Πληροφοριες για πιγκουινακια και αποριες

Συζήτηση με θέμα Πληροφοριες για πιγκουινακια και αποριες, που ξεκίνησε από ζιζι, στο Forum 'Αναπαραγωγή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 1 Απρ 2009.

1. ζιζι

ζιζι PB New Member

καλησπερα..θα ηθελα να μου δωσετε οτι πληροφοριες εχετε για τα πιγκουινακια,γιατι δεν γνωριζω και πολλα γενικα για τα παραδεισια.ειδα πρωτη φορα πριν λιγο καιρο σε ενα μαγαζι και μου αρεσαν παρα πολυ.πως καταλαβαινουμε ποιο ειναι το θηλυκο και ποιο το αρσενικο;τι διατροφη πρεπει να εχουν;πως ζευγαρωνουν κ.τ.λ.σε τι ηλικια πρεπει να τα παρω;;ειναι πουλακια που γενικα τα πανε καλα μεταξυ τους σαν ζευγαρι ή θα πρεπει να τα εχω χωριστα οταν δεν ζευγαρωνουν;;

2. Pigaki

Pigaki PB New Member

πως καταλαβαινουμε ποιο ειναι το θηλυκο και ποιο το αρσενικο;
    Δες εδω: https://petbirds.gr/threads/Πιγκουινάκια-διαχωρισμος-φυλου.1756/

τι διατροφη πρεπει να εχουν;
    Η τροφη για παραδεισια καλυπτει τις βασικες τους αναγκες. Πρεπει να ειναι καλης ποιοτητας, συσκευασμενη και οχι χυμα.
    Επιπλεον πρεπει να τους εχεις σουπιοκοκκαλο ολο το χρονο, οπως και αμμο για χωνεψη και μεταλλικα στοιχεια.
    Μερα παρα μερα φρουτο (κυριως μηλο, γιατι δεν τρελλαινονται συνηθως για τα υπολοιπα φρουτα) και μερα παρα μερα λαχανικο (μαρουλι, ροκα, μπροκολο κλπ καλα πλυμενα και στεγνωμενα) (εναλλαξ με το φρουτο).
    Αυγοτροφη (καλης ποιοτητας, συσκευασμενη) 1-2 φορες την εβδομαδα σε περιοδους που δεν ζευγαρωνουν. Οταν χτιζουν φωλια και ζευγαρωνουν ή ταιζουν νεοσσους, τοτε καθε μερα. Τοτε επίσης μπορεις να βαζεις και βρασμενο αυγο.
    Στικ κλπ καλο ειναι να τα αποφευγεις γιατι ειναι πολυ κατεργασμενα και περιεχουν ζαχαρη και συντηρητικα. Εγω σπανιως τους βαζω, γιατι τους αρεσουν και θελω να τα καλοπιανω που και που:p

πως ζευγαρωνουν κ.τ.λ.σε τι ηλικια πρεπει να τα παρω;;
    Δεν εχει σημασια σε τι ηλικια θα τα παρεις, αρκει να ειναι υγιη.
    Οταν γινουν ενος ετους, ειναι ετοιμα για αναπαραγωγη. Ζευγαρωνουν σε φωλιες κλειστου τυπου (ξυλινα κουτακια).
    Πριν ζευγαρωσουν πρεπει να τους κανεις διατροφικη προετοιμασια: αν ολο το χρονο τους παρεχεις φρουτα, λαχανικα, σουπιοκοκκαλο (οπως σου ειπα πριν) τοτε ειναι ετοιμα και χρειαζεται απλως να αυξησεις την αυγοτροφη σε καθημερινη δοση.

ειναι πουλακια που γενικα τα πανε καλα μεταξυ τους σαν ζευγαρι ή θα πρεπει να τα εχω χωριστα οταν δεν ζευγαρωνουν;;
    Αν το ζευγαρι ταιριαξει, τα εχω μονιμως μαζι. Θελουν παρεα και ειναι πολυ ομορφα οταν καθονται "αγκαλιτσα" μαζι διπλα-διπλα.
    Αν παλι το ενα κανει κακο στο αλλο (πχ επιθετικοτητα, τσιμπιες κοκ) καλο ειναι να τα χωρισεις αλλα να τα εχεις να βλεπονται.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 12 Ιουλ 2016
  3. Pigaki

Pigaki PB New Member

Το χειμωνα ειναι καλο να τα εχεις μεσα, γιατι δεν αντεχουν στο πολυ κρυο.

