Πιστεύετε ότι είναι καλή ιδέα να αγοράσω έναν παπαγάλο ringneck

Συζήτηση με θέμα Πιστεύετε ότι είναι καλή ιδέα να αγοράσω έναν παπαγάλο ringneck, που ξεκίνησε από Θωμαις, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 24 Φεβ 2016.

Greek yorkshire
το θεμα δεν ειναι τι πιστευουμε εμεις, το θεμα ειναι αν εισαι αποφασισμενη και ετοιμη εσυ. Χωρις να θελω να στεναχωρησω τους καναρινιφιλους, ο... Ολόκληρο το Post
  1. Θωμαις

Θωμαις PB New Member

Γεια σας ,σκέφτομαι να αγοράσω έναν παπαγάλο ringneck πιστεύετε ειναι καλή ιδέα κι αν ναι μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον εκτροφέα;;

2. Best Answer:
    Post #310024 by Greek yorkshire, 25 Φεβ 2016
  3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Αυτή απόφαση και η επιλογή, είναι καθαρά προσωπική. Όχι μόνο γούστου αν σου αρέσει ή όχι το πουλί αλλά και αντικειμενικά από άποψη χρόνου, θορύβου του κτλ.
    Αν δεν το έχεις κάνει ήδη, θα έλεγα να διαβάσεις το προφίλ του πουλιού https://petbirds.gr/articles/Παπαγάλοι-Ρίνγκνεκ-ringneck.90/ .
    Ρίξε μια ματιά στον συγκριτικό πίνακα των παπαγάλων
    https://petbirds.gr/attachments/πινακας-συγκρισης-παπαγαλων-xls.6767/
    Αν ρωτάς προσωπικές γνώμες, μου αρέσουν πάρα πολύ και πολλές φορές έχω σκεφτεί να πάρω κάποιον αλλά έχοντας ήδη αρκετά πουλιά και ζώα το απέφυγα. Διαφορετικά αυτοί και κάποιος από τους μεγάλους είναι τα απωθημένα μου :)
    Δεν ξέρω να σου συστήσω κάποιον εκτροφέα, νομίζω η Μαριλένα κάνει κάποιες γέννες Marilenaki και σίγουρα θα γνωρίζει κάποιον.
    Δες επίσης κάποιες σελίδες με αγοραπωλησίες στο facebook.

4. Θωμαις

Θωμαις PB New Member

Το μόνο μου πρόβλημα ειναι ότι φεύγω συχνά για διακοπές .Κατα τα αλλα εχω χρόνο να ασχοληθώ καθώς και θέλω .Επισης εχω ακούσει ότι έχουν λίγο δύστροπο χαρακτήρα .Ισχυει αυτο;;Ας μου απαντήσει κάποιος αν μπορεί .

5. maria p

Σ' αυτή την περίπτωση εξαρτάται αν υπάρχει άλλο άτομο στο σπίτι που διατίθεται να το φροντίζει επαρκώς, κυρίως λόγω αυτού του συχνά.
    Δεν είχα, όπως σου είπα, αλλά δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο από πολλά παιδιά του φόρουμ που έχουν και διαβάζω τα νέα τους.
    Περίμενε να σου απαντήσει κάποιος από εκείνους.

6. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία ούτε εγώ, απλά από όσο γνωρίζω από τις συζητήσεις μας εδώ, είναι σχετικά ιδιότροπα πουλιά με πιο ανεξάρτητο και ατίθασο χαρακτήρα από άλλα του ίδιου μεγέθους - κατηγορίας, αλλά είναι επίσης γεγονός ότι όσοι έχουν ή είχαν στο παρελθόν, τα λάτρεψαν.

cc melagio80, Φοίβος...

7. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Eαν αγοράσεις μωρό ταισμένο στο χέρι δεν θα είναι δύστροπο καθόλου. Τώρα περι εκτροφέων,υπάρχουν πολλοί αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία απο κάποιον. Ρώτα τη Μαριλένα γιατί ξεκινά η αναπαραγωγική περίοδος και μπορεί να περιμένει μωρά.

8. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

Ψήφοι: 1
    το θεμα δεν ειναι τι πιστευουμε εμεις, το θεμα ειναι αν εισαι αποφασισμενη και ετοιμη εσυ. Χωρις να θελω να στεναχωρησω τους καναρινιφιλους, ο παπαγαλος δεν ειναι καναρινακι, το εχουμε στο κλουβι με νερο και φαγητο και απολαμβανουμε το τραγουδι του και οταν παμε διακοπες το αφηνουμε στο φιλαρακι μας για δεκα μερες να του αλλαζει νερακι..... Ο παπαγαλος πρωτα απο ολα θελει καθημερινη ενασχοληση μαζι του, να βγαινει απο το κλουβι και να παιζατε μαζι. Αν το παραμελησεις θα αρχισουν σοβαρα προβληματα υγειας (μαδημα φτερων κτλ) που δυσκολα αντιστρεφεται η κατασταση. Βεβαια τα ρικνεκ δεν ειναι απο τις ρατσες που ειναι πιο επιρρεπεις στο μαδημα αλλα προβληματα θα υπαρξουν. Αν ζεις σε διαμερισμα πρεπει να εχεις υπομονετικους γειτονες γιατι αυτα τα πουλια κανουν ενοχλητικο θορυβο,δεν κελαηδουν αλλα κραζουν. Χρειαζονται σιγουρα μεγαλυτερο κλουβι απο ενα καναρινι η ενα μικρο παπαγαλακι και ισως η μετακινηση του να μην ειναι ευκολη καθε φορα που θα φευγεις. Μπορει τα δεδομενα στη ζωη σου να αλλαξουν τα επομενα δυο τρια χρονια και να μην εχεις χρονο να αφιερωσεις (μεταβολες στη ζωη μας ειναι αλλαγη τοπου κατοικιας,γαμοι, παιδια εγγονια,αλλαγη δουλειας κτλ). Ο παπαγαλος ζει αρκετα χρονια και αν χρειαστει να τον αποχωριστεις δεν βρισκεις παντα προθυμους φιλους να το υιοθετησουν συγκριτικα με ενα καναρινι.
    Γιαυτο λοιπον μην ρωτας εμας αν ειναι καλη ιδεα, μονο εσυ ξερεις τα δεδομενα,τις παραμετρους και τις δυναμεις σου για να κρινεις αν ειναι καλη ιδεα να αποκτησεις ενα ρικνεκ.Καλη επιτυχια σε οτι αποφασισεις και η γνωμη μου ειναι να προτιμησεις μικρο ταισμενο στο χερι πουλι. Ολα τα σχολια ειναι καλοπροαιρετα

9. melagio80

melagio80 PB Member

Καλημέρα!
    Πιστεύω πως είναι από τα πιο γλυκά πουλιά και σχετικά εύκολα.
    Όντως εάν πάρεις ταισμενο στο χερι δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.
    Τώρα για τα ταξιδια σου,εάν υπάρχει η δυνατότητα να τον παίρνεις μαζί σου είναι μια καλή λύση. Αλλιώς εάν μένει στο σπίτι να έχει παρέα όχι μόνο για να αλλάζει νερό και φαγητό αλλά να ασχολείται και μαζί του.
    Εκτροφείς υπάρχουν και σίγουρα και η Μαριλενα που σου ειπαν τα παιδιά!

10. Θωμαις

Θωμαις PB New Member

Ο θόρυβος που κανει δεν με πειράζει καθολου γιατι μένω σε μονοκατοικία ,μπορώ να ασχολούμαι καθημερινά έως 2 ώρες ,εχω χωρο να τον βγάζω να πετάει απλά ειναι λίγο δύσκολη η μετακίνηση του γιατι μετακινούμαι με αυτοκίνητο σχεδόν πάντα και εχω ήδη δυο κλουβιά (απο το μπατζι και το καναρίνι μου )και που θα χωρέσουν οι άνθρωποι.

11. maria p

Και αυτό που σκοπεύεις να το αφήνεις όταν λείπεις; Πως το έχεις στο μυαλό σου;

12. Θωμαις

Θωμαις PB New Member

Δεν ξέρω ,δεν θέλω να το αφήνω σε άλλον .γινεται να συνυπάρξει με μπατζι στο ίδιο κλουβί για ένα μικρό χρονικό διάστημα ;;για να μπορέσω να μειώσω τα κλουβιά (στο αυτοκίνητο) ;;Γιατι το θέλω πολύ και το σκέφτομαι εδω και πολύ καιρό και καλύπτω όλες τις προδιαγραφές εκτός απο μια .

13. maria p

Δυστυχώς όχι, ρισκάρεις πολύ την ζωή του budgie, ιδιαίτερα επειδή θα είναι ευκαιριακή η συγκατοίκηση αλλά και γενικά. Φτάνει να δεις τα δύο ράμφη και θα καταλάβεις.

14. melagio80

melagio80 PB Member

Εγώ ποτέ δε θα άφηνα διαφορετικά είδη στο ίδιο κλουβί.
    Γενικά, λείπεις συχνά και πολυ;

15. Θωμαις

Θωμαις PB New Member

Δεν λείπω συχνά αλλα το καλοκαίρι πάντα φεύγω για διακοπές στο εξοχικό μου, αυτο ειναι το πρόβλημα!

16. maria p

Είναι οικονομικό το θέμα βέβαια αλλά σ' αυτή την περίπτωση, το προτιμότερο είναι κάποιο άλλο κλουβί στο εξοχικό και μεταφορά με τα ειδικά κλουβιά μεταφοράς που είναι αρκετά μικρά και δεν πιάνουν πολύ χώρο στο αυτοκίνητο.

17. Θωμαις

Θωμαις PB New Member

Πολύ καλή ιδέα ,δεν το είχα σκεφτεί αυτο ,θα ψάξω στο Ίντερνετ να βρω κλουβία μεταφοράς!Ευχαριστω!

18. melagio80

melagio80 PB Member

Συμφωνώ!
    Κλουβακια μεταφοράς και κλουβακια σε κάθε ένα σπιτι

Μοιραστείτε

Φόρτωση...