Πληροφορίες για τη φροντίδα των Gouldian finches

Συζήτηση με θέμα Πληροφορίες για τη φροντίδα των Gouldian finches, που ξεκίνησε από aggel, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Εξωτικά Πουλιά' του PetBirds, 25 Οκτ 2008.

1. aggel

aggel PB New Member

Παιδια σε λιγες μερες θα αποκτησω ενα γκουλντιαν και θελω να μου δωσετε(αμα θελετε,μπορειτε και ξερετε)πληροφοριες για αυτα τα υπεροχα πουλακια (διατροφη,διαμονη κ.τ.λ.)

2. MyriamK

MyriamK PB New Member PBCP Contributor

Άγγελε πολύ χαίρομαι που θα αποκτήσεις ένα απο αυτά τα όμορφα πουλιά.

Η Τζωρτζίνα μας έχει γράψει ένα πολύ καλό άρθρο για τα Gouldian απο το οποιο μπορείς να αντλήσεις σημαντικές πληροφορίες

Εγώ δεν ξέρω σχεδόν τίποτα για αυτά αλλά είμαι σίγουρη ότι οι γνώστες μας θα σε κατατοπίσουν..(βλ. Οδυσσέας/ Diamante De Gould):D

3. jamieo

jamieo PB Member

Θα έχουν επί του παρόντος 3 των εν λόγω όμορφη σπίνων. Myriam Όπως αναφέρθηκε, ο Οδυσσέας θα είναι η καλύτερη πηγή πληροφοριών.

I ζωοτροφών μου Gouldians ένα μείγμα σπόρων σχεδιασμένα για Αυστραλίας σπίνων. Επίσης, οι ζωοτροφές τους πουλί ψωμί (είναι απρόθυμοι να φάω αυτό, αλλά μετά από λίγη υπομονή θα τρώνε ένα μικρό ποσό).

4. mixalisg

mixalisg PB New Member

Τα Gouldians όσο όμορφα είναι, είναι και πολύ απαιτητικά πουλιά. Το πρώτο που πρέπει να προσέξεις είναι να μην σε φουσκώσει το πουλί από την μεταφορά. Να ξέρεις ότι στρεσάρονται εύκολα, δεν ψάχνουν και πολύ στην ταΐστρα για τροφή δηλαδή θέλουν μια ταΐστρα όχι γεμάτη, και αλλαγή μέρα παρά μέρα όπως και το νερό και όχι αλλαγή στην τοποθέτηση πάνω στο κλουβί. Της πρώτες μέρες είναι καλό να τα δώσεις κεχρί. Χρειάζονται μπάνιο μέρα παρά μέρα. Όσο για την διαμονή να η θερμοκρασία να μην είναι κάτω από 15 βαθμούς. Αυτά τα λίγα για αρχή, αν χρειαστείς περισσότερες για κάποιο θέμα (αναπαραγωγή, τάισμα μικρόν και άλλα) τα ξανά λέμε. .

5. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Τι εννοείς να μη φουσκώσει κατά τη μεταφορά;:confused:

6. mixalisg

mixalisg PB New Member

Το πρώτο που πρέπει να προσέξεις είναι να μην σε φουσκώσει το πουλί από την μεταφορά. Εγώ αυτο εγγραψα. Τα gouldian στρεσαρονται πολυ κατα την μεταφορά .

Μοιραστείτε

Φόρτωση...