Ακομη, τρελλαινονται για μπανιο! Το καλοκαιρι πρεπει να κανουν καθε μερα, και 2 και 3 φορες αν μπορεις! Μονο που μολις τελειωσουν πρεπει να αφαιρειται η μπανιερα για να μη βρωμιζει, και να ξαναμπαινει την επομενη φορα.

Ειναι γενικα ανθεκτικα πουλακια, δεν αρρωσταινουν ευκολα.
    Επισης ειναι πανεμορφα και πολυ εξυπνα!:love

4. ζιζι

ζιζι PB New Member

ευχαριστω παρα πολυ,με καλυψες πληρως..σχετικα με τις φωλιες εχω ακουσει οτι καποια πιγκουινακια προτιμανε τις καλαθωτες φωλιες,οπως αυτες που χρησιμοποιουν τα ζεμπρακια.θα πρεπει καποιος να βαλει και απο τις 2 για να επιλεξουν;

5. Pigaki

Pigaki PB New Member

Αν ειναι αρκετα ευρυχωρη, ισως. Στις πολυ μικρες που χρησιμοποιουν τα ζεμπρακια, ειναι σιγουρο οτι ενα ζευγαρι + τα μωρα που θα γεννηθουν δεν χωρανε...

6. Mpikis

Mpikis PB New Member

Καλήσπέρα και απο μένα!Αγαπητή συντοπίτισσα, στην πανέμορφη πόλη μας υπάρχουν κάποια πέτ σόπ τα οποία ξέρουν να ξεχωρίζουν τα αρσενικά απο τα θυληκά πιγκουινάκια..και κάποια(σχεδόν όλα) δεν γνωριζουν..αλλα τι θα μας περάσεις και για άσχετους (θα πεί ο πετσοπάς) και θα σου δώσει οτι του φανει του...Οι θυληκίες μου για να καταλαβεις είναι Αθηναίες και ήρθαν οδικός...Λοιπόν απο φωλίες κλειστού τύπου (αυτές για παπαγαλάκια).!Οι καλαθωτές είνια σαν το στρώμα το μονο...που να κοιμηθει ο καημένος ο αντρας..δε χωράνε!Είχα παρεί κι εγώ καλαθωτές αρχικά και τώρα τις χαίρονται τα χαμστεράκια μου...Είναι υπέροχα πουλία και θα πάθεις πλάκα με το πόσο έξυπνα είναι...Το μπάνιο, όπως είπε και η αγαπητή Γεωργία, το λατρεύουν..αν δεν τους βάλεις μπανιέρα θα προσπαθήσουν να κάνουν απο τη ποτίστρα...Εγώ έχω δύο ζευγάρια και αναγκάστηκα να βάλω χώρισμα γιατί είχα τσακωμούς και ρόζ ιστορίες... οπότε καλό είναι να βάλεις το κάθε ζευγάρι μόνο του για να το ελέγχεις καλύτερα και αυτό με τη σειρά του να μεγαλώσει άνετα τους απογώνους...Σαν ζευγάρι μόνο του μπορεί να μαλώνει και να μην τα πηγαίνει καλα αλλα τα παιδία ενώνουν την οικόγενεια και με την άφιξη τους..όλα "περασμένα ξεχασμένα"...Για να καταλάβεις το ένα μου ζευγάρι κοιμόταν χώρια και όταν εμφανίστηκαν τα αυγά κοιμούνται μάζι κάθε βράδυ στη φωλία...

7. ζιζι

ζιζι PB New Member

ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες πληροφοριες σας..

8. ζιζι

ζιζι PB New Member

pet shop

μηπως θα μπορουσε καποιος να μου προτεινει καποιο μαγαζι που να εχουν ιδεα απο πιγκουινακια;;γιατι ενα ξερω εγω που εχει το συγκεκριμενο ειδος και βρισκεται στο κεντρο και δεν εχουν ιδεα.για να μην θεωρηθει ως διαφημιση πειτε μου περιοχη μονο..

Μοιραστείτε

Φόρτωση...