Πληροφοριες για Μalinois

Συζήτηση με θέμα Πληροφοριες για Μalinois, που ξεκίνησε από apistolos, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 29 Ιαν 2016.

misalouris
Best Answer misalouris, 29 Ιαν 2016
Είναι εξαιρετικά καλλίφωνα και μελωδικά καναρίνια με χαρακτηριστική ήρεμη και γεμάτη μελωδία φωνή. Χρειάζεται ησυχία για να απολαμβάνεις τα όμορφα... Ολόκληρο το Post
  1. apistolos

apistolos PB New Member

Kαλησπέρα σε όλους. Λοιπον, κατευθείαν στο θέμα. Ασχολούμαι εδώ και καιρό με κοινά καναρίνια, αλλά πάντα έψαχνα ένα καλό καναρίνι φωνής..Έψαχνα για timbrado εδώ και καιρό χωρις αποτέλεσμα και τελικά βρήκα malinois..Ποια είναι η γνώμη σας για τη ράτσα αυτή? Θα την προτείνατε? Έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις σε σχέση με τα απλά καναρίνια ή οχι?Ευχαριστώ.

2. Best Answer:
    Post #306456 by misalouris, 29 Ιαν 2016
  3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ψήφοι: 1
    Είναι εξαιρετικά καλλίφωνα και μελωδικά καναρίνια με χαρακτηριστική ήρεμη και γεμάτη μελωδία φωνή.
    Χρειάζεται ησυχία για να απολαμβάνεις τα όμορφα γυρίσματά τους. Είναι πουλιά που σου κρατούν ευχάριστα συντροφιά μέσα στο ¨σαλόνι" μα σε καμία περίπτωση δεν θα τα χαρακτήριζα πουλιά για μπαλκόνι. Όχι τουλάχιστο μπαλκόνι με πολλούς θορύβους.
    Χρειάζονται ειδικό "σχολείο" για την εκμάθηση των σωστών φωνών....

Αν σκέφτεσαι να ασχοληθείς με αυτή τη ράτσα θα σου πρότεινα πρώτα να επισκεφτείς ένα σωστό εκτροφείο, να δεις και να ακούσεις τα συγκεκριμένα πουλιά, να διαβάσεις και να μελετήσεις καλά τη ράτσα τους και μετά να κάνεις την όποια αγορά.
    Χρειάζονται ειδικές γνώσεις για τις φωνές τους.
    Μεγάλη υπομονή και επιμονή.
    Πρέπει να είσαι σωστά προετοιμασμένος και για τα πουλιά αυτά.. όπως άλλωστε και για όλα τα άλλα.

4. apistolos

apistolos PB New Member

Όντως, η φωνή τους είναι πολύ ιδιαίτερη και μελωδική...Άλλωστε δεν θα ήθελα κάποιον "φωνακλά" γιατί θα το έχω σίγουρα εντός σπιτιού, τουλάχιστον μέχρι να ζεστάνει για τα καλά ο καιρός..Το μπαλκόνι δηλαδή είναι απαγορευτικό? (απο την άνοιξη και μετά εννοώ και χωρίς να είναι ιδιαίτερα θορυβώδες).Η μελέτη οπως λέτε είναι το παν. Θα το ψάξω αρκετά πριν προχωρήσω στην αγορά.Άλλωστε ό,τι σ' αρέσει, δεν σε κουράζει κιολας. Σας ευχαριστώ

5. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Σοφά λόγια.. απόλυτα σωστά
    Καλή συνέχεια...

6. pyroferus

pyroferus PB New Member

Από που θα το αγοράσεις,εκτροφέα η pet shop;

7. apistolos

apistolos PB New Member

Θα προτιμούσα από εκτροφέα, αλλά τα συγκεκριμμένα που είδα ήταν σε πετ. Φαινόταν σε καλή κατάσταση, δαχτυλιδωμένα και βαθμολογημένα αν δε κάνω λάθος απο βελγική ομοσπονδία...

