Πληγή στις πατούσες καναρινιού

Συζήτηση με θέμα Πληγή στις πατούσες καναρινιού, που ξεκίνησε από sfiga, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 3 Ιαν 2009.

1. sfiga

sfiga PB New Member

Εχω ένα καναρινάκι και άρχισε να κρατά το πόδι του ψηλά πρίν κανα 2 εβδομάδες. Διάβασα διάφορα θέματα απο το forum και ακολούθησα αγωγή για ποδάγρα epithol και antistress. Υστερα απο 7 μέρες θεραπείας βλέπω ότι συνεχίζει να κρατά το πόδι μέσα. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι και στα δύο πόδια κάτω στις πατούσες έχει σαν πληγούλες. Στο ένα πόδι περισότερο. Πρέπει να πώ ότι για τρεις μήνες το είχα σε μικρό κλουβί με πλαστικά καλάμια και ολη μέρα καθόταν χωρίς να μπορεί να πετάξει καλά.
    Επίσης το άκουσα να κάνει θόρυβο σαν να σπάει καρπούς χωρίς να έχει στο στόμα του τίποτα. Και του έβαλα μια σταγόνα Pulmosan για άκαρη τραχείας μπάς και είναι αυτό. Απο το πρωί που του το έβαλα κάθεται κάτω σαν τρομαγμένο...
    Επίσης διαβασα και για την πιθανότητα ερεθισμένου συκωτιού και του απομάκρινα αυγοτροφές και τέτοια.
    Θέλω απεγνωσμένα την βοηθειά σας. Τι να κάνω για τις πληγές. Μήπως περνά απο το μυαλό σας τι μπορεί να είναι?
    Το πουλάκι είναι θηλυκό καναρίνι 3 περίπου χρονών. Το καλοκαίρι το είχα έξω και τώρα το έβαλα μέσα.

2. sfiga

sfiga PB New Member

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Θα κάνω ότι ακριβώς μου είπατε...

3. Serinia

Serinia PB New Member

Στην περιοχη που μενεις υπαρχει ενας καλος πτηνιατρος .Γιατι δεν αποφασιζεις να το πας σε αυτον?
    Αναφερεις πολλα υποτιθεμενα προβληματα για το πουλακι χωρις να ξερεις καν τι εχει.Δεν χρησιμοποιουμε χωρις λογο φαρμακα στα πουλια . Το καλυτερο ειναι μια επισκεψη σε ειδικο.

4. Πόπη Μπού

Πόπη Μπού PB New Member

Καλησπέρα να θέλεις συμπλήρωσε αυτό ,για να έχουμε μια πιο σαφή περιγραφή και δεν θα ήταν καθόλου άσχημο αν μπορείς να ανεβάσεις μια φωτο του πουλιού με το σημείο του προβλήματος για να καταλάβουμε περί Τήνος πρόκειται

Συμπτώματα (αναλυτική περιγραφή):

Ηλικία Πουλιού:
    Φύλο:
    Χώρος Εκτροφής (εσωτερικός ή εξωτερικός):
    Θερμοκρασία Χώρου:
    Ημερομηνία Απόκτησης του Πουλιού:
    Ημερομηνία Εμφάνισης Συμπτωμάτων:
    Διατροφή:
    Αξιολόγηση Περιττωμάτων:
    Αναπνοή (συριγμοί, δύσπνοια κλπ):
    Κινητικότητα:
    Τρέφεται Κανονικά:
    Προηγηθείσα Θεραπεία:
    Καραντίνα (έχει τεθεί ή όχι):
    Παρατηρήσεις:

επισης ριξε μια ματια και εδω... Ο ιός της ευλογιάς στα πουλιά

Ακάρεα της Τραχείας

Μικρόβια: Ιοί, Βακτηρίδια και Μύκητες

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 9 Ιουλ 2016
  5. sfiga

sfiga PB New Member

Πήγα το πουλάκι σε κτηνίατρο και μου είπε ότι είναι ποδάγρα ελαφράς μορφής και του έχει δημιουργήσει πληγούλες. Μου είπε να βαζω για 7 μέρες tabernil pomada και με έκραξε για την epithol.
    Προσοχή, γιατι οι περισσοτεροι εδω στο forum προτείνετε epithol καθημερινά για 7 μέρες. Η epithol επειδή είναι πολύ καυστική θέλει κάθε 5 μέρες. Παραλίγο να του κάψω τα πόδια. Επίσης μου προτεινε να βάζω κάτω χώμα και να βγάλω τη σχάρα και φυσικά βιταμίνες.

6. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Οι οδηγίες πάντως απο την εταιρεία προτείνουν διαφορετική θεραπεία από αυτή που σου πρότεινε ο γιατρος. Διάβασε εδώ Epithol

7. sfiga

sfiga PB New Member

Η αλήθεια όμως είναι ότι με την δεύτερη φορά που έβαλα pomada οι πληγές είναι καλύτερα και πάνε να κλεισουν.

