Πληροφορίες για τη διατροφή της καρδερίνας μου

Συζήτηση με θέμα Πληροφορίες για τη διατροφή της καρδερίνας μου, που ξεκίνησε από texaros, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 31 Δεκ 2013.

1. texaros

texaros PB New Member

Καλώς σας βρήκα παιδιά! Καλή χρονιά σε όλους! Κάποιες σύντομες πληροφορίες σχετικά με τη διατροφή του θα μου ήταν ευχάριστο αν μου δίνατε. Του βάζω καναβούρι και αντίδι να τρώει! έτσι μου είπαν οι δικοί μου τουλάχιστον, διαβασα και για τσουκνίδες και διάφορα άλλα λαχανικά στο φόρουμ.

2. panos70

panos70 PB New Member

οχι δεν κανεις καλα υπαρχει ιδικο μιγμα για τις καρδερινες και ειναι πολυ πλουσιο σε σπορους, σκετο καναβουρι ειναι μεγαλο λαθος, χορταρικα καλα κανεις και δινεις αλλα οχι πολυ συχνα,3 φορες την εβδομαδα και να ειναι πολυ καλλα πλυμενα και στεγνα

3. texaros

texaros PB New Member

Καλή χρονιά σε όλους παιδιά! Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Παναγιώτη δε το ήξερα και θα το φροντίσω άμεσα! Πάντως είναι πολύ ωραίο πουλάκι και μόνο όταν το καθαρίζω κάνει λίγο "πέρα δώθε". Αλλά πιστεύω δε νιώθει ακόμα άνετα στον ύπνο παιδιά, δηλαδή κανα βράδυ που ξυπνάω τον βλέπω απλά να κάθετε χωρίς να έχει γυρίσει το κεφάλι του πίσω όπως πιστεύω κάθονται τα πουλιά όταν κοιμόνται!

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Παναγιώτη, αυτό το "πέρα δώθε" και η μόνιμη επιφυλακή τα βράδια που δεν επιτρέπει στο πουλάκι να βάλει το κεφάλι του στο φτερό για να κοιμηθεί, είναι ο εφιάλτης μιας ψυχής που γεννήθηκε ελεύθερη και βρέθηκε να ζει σε αιχμαλωσία.

Αν θέλεις να κάνεις μια σωστή πράξη για το καλό της νέας χρονιάς, άφησε το πουλάκι να ζήσει ελεύθερο στο περιβάλλον που γεννήθηκε, και πες του... φίλου σου του πετσοπά να σου δώσει ένα καναρίνι. Διαφορετικά λυπάμαι αλλά δεν μπορούμε να σου δώσουμε περισσότερες πληροφορίες για να συντηρείς ένα πουλί σε ένα περιβάλλον που δεν γεννήθηκε για να ζει.

5. texaros

texaros PB New Member

Φίλε Σταύρο αφού μου είπε ότι το είχε από μικρό ότι το έχει μεγαλώσει δηλαδή, είχε τους γονείς του και γεννήθηκε αυτό. Λες να μου έλεγε τα δικά του?! Δεν είναι ότι φοβάται, μόνο όταν το καθαρίζω αφου το κλουβί ξέρεις το σηκώνω να το αλλάξω και τα σχετικά.... Μόνο αυτό για το βράδυ είναι κάτι που παρατήρησα χτες μιας και το έχω δυο μέρες... Εννοείται πως αν δε νιώθει άνετα το πουλί και ισχύει κάτι τέτοιο θα το αφήσω.

6. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Παναγιώτη, δεν αμφισβητώ οτιδήποτε σου έχει πει. Θέλω μόνο να σε ενημερώσω ότι στο PetBirds δεν λειτουργούν φόρουμ ιθαγενών πουλιών και η δημοσίευση των θεμάτων που αφορούν σε αυτά, δεν επιτρέπεται σε καμία από τις υπόλοιπες κατηγορίες του PetBirds.

7. texaros

texaros PB New Member

Φίλε είσαι γνώστης όμως και ότι μου πεις έχει βαρύτητα! Δε γνωρίζω πράγματα για αυτό γράφτηκα για να ψάξω και να μάθω...

8. alicedros

alicedros PB Supporter

9. Cardelino

Cardelino PB New Member

θέλει πλούσια τροφή και σε λιπαρά η καρδερίνα για να ζήσει. δεν φθάνει μόνο καναβούρι και αντίδι. διάλεξε κάποιο μείγμα σαν το blattner, είτε αρκετά άλλα που κυκλοφορούν στο εμπόριο

10. panos70

panos70 PB New Member

εαν το αιχμαλωτισε ενω ειχε βγει απο τι φωλια και πετουσε ,τοτε η θεση του ειναι στη φυση,εαν ομως το πηρε μικρο νεοσσο ενω ηταν μεσα στη φωλια και το μεγαλωσε αυτος ,τοτε εαν το αφησεις τωρα που εξω δεν εχει σπορους θα ψοφησει ,πρεπει να πιστεψουμε τον πετ σοπα με λιγα λογια ,και οτι σου ειπε ο Σταυρος αυτο ειναι το σωστο

Μοιραστείτε

Φόρτωση...