8. Δημητρηςχχχ

Δημητρηςχχχ PB New Member

Η Ναυσικά που έχεις τι καναρίνι είναι;

9. pyroferus

pyroferus PB New Member

Αν πάρεις να ξέρεις ότι αν είναι βαθμολογημένα θα πρέπει να σου δώσει μαζί και το χαρτί με την βαθμολογία του (φισα).
    Σε τι τιμές κυμαίνονται τα βαθμολογημένα;

10. apistolos

apistolos PB New Member

Αυτό μου το χαρίσανε...Εμένα κοινό μου φαίνεται, αν και έψαξα απο το δαχτυλίδι τον εκτροφέα του και στην ομοσπονδία που ανηκει έλεγε οτι είναι εκτροφεας harz roller...

Ναι, το χαρτί υπάρχει, το χε κρεμασμένο στα κλουβιά τους..Τιμή δε ρώτησα, γιατι τα είδα εντελώς τυχαία και στα γρήγορα..Υποθέτω 50 plus? Θα ρωτήσω αύριο

11. pyroferus

pyroferus PB New Member

Μπορείς να μου στείλεις ένα πμ με το μαγαζί;

12. apistolos

apistolos PB New Member

Κάτσε να το βρω εγώ πρώτα...χαχα ..Το μαγαζι είναι μακρυα απο κει που μενω και το ειδα τυχαια πηγαινοντας για δουλεια.. Θα π[ερασω ξανα απο βδομαδα και θα ενημερώσω. "πμ" τι εννοεις? Το link?

13. pyroferus

pyroferus PB New Member

Προσωπικό μήνυμα.
    Δεν ξέρω αν κάνει για εδώ μην θεωρηθεί διαφήμιση.
    Παλαιότερα που είχα πάρει ένα malinois,όχι βαθμολογημένο από pet είχα δώσει 60 ευρώ.

14. apistolos

apistolos PB New Member

Οχι εδώ, σωστά. Θα πάω καποια στιγμή με την ησυχία μου και θα σου πω. Για τιμή δε γνωρίζω, υποθέτω ομως θα χουν πεσει.. Πάντως είναι περιοχή Θεσ/νικης.

15. pyroferus

pyroferus PB New Member

Έχω στο νου μου 1-2 μαγαζιά.
    Είναι μέσα στην Θεσσαλονίκη;

16. apistolos

apistolos PB New Member

ναι

17. TheBigL

TheBigL PB Member

Γιατί δεν βρίσκεις Timbrado?Τόσοι εκτροφείς υπάρχουνε.Πάντως αν δεν κάνω λάθος ο ΣΥΚΒΕ σύλλογος καναρινόφιλων βορείου Ελλάδος μιας και είσαι βόρεια έχει εκτροφείς και με Timbrado και με malinois ή harz.Χωρίς να είμαι σίγουρος για την τελευταία ράτσα.Καλύτερα να πάρεις από εκτροφέα παρά από pet shop :) Αν θες συμβουλές για εκτροφείς κοντά σου σε αυτά τα πουλιά θα μπορούσα να ρωτήσω και να σου πω να ρωτήσεις κάποιους εκτροφείς.

18. apistolos

apistolos PB New Member

Αν σου είναι εύκολο,ναι. Θα θελα πληροφορίες για εκτροφείς timbrado ή malinois στη Θεσσαλονίκη..Θα κοιτάξω κ στο συλλογο που ανέφερες..ευχαριστω

19. Vkr

Vkr PB New Member

Μέσα στη σελίδα του ΣΥΚΒΕ έχει λίστα εκτροφέων και από μερικούς τα τηλ/να τους, οπότε τα υπόλοιπα είναι εύκολα. Είναι και ο πιο κατάλληλος καιρός γιατί ο διαγωνισμός έγινε πριν από ένα μήνα, αν και ίσως τα καλύτερα να έχουν ήδη δωθεί.

20. pyroferus

pyroferus PB New Member

Μοιραστείτε

Φόρτωση...