Πληροφορίες για την ωοσκόπηση των αυγών

Συζήτηση με θέμα Πληροφορίες για την ωοσκόπηση των αυγών, που ξεκίνησε από dimok, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 28 Φεβ 2007.

1. dimok

dimok PB New Member

παιδια σας παραθετω τρεις σημερινες φωτο απο την ωοσκοπηση που εκανα το πρωι

το πρωτο αυγο ειναι ασπορο 5 ημερων και τα αλλα δυο γονιμα 5 ημερων

ασπορο αυγο 5 ημερων.JPG γονιμο αυγο 5 ημερων.JPG γονιμο αυγο 5ημερων.JPG

2. muthos

muthos PB New Member

ωραιες φωτογραφιες αντε και καλα γενιτουρια να πανε ολλα καλα

3. glafkos

glafkos PB New Member

Καλημέρα
    Σήμερα το πρώι κοίταξα τα αυγά και νομίζω οτι τα 2 είναι σαν το πρώτο της φωτογραφίας (άσπορο)αλλα δεν είμαι συγουρος είναι η πρώτη μου φορά και δεν έχω και τοσο καλη εμπείρια σε αυτα τα θέματα υπάρχει αλλος τρόπος να το καταλάβω η απλα να τα αφήσω μέσα και οτι βγει?

4. MPARTSA

MPARTSA PB New Member

Παρατηρησα κατι στις φωτο που ισως σας φανει λιγο τρελλο!
    Το ασπορο αβγο εχει λιγοτερα Kb απο τα αλλα 2!
    Θα φωτογραφιζουμε τα αβγα και θα βλεπουμε το αποτελεσμα;;;!;)

5. SAKIS_X

SAKIS_X PB New Member

Μετά τις 7 μέρες είναι πολλή εύκολο να καταλάβεις αν είναι άσπορο. Αν δεν είσαι όμως 100% σίγουρος τότε καλύτερα να το αφήσεις. Συνήθως απομακρύνουμε τα άσπορα αυγά αλλά ... πρέπει κατα τη γνώμη μου να αφήνουμε τουλάχιστον συνολικά 3 στη φωλιά. Αν έχουμε δηλαδή 2 πιασμένα αφήνουμε και ένα άσπορο. Με λιγότερα από 3 αυγά υπάρχει ο κίνδυνος η κανάρα να αφήσει τη φωλιά.

6. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

-Xαχαχαχαχα!
    Δημήτρη ανακάληψες τον ασφαλέστερο τρόπο ωοσκόησης.
    Πού το πρόσεξες αυτό ρε θηρίο ???

7. xrusos

xrusos PB New Member

ωραιες φωτογραφιες

8. panos16967

panos16967 PB New Member

τα αυγα μπορουμε να τα πιανουμε με τα χερια?

9. sotirakis

sotirakis PB New Member

και βέβαια αλλά με προσοχή...

10. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

...και αφου προηγουμένως είναι απολύτως καθαρά και απαλλαγμένα απο κάθε είδους "βρωμιά" ...λάδια, χώματα, μπογιές , νερά, κτλ οτιδήποτε δηλαδή μπορεί να αφήσει κάποιο κατάλοιπο πάνω στο αυγουλάκι ή να αποτελέσει την αιτία να πεσουν απο τα χέρια μας!

11. chrischarmedfan

chrischarmedfan PB New Member

Με τον ιδιο τροπο μπορει να γινει ωοσκοπηση και στα αυγα παπαγαλων;Πρεπει να περιμενω 7μερες μετα το τελευταιο αυγο η μπορω να το κανω και αλλη στιγμη;

12. BABIS1

BABIS1 PB New Member

πως κάνουμε ωοσκόπηση;

13. Georgina

Διαβασε το πρώτο πόστ! Μπορουμε να χρησιμοποιήσουμε εναν φακό https://petbirds.gr/threads/3119/ και αν δεν θελουμε να πιασουμε τα αυγά με τα χερια, τα πιανουμε με μια λαβιδα πολυ προσεχτικά!:)

14. chrischarmedfan

Χρειαζεται οπωσδηποτε αυτος ο φακος η μπορουμε να κανουμε την δουλεια και με αλλον?

15. Georgina

Στο λινκ που σου εβαλα αναφερει για μικρο φακό επειδη είναι πιό ευκολόχρηστος και η μικρή δεσμη φωτός που εκπέμπει πέφτει κατευθείαν πανω στο αυγό και ετσι μπορεις να δει στο εσωτερικο του αυγού όπως δείχνει και το αρχικό πόστ! Εσυ τι άλλο φακο εννοείς?

16. g.kostakis

g.kostakis PB New Member

εγω παντοσ εχω χασει γυρο στα 30 αυγα ολα ειχαν αερα ...

17. Georgina

Ισως δεν είχες κάνει σωστή διατροφική προετοιμασία ή ο αρσενικός σου ήταν άσφαιρος! Μήπως είχες δυο θηλυκά αντι για ζευγάρι???;

18. panos16967

panos16967 PB New Member

ε ειπαμε ασχετοσ αλλα οχι και μεχρι εκει απλα μαλον περασε η εποχι

19. chrischarmedfan

Καποιους διαφημηστικους που δινουν~!Διαχεει το φως αλλα αν πας κοντα πολλες περναει καλα το φως!

20. papatrexas

papatrexas PB New Member

Εμενα μου έσπασε ένα αυγουλάκι κατα λάθος το οποιο ήταν στη φωλίτσα 10 μέρες αλλα εκείνο που παρατήρησα όμως ήταν ότι μέσα είχε μονο κρόκο.

Edit: Μετατροπή greeklish σε ελληνικά.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...