Ποιά η διαφορά ανάμεσα σε θηλυκά και νεαρά αρσενικά κοκατιλ;

Συζήτηση με θέμα Ποιά η διαφορά ανάμεσα σε θηλυκά και νεαρά αρσενικά κοκατιλ;, που ξεκίνησε από κοκατιλόπουλος, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 24 Ιαν 2016.

1. Θέλω να πάρω ένα θηλυκό για ζευγάρωμα με τον δικό μου αλλά δεν θέλω να τη ξαναπατήσω με λάθος φύλλο πουλιού...Για να μην κινδυνεύσω με διάφορες αποχρώσεις που δεν μπορούν να αναγνωριστούν, θα πάρω ένα normal grey... Ποια η διαφορά ανάμεσα σε θηλυκά και νεαρά αρσενικά κοκατιλ;
    Ευχαριστώ...:)

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

3. Μα δεν μιλάω για ενήλικα πουλιά. Η ερώτηση ήταν νομίζω σαφής...''Ποια η διαφορά ανάμεσα σε θηλυκά και νεαρά αρσενικά κοκατιλ;''
    Το λέω αυτό επειδή έχουν πολλές ομοιότητες πριν τη πρώτη πτερρωρία με τα θηλυκά...:)

4. maria p

Πριν την πρώτη πτερόρροια δεν είναι ασφαλής η "διάγνωση". Πρέπει να κάνεις τεστ.
    Καλά καλέ μην μας μαλώνεις :)

5. Δε μαλώνω βρε :p...
    Δηλαδή δεν υπάρχει άλλος τρόπος; Πχ μικρότερη ουρά, λοφίο κλπ...

6. maria p

Κοίτα ένας εκτροφέας με εμπειρία μπορεί να υποθέσει. Αλλά εσύ θα πάρεις πουλί βάσει υποθέσεων; 5 ευρώ έχει το τεστ γιατί να το ρισκάρεις; Πλήρωσε τον εκτροφέα να στο κάνει.

7. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Γενικότερα εγώ θα διάλεγα το πιο σκούρο πρόσωπο χωρίς ίχνος κίτρινου ούτε στο λοφίο. Αλλά δεν έχω πολλές γνώσεις επί του θέματος.

Marilenaki μπορείς να μας πεις ποια βασικά στοιχεία να προσέξει ο Δημήτρης για να διαλέξει το σωστό φύλο?

8. Επειδή η Μαριλένα αργεί μου φαίνεται, δεν βάζεις καμιά φωτο να παίξουμε ''βρες τις διαφορές'';

9. Marilenaki

Marilenaki PB Member

Γιαννη σε μωρα κοκατιλ το να διαλεξεις αναμεσα σε μερικα γκρι αλλα πιο σκουρα αλλα πιο ανοιχτα δεν θα βοηθησει στο να καταλαβεις το φυλο του και θα πετυχεις κατι στη τυχη που μπορει να πεσεις και μεσα. τα νεαρα αρσενικα απο 3 μηνων μπορουν να ξεκινησουν να σφυριζουν με διαφορετικους ηχους σε σχεση με τα θηλυκα αλλα το χρωμα (πιο σκουρο σιγουρα δεν ειναι κανονας για το φυλο του), επισης απο εμπειρια σε μερικα φαινεται απο συμπεριφορα (που επισης δεν το βλεπεις μεσα απο μια φωτο).
    σε μερικα ζευγαρια αν ξερεις τους γονεις και τι φορεα κουβαλανε ξερεις και το φυλο των μεταλλαξεων που θα βγαλουν.

το να βαλεις φωτογραφιες και να παιξεις με τις "διαφορες" σε μωρα κοκατιλ ειναι χασιμο χρονου, αν εχεις βρει καποιο μικρο το τεστ dna ειναι προτιμοτερο απο τις φωτο.

10. maria p

11. Γιατί; Το να βρούμε τις διαφορές δεν το εννοούσα κυριολεκτικά, απλά ήθελα να προχωρήσουμε τη συζήτηση γιατί η Μαριλένα είχε καιρό να μπει στο φόρουμ και δεν ήξερα αν όντως θα απαντούσε....Δικό μου λάθος παιδιά, συγγνώμη:oops:...
    Άρα μόνο τεστ DNA για σιγουριά ε; Μπορώ να ζητήσω όμως από τον πετσοπα τεστ DNA από τα δικά του πουλιά;

12. maria p

Γιατί δεν παίρνεις από εκτροφέα Γιάννη; Στο petshop δύσκολο φυσικά να κάνεις αυτή την διαδικασία.
    Δεν χρειάζονται συγγνώμες, πλάκα κάνουμε, σιγά.

13. Marilenaki

Marilenaki PB Member

ο πετσοπας θελει να πουλησει δεν νομιζω οτι θα ασχοληθει ιδιαιτερα.. να κανει τεστ να περιμενει ποτε θα βγει και αν βγει αυτο που θες να στο εχει κρατημενο. αν βρει να το πουλησει θα το πουλησει χωρις να μπει σε αυτη τη διαδικασια ακομα και να του τα πληρωσεις φανταζομαι

Μοιραστείτε

Φόρτωση...