουλιου κ αν ειναι ημερο.
    κ ζακο μπορει να παρεις κ να μην σου μιλισει

9. anatoly

anatoly PB Member

Εσυ γιατι θελεις να παρεις παπαγαλο;
    Το μοναδικο σου κριτιριο δηλ. ειναι να μιλαει ;
    γιατι αυτο κανεις δεν μπορει να σου το εγγυηθει!

10. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ PB New Member

Tα Lovebirds σιγουρα δε μιλανε! Ουτε ηχους καν δε μιμουνται...

11. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

παιδια εγω ειχα παλια ενα Lovebird που μιλουσε... το ειχα βρει στο δρομο χτυπημενο και το πηρα.. ηταν τρομερα εξηκοιωμενο και μιλουσε... αλλα μετα απο ενα μηνα εσπασε το κλουβι και εφυγε...

μπορει να μη μιλανε ευκολα αλλα σιγουρα μιμουντε.. . δειτε και ενα σχετικο βιντεακι...

12. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

η πρωτη μαρτυρια Lovebirds που μιλουσε!

αλλα...μπορεις ναμας το περιγραψεις???μηπως ηταν αλλο ειδος...υπαρχουν ειδοι που μοιαοζυν..πχ.παροτλετ...

13. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

οχι ειχα masked Lovebird...βασικα δεν μιλουσε οπως τα Budgie... περιπου ομως μιλαει ενα 2χρωνο μωρο που δεν κταλαβαινεις και πολλα

δειτε το βιντεακι για να καταλαβετε, μεχρι αυτο το επιπεδο μπορουν να μιλισουν...

14. Victoria

Victoria PB New Member

Ποτε δεν αγοραζεις εναν παπαγαλο με την προοπτικη οτι θα μιλησει.Και ζακο να παρεις που λεει ο λογος που φημιζεται για την ομιλια του μπορει και να μην σου μιλησει ποτε.
    Δεν εξαρταται μονο απο εσενα αλλα και απο την θεληση του πουλιου!

15. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

oriste ena akomh

συγνωμη εγινε ενα τεχνηκο λαθος...

16. melagio80

melagio80 PB Member

Θεμη,τα Lovebird δεν ειναι διασημα για την ομιλια τους.Τωρα εαν ενα στα χιλια μπορει και μιλαει ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας!
    Υπαρχουν περιπτωσεις που και Budgie μιλανε,cockatiel κλπ.
    Καθως υπαρχουν επισεις περιπτωσεις που και ζακο δεν λενε ουτε μια λεξη!

17. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

αυτο προσπαθω να πω... πως ειναι αναλογα με πολλα πραγματα...,. υπαρχουν παπαγαλοι που δεν ειναι φημησμενα για την ομιλια τους και να μπορεσουν κουτσα στραβα να μαθουν μια δυο συλαβες εστω σφυριχτα πως το λενε... ετσι μιλουσε το δικο μου... τωρα αν θες να παρεις εναν παπγαλο δεν μπορεις να τον επιλεξεις μονο και μονο για να μιλαει...

δεν μπορεις ουτε να αποκλησεις κατι ουτε ομως να το θεωρησεις δεδομενο...

18. melagio80

melagio80 PB Member

Και εγω δεν ειμαι υπερ στο οτι παιρνω παπαγαλο μονο και μονο για να μιλαει.
    Απλα ο φιλος μας θελει κατι τετοιο,οκ,ειναι επιλογη του!
    Εγω πραγματικα οσους,μα οσους ηξερα οτι ειχαν Lovebird,κανενας δεν μου ειχε πει οτι μιλανε...και δε σου λεω ατομα που παιρνουν ενα πουλι και το εχουν διακοσμητικο στο μπαλκονι!
    Αρα τι θα λεγαμε να προτιναμε για εναν ringneck?Ειναι μικρος στο μεγεθος,οσο περιπου ενα κοκατιλ και εχει παρα πολλες δυνατοτητες ομιλιας! (ναι,εχω κολλησει με αυτο το ειδος :) )

19. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ PB New Member

Απιστευτο! Ημουν σιγουρη οτι τα Lovebirds δεν μιλανε!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...