Πληγωμένη δεκαοχτουρα

Συζήτηση με θέμα Πληγωμένη δεκαοχτουρα, που ξεκίνησε από Derek_Joe, στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 21 Ιουν 2014.

1. Derek_Joe

Derek_Joe PB New Member

Καλημέρα. Λοιπόν κατευθείαν στο θέμα. Σημερα το πρωι ο θείος μου βρήκε ενα μικρό δεκαοχτουρας μόλις το είχε πιασει η γάτα. Το πήγε στο κτηνίατρο αυτός του έβαλε αντιβιωση και βιταμίνες. Του περιποιήθηκε τις πληγές με betadin και τωρα το χω εγω στο σπίτι. Εχω πάρει βρωμη απο πετ! Πως να το φροντίσω του έβαλα νερό με τη σύριγγα τη βρωμη σκέφτομαι να τη βράσω και να τη λιωσω και να τη δωσω καο αυτή με τη σύριγγα;

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μπράβο Φωτεινή, νομίζω θα τα καταφέρει αφού τρώει. Μπορείς να βράσεις και ένα αυγό να λιώσεις με νερό να συμπληρώσεις. Δες εδώ και κάποιες πληροφορίες Βρήκατε ένα νεοσσό;
    Περαστικά του και να μας λες τα νέα του !

3. Derek_Joe

Derek_Joe PB New Member

Με τη βρωμη Μαρία μου δε κατάφερα κ πολλα γ αυτο έβρασα αυγο το λιωσα έβαλα λιγο φρυγανιά κ το τάισα. Έβρασα νερό με γλυκανισο κ του έδωσα! Μοιάζει πιο ζωηρό η αλήθεια ειναι. Έκανε κ μια προσπάθεια να πετάξει αλλά κατω απο τα φτερά ειναι πολυ πληγωμένο κ δε τα πολυ κατάφερε. Καμία φορά σκέφτομαι αν εχω μαγνήτη δε γινεται σκυλιά γατιά πουλιά πληγωμένα να καταλήγουνε σε μενα. Πάλι καλα δηλαδή αλλά νοσοκομείο ζώων θα ανοίξω σε λιγο.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...