8. sfiga

sfiga PB New Member

Ετσι νόμιζα ότι πάει καλύτερα αλλά όταν κλείνει μια πληγή ανοίγη άλλη. Τα δαχτυλά του τα πίσω σχεδόν δεν τα κουνάει καθόλου και είναι σαν να ε΄χουν στραβώσει...

9. Sergios

Sergios PB New Member

Μπορεις να πεις ποσσες φορες τη βδομάδα βάζεις την pomada?Επίσης αν δεν κάνω λάθος για τις πληγές θέλει απολύμανση συνέχεια τις πατήθρες και για τις πληγές μπορείς να βάλεις το μπεταντιν με την γλυκερίνη με μια μπατονέτα.Αλοιφή πάνω σε πληγές δεν νομίζω να κάνει καλό,ίσα ίσα που μπορεί να το ερεθίσει(σαν τον άνθρωπο).

10. sfiga

sfiga PB New Member

πλένω τις πληγές με μπεταντιν και μετα βάζω την αλοιφή. Η θεραπεία που έκανα ήταν για 7 μέρες καθημερινά.

11. sfiga

sfiga PB New Member

έχω την αίσθηση ότι τα πίσω δαχτυλά του έχουν στραβώσει προς τα μέσα. Δεν τα κουνάει καθόλου και οι πληγές είναι στη πατούσα και εκεί που ενώνει το πίσω δάχτυλο με τα υπόλοιπα.
    Προσπάθησα να βγάλω φωτογραφίες αλλά ήταν πολύ θολές.

12. sfiga

sfiga PB New Member

Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως είναι ευλογία. Η κτηνίατρος με διαβεβαίωσε οτι δεν είναι τίποτα, αλλα δεν εχω και πολύ εμπιστοσύνη.

13. Sergios

Sergios PB New Member

Το πατημά του είναι γερό?Χάνει την ισορροπία του?Αν το πίσω δάκτυλο του κάθε ποδιού έχει στραβώσει δεν θα μπορεί να σταθεί στα κλαδάκια.Η πληγή που είναι στο πίσω δάκτυλο μήπως είναι σαν σπυράκι ανομοιόμορφο κιτρινο-ασπρο?

14. Sergios

Sergios PB New Member

Ρίξε μια ματιά και σε μια συζήτηση εδώ.

15. sfiga

sfiga PB New Member

Η πληγή του ειναι σαν να έχει αίμα μαυρο αλλά δεν αιμοραγεί. Δεν μπορεί να σταθεί καλά στα κλαδάκια του και δύσκολα προσγειώνεται.
    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου φίλε sergio

16. Sergios

Sergios PB New Member

Αυτά τα μαύρα δεν είναι αίμα.Τα είχε και το δικό μου και μάλιστα τα είχε στο μεσαίο δάκτυλο.Φοβάμαι πολύ μήπως το οτι δεν μπορεί να σταθεί καλά είναι κάτι άλλο.Εμένα είχε συμπτώματα αστάθειας κατα την περίοδο ανάρρωσης μιας άλλης ασθένειας(όχι ποδιών).Μήπως έχεις παρατηρήσει κάτι άλλο?Μήπως είναι αδυναμία?Δυστυχώς μερικοί κτηνίατροι δεν κάνουν κανονική εξέταση,τους λες πχ τι μπορεί ναχει και κοιτάνε αυτό που τους λες.Ένας κτηνίατρος θα πρέπει να παίρνει το καναρινάκι και να το επεξεργάζεται.

17. Sergios

Sergios PB New Member

Επίσης ξέχασα να σου πω οτι μερικές φορές τα καναρίνια οταν είναι πάνω σε κλαδάκια μπορεί να δεις να μπλέκονται τα κοντινά δάκτυλα. Αυτό δεν είναι στράβωμα,γιατί αν το δείς σε κάποια άλλη στιγμή θα δεις οτι είναι κανονικά, στη σωστή θέση.Είναι πολύ σπάνιο να στραβώσουν.

18. sfiga

sfiga PB New Member

Μακάρι να είναι έτσι. Το σίγουρο είναι οτι δεν έχω δει αίμα πουθενά και συμπεριφέρεται σαν να πονάει όταν ακουμπάει τα πόδια του. Η κτηνίατρος είδε τα μάτια του με φακό και ψηλάφισε το συκώτι του. Μου είπε να βάζω αλοιφή και να βγάλω τη σχάρα απο κάτω

19. Sergios

Sergios PB New Member

Μήπως θα πρέπει να το ξαναπάς?ή να το πας και σε έναν δεύτερο για καλύτερη γνωμάτευση?Δες και εδώ και εδώ κάποια ενδιαφέροντα άρθρα με τα οποία μπορείς να διακρίνεις κάποια πράγματα.

20. sfiga

sfiga PB New Member

Να είσαι καλά γιατί με βοηθάς πολύ. Δεν ήξερα τι να κάνω. Οσο για αναπαραγωγή σκέφτομαι να πάρω μια άλλη θηλυκιά και αυτή να την αφήσω να χαλαρώσει για φέτος. Μήπως ξέρεις που μπορώ να βρώ μαλινουά να αγοράσω.

Ασχετο αλλά τώρα που σε βρίκα δεν σε αφήνω...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...